dodano: 2023-02-27 18:29 | aktualizacja:
2024-08-05 17:13
autor: Janusz Sulisz |
źródło: Cancer Research Communication
Jemioła w Europie niemal od zawsze uznawana była za magiczną roślinę i symbol płodności. Ślad tych wierzeń wciąż pozostał w naszej kulturze - jako zwyczaj całowania się pary pod jemiołą. Przez druidów uznawana była za remedium na niemalże każdą chorobę, szczególnie jeśli zbierana była ze świętych dębów. W obecnych czasach szuka się w jemiole lekarstwa spowalniającego choroby nowotworowe.
satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Preparaty z jemioły na raka ?
Preparaty z jemioły są czasami stosowane w leczeniu podtrzymującym raka, ale wciąż brakuje danych na temat ich skuteczności. Badania kliniczne przeprowadzone na niewielkiej grupie pacjentów wykazały, że jemioła może spowolnić postęp choroby, a w niektórych przypadkach nawet zmniejszyć rozmiary guzów nowotworowych.
Jemioła to roślina półpasożytnicza
Jemioła biała (Viscum album) to wiecznie zielona roślina półpasożytnicza, którą można znaleźć na gałęziach różnych drzew liściastych, w tym w Europie. Okrągłe żółtozielone liście jemioły są szczególnie widoczne zimą wśród nagich gałęzi i śniegu. Czasami całkowicie pokrywają koronę drzewa żywicielskiego, z którego pobierają wodę i składniki odżywcze. Często jemioła poważnie uszkadza drzewa i dlatego jest uważana za ważnego szkodnika ogrodów i parków. Szczególnie dużo uszkodzeń widać w zachodniej i północnej Polsce.
Bez wątpienia jemioła jest rośliną pasożytniczą i trującą. Swoją obecnością w ludzkim organizmie może nawet spowodować śmierć. Wszystkie części rośliny są trujące, w tym owoce, łodygi i same liście. Na świecie istnieje ponad 150 odmian jemioły, niektóre są bardziej lub mniej toksyczne. W Polsce dominuje jemioła pospolita (biała).
Jemioła na histerię, epilepsję i nadciśnienie
Jemioła od dawna stosowana jest w medycynie tradycyjnej do leczenia chorób układu nerwowego, takich jak histeria i epilepsja.
Płynny wyciąg z jemioły to produkt leczniczy wskazany do stosowania w stanach łagodnego nadciśnienia tętniczego. Zalecany jest u pacjentek cierpiących na dolegliwości związane z menopauzą. Jemioła może być stosowana w przypadku problemów ze snem, w nerwicy oraz rozdrażnieniu.
Ponadto jest czasami stosowana u pacjentów z rakiem. Dlatego autorzy nowego artykułu w czasopiśmie Cancer Research Communication zbadali wpływ dożylnego podania ekstraktu z jemioły u 21 pacjentów z opornym lub zaawansowanym rakiem.
Celem tego małego badania klinicznego fazy 1 była jedynie ocena bezpieczeństwa jemioły u pacjentów z rakiem i ustalenie bezpiecznej dawki.
Autorzy uznali, że jest to 600 miligramów przy podawaniu dożylnym 3 razy w tygodniu. Zwiększanie dawki i przedłużanie terapii kontynuowano do wystąpienia powikłań lub przerwania leczenia z innych przyczyn, średnio przez około 15 kolejnych tygodni. W rezultacie naukowcy ze zdziwieniem zauważyli, że u 5 pacjentów choroba ustabilizowała się i nie rozwijała się przez cały ten okres. U 3 osób guzy nawet się zmniejszyły.
Wpływ ekstraktu z jemioły na nowotwory
Wynik badań amerykańskich naukowców z pewnością zasługuje na uwagę, choć należy go nazwać raczej skromnym. Samo w sobie nie oznacza to przecież, że testowany ekstrakt z jemioły w jakikolwiek sposób leczy raka. Konieczne będą dalsze badania, aby potwierdzić lub obalić wpływ ekstraktu z jemioły na nowotwory, a także ustalić jego mechanizmy.
We współczesnej onkologii stosuje się wiele metod leczenia raka, tj. chemioterapię, radioterapię i inne, ale ich skuteczność nie jest bardzo wysoka, a skutki uboczne są bardzo wyraźne. Dlatego naukowcy i lekarze wciąż poszukują nowych środków przeciwnowotworowych, także ze źródeł naturalnych, a jemioła jest potencjalnym środkiem do dalszych badań.
Po podaniu dożylnym jemioła wykazała akceptowalny poziom toksyczności pod względem kontroli choroby, jaką jest rak, a także poprawę jakości życia w tej grupie pacjentów leczonych jednocześnie wieloma innymi lekami przeciwnowotworowymi.
Wyciąg z jemioły może być skuteczny w chorobach onkologicznych.
Wyciąg z jemioły można zrobić samemu.
Należy wykorzystać świeże owoce jemioły i świeże ziele - łodygi (po połowie). Zmielić i zalać to 50 ml oleju o temperaturze pokojowej, następnie potrzymać przez 1 miesiąc w ciemnym miejscu. Potem przefiltrować i wymieszać z maścią nagietkową lub kremem Linomag.
Jemioła i zabobony
Podobno jemioła powieszona nad stołem na Boże Narodzenie czuwa nad wigilijnymi gośćmi, przynosząc szczęście i dostatek. Gałązek jemioły ponoć nie należy wyrzucać po świętach. Najlepiej je ususzyć i przechowywać cały rok do następnego Bożego Narodzenia. Można je też spalić w święto Trzech Króli (6 stycznia).
Na wsiach dawniej jemioła była wieszana nad drzwiami i oknami. Jemioła zawieszona nad drzwiami wejściowymi do domu, miała chronić przed niechcianymi gośćmi i przyciągać dobrych ludzi.
Jemioła nad kominkiem lub piecem miała ocalić dom od pożaru oraz piorunów. Pęk jemioły symbolizuje ponoć pojednanie i zgodę.
Dużo jest całujących się par pod jemiołą - szczególnie w święta. Wierzą, że magia jemioły umocni ich miłość i zapewni trwałość małżeństwu czy związkowi.
To wszystko takie wiejskie zabobony i to w chrześcijańskich krajach.