reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

28,2°E: Wkrótce nowa migracja do DVB-S2

dodano: 2024-06-26 21:06
autor: RO | źródło: rxtvinfo.com

Astra 28,2°E SES Platforma satelitarna dla nadawców FTA z satelity Astra 2G (28,2°E) przygotowuje się na migrację większej liczby kanałów do nowszego standardu transmisji DVB-S2. Skutkiem będzie utrata kolejnych stacji na odbiornikach pierwszej generacji, wydanej jeszcze za czasów Sky Digital (obecnie Sky UK) i odbiorników Freesat SD.

Arqiva


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Już we wtorek, 25 czerwca br. starsze urządzenia Freesat SD utraciły dostęp do kanału rozrywkowego Blaze (k. 162) i telezakupowego Gems TV (k. 805) w ramach przygotowań do kolejnej zmiany w sposobie świadczenia usług satelitarnych. Zmiany nie będą miały wpływu na odbiorniki Freesat HD i Freesat 4K.

Kanały, które wkrótce przejdą do standardu DVB-S2, są nadawane na całą Europę przez satelitę Astra 2G (28,2°E) z transpondera nr 65 (11,082H), obsługiwanego przez firmę Arqiva. Multipleks jest transmitowany w DVB-S/QPSK, ale wkrótce zostanie przełączony do DVB-S2/8PSK.

Zmiana obejmie kanały FTA: Home Shop TV, NOW 80s, Now 70s, Rewind TV, Sikh Channel, Eman Channel, Gems TV, Blaze, Ideal World SD (planowane wyłączenie), QTV Religious i Inspiration TV. Są tu także nadawane kanały szyfrowane dla platformy Sky UK (CA: VideoGuard): Zee TV SD, Zee Cinema, Sky History SD, Sky History+1, Sky History 2 SD, Crime+Investigation SD i Crime+Investigation+1.

Aktualne parametry techniczne:
Astra 2G (28,2°E)
tp. 65 (11,082 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S / QPSK)

Nowe parametry techniczne: (zmiana wkrótce)
Astra 2G (28,2°E)
tp. 65 (11,082 GHz, pol. H, SR: 23000, FEC: 3/4; DVB-S2 / 8PSK)

Dlaczego migracja do DVB-S2?

Trwająca konwersja transponderów satelitarnych z DVB-S na DVB-S2 i zakończenie simulcastów SD/HD zmniejszy liczbę transponderów potrzebnych do dostarczenia widzom kanałów telewizyjnych Sky i Freesat. To z kolei obniży koszty dla branży nadawczej, czyli operatorów Sky i Arqiva.

Obecnie wykorzystywane do świadczenia usług satelity Astra 2E, Astra 2F i Astra 2G zakończą "czas życia" na orbicie za około 5 lat. Zmniejszenie aktywnej pojemności może pozwolić na dłuższe działanie satelitów, bo zostaną odciążone (będą zużywać mniej paliwa, bo mniej będzie aktywnych transponderów).

Ponieważ brytyjscy nadawcy przechodzą na transmisję strumieniową, niektórzy nadawcy przewidują, że może nie być popytu na nową generację satelitów, która zastąpiłaby obecną flotę na pozycji 28,2°E. Sky już teraz zachęca widzów do swojej platformy streamingowej. Jednak należy zaznaczyć, że 5 lat to jeszcze odległa perspektywa i do tego czasu dużo może się zmienić. Obecnie wciąż nie jest jednoznacznie przyjęte, że satelity zostaną wyparte przez streaming. Tego oczekują operatorzy DTH i nadawcy, aby obniżyć koszty dystrybucji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DX - przekazy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...