reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Canal+ bierze na cel dostawców DNS

dodano: 2024-07-02 23:52
autor: Jerzy Kruczek | źródło: torrentfreak.com

komputer strona internetowa strona www Spółka OpenDNS, należąca do amerykańskiej korporacji Cisco, zaprzestała świadczenia swoich usług we Francji i Portugalii. Powodem wycofania się z rynków francuskiego i portugalskiego są ostatnio wydane orzeczenia sądowe. We Francji to CANAL+ naciskał na Cloudflare, Google i Cisco, by blokowali dostęp do pirackich stron internetowych.

Cloudflare Google OpenDNS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

OpenDNS od 28 czerwca nie jest dostępny dla użytkowników we Francji i Portugalii

Francuski sąd przychylił się do żądania CANAL+ w sprawie egzekwowania uzyskanych wcześniej środków antypirackich. Sąd nakazał Google, Cloudflare i Cisco zatrucie ich rekordów DNS, aby uniemożliwić tym usługom stron trzecich działanie jako obejście istniejących blokad witryn pirackich. Odpowiedź Cisco stała się oczywista, kiedy od 28 czerwca całkiem wycofał usługę OpenDNS z całego kraju.

Tło sprawy

W 2023 roku CANAL+ skierował do sądu we Francji sprawę w celu uzyskania nakazu nakładającego na lokalnych dostawców usług internetowych (ISP) obowiązek blokowania ponad 100 pirackich witryn z nielegalnymi transmisjami sportowymi.

Sąd francuski przychylił się do wniosku. Dostawcom usług internetowych, w tym Orange, SFR, OutreMer Télécom, Free i Bouygues Télécom, nakazano wdrożenie środków technicznych uniemożliwiających dostęp do m.in. Footybite.co, Streamcheck.link, SportBay.sx, TVFutbol.info i Catchystream.com.

Ponieważ dostawcy usług internetowych mają własne resolvery DNS do użytku przez swoich klientów, zostały one skonfigurowane tak, aby zapewniały nieautentyczne odpowiedzi w celu odmowy dostępu do danych witryn. Jednak niektórzy użytkownicy ISP ponownie skonfigurowali swoje komputery, aby korzystać z serwerów DNS innych firm, w tym serwerów dostarczanych przez Cloudflare, Google i Cisco.

Aby zapobiec tym obejściom, w zeszłym roku CANAL+ podjął kroki prawne przeciwko tym 3 popularnym publicznym dostawcom DNS - Cloudflare (1.1.1.1), Google (8.8.8.8) i Cisco (208.69.38.205) - żądając środków blokujących podobnych do tych już wdrożonych przez dostawców usług internetowych, zgodnie z art. L333-10 francuskiego kodeksu sportowego.

Paryski sąd odpowiedział w maju tego roku, wydając dwa postanowienia: jedno dotyczące meczów Premier League, drugie dotyczące meczów Ligi Mistrzów. Sąd nakazał firmom Google, Cloudflare i Cisco wdrożenie środków uniemożliwiających francuskim użytkownikom internetu korzystanie z ich usług w celu uzyskania dostępu do 117 pirackich domen.

Google wskazał, że zastosuje się do tej zasady, podobnie OpenDNS, choć być może nie w taki sposób, jakiego oczekiwał CANAL+ lub sąd.

Zgłoszenia problemów z usługą OpenDNS zaczęły napływać 28 czerwca, ale znalezienie przyczyny nie zajęło dużo czasu. Na stronie internetowej OpenDNS opublikowano komunikat następującej treści:
 

W związku z orzeczeniem sądu we Francji wydanym na podstawie art. L.333-10 francuskiego kodeksu sportowego oraz orzeczeniem sądu w Portugalii wydanym na podstawie art. 210-G(3) portugalskiego kodeksu praw autorskich, usługa OpenDNS nie jest obecnie dostępna dla użytkowników we Francji i niektórych terytoriach francuskich, oraz w Portugalii. Przepraszamy za niedogodności.


Źródło: torrentfreak.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...