reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pojazd Otter naprawi satelitę Intelsat

dodano: 2024-07-01 13:09
autor: Jan Borejko | źródło: Intelsat/Starfish Space

Starfish space Intelsat logo 360px Starfish Space i operator satelitarny Intelsat podpisały umowę o usługę przedłużenia żywotności martwego satelity Intelsat, co ma nastąpić w 2026 r. Starfish wykorzysta statek dokujący Otter do zwiększenia orbity innego działającego satelity Intelsat na orbicie (GEO), wykorzystując swój system napędowy, aby zapewnić kilka lat pracy.

satkurier.pl/Starfish/Intelsat
Starfish Space Intelsat Otter satelita760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obie firmy mają zamiar przeprowadzić przełomową misję - pierwszą, komercyjną misję Starfish Otter - w 2026 r. 

Misja składa się z dwóch części:

1. Pojazd Otter wykona manewr do wycofanego satelity Intelsat [nie podano którego] na tzw. orbicie geostacjonarnej „cmentarnej”, gdzie przechowywane są martwe satelity na GEO, a celem jest zademonstrowanie, że Otter jest przygotowany do dokowania

2. Otter ma udowodnić, że potrafi faktycznie zadokować do działającego satelity Intelsat [nie podano którego], który zbliża się do końca swojego okresu eksploatacji, i podnieść orbitę satelity, wykorzystując pokładowy napęd Ottera.

Starfish Otter poradzi sobie z martwym i działającym satelitą

Począwszy od 2026 roku statek Otter należący do Starfish Space będzie dokował do wycofanego z użytku satelity Intelsat w ramach kampanii sprawdzającej, a następnie wykona manewry mające na celu dokowanie i serwisowanie jednego z działających satelitów Intelsat. 

Starfish ma nadzieję, że ta inauguracyjna misja z Intelsat będzie początkiem nowego rynku obsługi satelitów na orbicie, obejmującego zarówno przedłużanie żywotności, jak i utylizację satelitów.

W przyszłości startup przewiduje całe floty pojazdów Otter na orbicie, gotowe do świadczenia usług tam, gdzie i kiedy są potrzebne. Starfish skupił się na kilku podstawowych technologiach, takich jak zdolność manewrowania, robotyka i oprogramowanie, aby umożliwić firmie szybkie i skalowalne rozpoczęcie budowy.

Nie ma wątpliwości, że duzi operatorzy satelitarni również uważnie obserwują grupę startupów, takich jak Starfish, które rozwijają technologie mogące zmienić zasady gry dla ekonomii ich biznesu. Możliwość wyciśnięcia nawet kilku dodatkowych lat z drogiego projektu satelity telekomunikacyjnego, który został zaprojektowany do działania przez 20 lat, może być dużym dobrodziejstwem dla operatorów satelitarnych.

Otter czyli wydra i Otter Pup - szczenię wydry

Jak dotąd Starfish Space wystrzelił mniejszą wersję demonstracyjną swojego pojazdu serwisowego Otter, który firma żartobliwie nazywa Otter Pup. Ta pierwsza misja zakończyła się na początku tego roku i chociaż firma nie była w stanie spróbować zadokować z innym satelitą z powodu problemów technicznych, udało jej się spotkać i wykonać kontakt z statkiem kosmicznym D-Orbit.

Starfish wystrzeli kolejnego Otter Pup na niską orbitę okołoziemską w 2025 r., a oddzielny Otter ma wykonać kontrakt z Siłami Kosmicznymi USA o wartości 37,5 mln dol. również w 2026 r. 

Wcześniej były pojazdy MEV

Przypomnijmy, że w 2020 r. MEV-1 pomyślnie zadokował do satelity IS-901, satelity Intelsat o dużej wydajności, któremu kończyło się paliwo. Był to pierwszy raz, kiedy dwa komercyjne statki kosmiczne zadokowały i rozpoczęły służbę w ramach przedłużenia misji w GEO. Manewr kosmiczny skierował IS-901 na wybrane anteny na Ziemi i przedłużył jego żywotność o kolejne pięć lat. 

W 2021 roku wyczyn powtórzono, dokonując drugiego dokowania MEV-2 do kolejnego satelity Intelsat IS-10-02. W przeciwieństwie do pierwszego dokowania, które odbyło się na orbicie cmentarnej, kilkaset kilometrów nad aktywnymi satelitami, tym razem MEV-2 zadokował z IS-10-02 w jego pierwotnym szczelinie orbitalnej i uniknął jakichkolwiek przerw w świadczeniu usług klientom, co skutkowało pierwszy w historii serwis orbitalny komercyjnego satelity na żywo w GEO. 

Źródło: intelsat.com  starfishspace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy satelitarni


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...