reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Piracki operator IPTV skazany

dodano: 2024-06-21 16:59
autor: HP | źródło: Rattighetsalliansen/TF

Scandinavia IPTV piracka platforma 360px Szwedzki sąd apelacyjny znacznie zwiększył karę dla mężczyzny skazanego za naruszenia praw autorskich podczas świadczenia pirackiej usługi IPTV. Nielegalny operator Scandinavia IPTV skazany został za... tydzień działalności pirackiej platformy IPTV - teraz ma mniej szczęścia w sądzie apelacyjnym.

scandinaviaiptv.com
Scandinavia IPTV piractwo piracki serwis 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Szwedzki pirat - JE

Sąd niższej instancji orzekł już wcześniej, że pozwany naruszył prawa największych wytwórni filmowych i telewizyjnych, ale ze względu na ograniczone dowody tylko przez tydzień. Sąd apelacyjny nie zgodził się z tym po tym, jak podczas nalotu policyjnego odkryto, że korzystał z tej usługi na własną rękę.

Pirat w dokumentach prawnych nazywany jest po prostu JE.
Oskarżony stał się celem w Szwecji lokalnej grupy antypirackiej Rattighetsalliansen (Sojusz na rzecz Praw) działającej w imieniu największych firm filmowych i telewizyjnych Svensk Filmindustri i Nordisk Film.

W pozwie powód stwierdził, że JE umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa, działał sam lub w porozumieniu z innymi osobami, naruszając ich prawa autorskie do dzieł kinematograficznych.

Zarzuca się mu, że między 20 sierpnia 2020 r. a 17 maja 2022 r. JE udostępnił publicznie filmy za pośrednictwem popularnej pirackiej usługi IPTV - Scandinavia IPTV

Podejrzany aresztowany w maju 2022 r
5 maja 2022 r. szwedzka policja aresztowała JE pod jego nieobecność, a aresztowanie fizyczne wykonano 17 maja, prawie dwa tygodnie później. Podczas przesłuchania JE początkowo zaprzeczył popełnienia przestępstw, ale grupa antypiracka Rights Alliance zgromadziła już znaczne dowody.

Scandinavia IPTV nie została oficjalnie zarejestrowana jako firma.

Jednakże za pośrednictwem adresu e-mail ProtonMail, kart płatniczych American Express i konta Stripe organizacja Rights Alliance była w stanie połączyć JE z nielicencjonowaną platformą.

Analiza różnych elementów skonfiskowanego sprzętu ujawniła wiadomości telefoniczne wysyłane i odbierane przez JE, w których omawiano działalność IPTV. Informacje znajdujące się na komputerze JE ujawniły podobne dowody w postaci loginów do kont związanych z IPTV.

Dochodzenie finansowe wykazało, że na dwa konta PayPal JE dokonano płatności na łączną kwotę 5,5 mln SEK (~5,2 mln USD), a następnie środki zostały przelane na 6 rachunków bankowych, które również prowadził. Zajęto także skrzynki IPTV i powiązane z nimi faktury.

Wcześniej organizacja Rights Alliance przeprowadziła zakupy testowe, aby wykazać, że usługa naruszyła prawa powodów, udostępniając około 19 przykładowych filmów. Ten okres próby – a raczej poprzedzające go miesiące – wkrótce zawęzi zakres sprawy prokuratury.

Jest też polski wątek

Scandinavia IPTV oferowała prawie wszystkie najlepsze płatne stacje z platform CANAL+ i Cyfrowy Polsat, włącznie z kanałem CANAL+ 4K Ultra HD. Lista kanałów jest tu. Za 25.000 kanałów należało zapłacić jedne 49,99 dol... i to rocznie!

Skazany przed sądami

W wyroku wydanym w kwietniu 2023 r. szwedzki Sąd Patentowy i Rynkowy uznał JE za winnego naruszenia ustawy o prawie autorskim. Pozwany otrzymał karę więzienia w zawieszeniu i zapłacenie 60 dziennych grzywien na łączną kwotę 34 800 SEK, czyli około 3300 dolarów amerykańskich według dzisiejszych stawek.

Nakazano mu także zadośćuczynienie Svensk Filmindustri (63 000 SEK / 6000 USD) i Nordisk Film (191 500 SEK / 18 600 USD), przy czym 5000 SEK (4760 USD) przepadło na rzecz państwa jako dochód z przestępstwa oraz dodatkowe 150 000 SEK (14 280 USD) ) na pokrycie kosztów prawnych. Kwoty te odbiegały od żądanych przez powodów.

Svensk Filmindustri zażądał odszkodowania w wysokości 910 000 SEK (86 tys.dol.), Nordisk Film zażądał 2 355 000 DKK (338 000 dol.). Jednak pomimo tego, co można było uznać za przyznanie się do winy, obaj złożyli znacznie mniejsze kwoty. Coś poszło nie tak.

JE przyznał się do uruchomienia Scandinavia IPTV w 2019 r.

Śledczy z organizacji Rights Alliance potwierdził, że usługa ta przyciągnęła uwagę po tym, jak pojawiła się blisko czołówki wyników wyszukiwania Google.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...