dodano: 2024-07-28 11:57 | aktualizacja:
2024-07-28 12:47
autor: RO |
źródło: franceguyane.fr
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konkurs Arcom na odnowienie licencji wygrało 13 dotychczasowych kanałów. Są to BFMTV, Canal+, Canal+ Cinéma(s), Canal+ Sport, CNews, CStar, Gulli, LCI, Paris Premiere, Planète+, TFX, TMC i W9.
Krajowy regulator nie odnowił licencji na pojemność w multipleksie DVB-T dla kanału
C8 (należącego do
CANAL+ Groupe, na której czele stoi Vincent Bolloré) i
NRJ12 (wywodzącej się ze słynnej radiowej sieci muzycznej
NRJ). Obecne licencje wygasają 28 lutego 2025 roku.
C8 i
NRJ 12 będą tylko w platformach satelitarnych, sieciach kablowych i IPTV.
C8 to kanał znany w latach 2012-2016 pod nazwą
D8. W ciągu ostatnich 8 lat zgromadził około 7,6 mln euro kary za nadużycia w nadawaniu programów. Sankcje zostały nałożone za wypowiedzi prezentera telewizyjnego Cyrila Hanounę.
Arcom uważa, że kanał nie przestrzega żadnych obowiązków nałożonych przez organ regulacyjny, ani interesu publicznego, pluralizmu (w obrębie samego kanału i jego oferty programowej), ani inwestycji we francuską twórczość.
Kolejny kanał z grupy Canal+ również znalazł się w centrum uwagi.
Kanał informacyjny
CNews, uruchomiony w 2017 r. w wyniku rebrandingu z
iTélé, był oskarżany o propagowanie poglądów skrajnie prawicowych. Ten kanał został "uratowany", ponieważ zdecydował się promować pluralizm na swojej antenie, a w maju i czerwcu ub. r. udało mu się zdetronizować swojego wielkiego rywala
BFM TV z czołówki stacji informacyjnych pod względem oglądalności. Ponadto
CNews stał się rentowny, a
C8 poniósł stratę netto ok. 48,5 mln euro.
Zbyt wiele retransmisji w NRJ12.
NRJ 12 zniknie z naziemnej telewizji w związku z powtórkami francuskich i zagranicznych seriali, których w ostatnich latach mnoży się na jego antenie coraz więcej. Choć podjęte zostały próby wprowadzenia nowych treści, jak np. muzyczne show „The Song” w wykonaniu francuskiego muzyka Keen'V, emitowane w porze najwyższej oglądalności prime-time.
Ouest-France TV i RéelsTV zastąpią C8 i NRJ12.
Pierwszy z tych kanałów wywodzi się z dzienników regionalnych, nadawanych głównie w Bretanii, Normandii i Kraju Loary. Twórcy chcą stworzyć kanał dostępny dla wszystkich i wzmacniać więzi międzypokoleniowe, docierając do odbiorców we wszystkich regionach, zwłaszcza młodych ludzi, którzy bardzo lubią treści wideo w sieciach społecznościowych.
Drugi kanał należy do
CMI France (na czele tej spółki stoi czeski miliarder Daniel Kretinsky).
RéelsTV skoncentruje się na dokumentach o społeczeństwie, historii i polityce, nauce, kulturze i odkryciach, a także na debatach i rozrywce, oferując sztukę życia i magazyny o urodzie, zdrowiu, gastronomii i modzie.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.