Pozycja orbitalna 22°W (długości geograficznej zachodniej) jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga i stanowi główny slot orbitalny firmy dla francuskojęzycznej Afryki Subsaharyjskiej. Stacjonujący nad Oceanem Atlantyckim satelita SES-4 oferuje kilka wydajnych wiązek o wysokiej mocy w pasmach C i Ku do bezpośredniego odbioru DTH w Europie, również w Polsce.
Pozycja 22°W
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SES-4 został wyniesiony 14 lutego 2012 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na pokładzie rakiety nośnej Proton Breeze M, dostarczonej przez International Launch Services (ILS). SES-4 został zaprojektowany i zbudowany dla SES przez amerykańską firmę Space Systems/Loral (SS/L). Masa startowa wynosiła 6180 kg.
SES-4 stał się 50. satelitą w globalnej flocie SES, będąc wówczas największym i najpotężniejszym satelitą SES, mającym na celu rozszerzenie i zwiększenie pojemności dla usług telekomunikacyjnych do obu Ameryk, Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Hybrydowy satelita o mocy 20 kW został wyposażony w 52 transpondery w paśmie C i 72 transpondery w paśmie Ku. Ma wiązki w paśmie C dla Europy i Afryki Północnej, obu Ameryk, a także globalne wiązki na potrzeby usług mobilnych i morskich. Cztery wysokiej mocy, regionalne wiązki w paśmie Ku mogą obsługiwać Europę, Bliski Wschód, Afrykę Zachodnią, Amerykę Północną i Południową.
Ten satelita powstał na sprawdzonej platformie Space Systems/Loral 1300 i jest wyposażony w system napędu jonowego. Przewidywany czas pracy na orbicie wynosi minimum 15 lat. Na pozycji orbitalnej 22°W zastąpił satelitę NSS-7.
Dostępność w Polsce.
Z pasma C jest osiągalna wiązka East Hemi, kierowana na całą Europę i Afrykę. Jedna z podstref tej wiązki pokrywa terytorium Polski z mocą 39 dBW. Stabilny odbiór powinna zapewnić antena 210 - 240 cm. W paśmie Ku przygotowano wiązkę Europe ME z sygnałem w całej Polsce - jej moc wynosi 48 dBW. Do odbioru zalecane są anteny 80-100 cm.
Wiązki w paśmie C:
⦁ East Hemi: Pokrycie całej Afryki i Europy z wyłączeniem Rosji.
⦁ West Hemi: Pokrycie Ameryki Południowej.
⦁ Global: Pokrycie globalne o mocy 33 - 36 dBW. Wiązka dla klientów mobilnych i morskich.
Wiązki w paśmie Ku:
⦁ Europe ME: Pokrycie całej Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
⦁ West Africa: Pokrycie Afryki Zachodniej.
⦁ North America: Pokrycie Ameryki Północnej
⦁ South America: Pokrycie Ameryki Południowej.
Pasmo przenoszenia:
⦁ C: 3.7 do 4.2 GHz; 52 transpondery 36 MHz w polaryzacji kołowej (L/R).
⦁ Ku: 10.95 do 11.20 GHz; 11.50 do 11.70 GHz; 12.5 do 12.7 GHz, 72 transpondery 36 MHz w polaryzacji liniowej (H/V).
Satelita
Pozycja
Pasmo
Wiązka
Moc wiązki w Polsce [dBW]
Wielkość anteny [cm]
Uwagi dot. zasięgu
Uwagi dot. sprzętu
SES-4
22°W
C
East Hemi
39
od 180
-
Pasmo C wymaga użycia konwertera C-band z promiennikiem (zakres pasma 3,7-4,2 GHz). Konwerter powinien być wyposażony w prostokątną wkładkę na polaryzacje kołowe L/R i odpowiednią obejmę do zamocowania na wysięgniku (w przypadku anten typu offset). W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie anteny parabolicznej, która będzie miała na wyposażeniu dedykowany uchwyt 60-65 mm