reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

ChatGPT i Gemini rozpowszechniają rosyjskie dezinformacje

dodano: 2024-06-19 15:03 | aktualizacja: 2024-06-19 17:15
autor: Dr. Hack | źródło: NewsGuard

AI sztuczna inteligencja chatbot ru dezinformacja 360px Z najnowszych badań wynika, że narasta niekorzystne zjawisko: ​​platformy sztucznej inteligencji generują, powtarzają i zatwierdzają kłamstwa i zwykle są to rosyjskie dezinformacje, potem powtarzane przez lokalne tzw. „źródła". Chatboty AI rozpowszechniają rosyjskie dezinformacje. NewsGuard ujawnia szczegóły.

satkurier.pl
AI sztuczna inteligencja chatbot ru dezinformacja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według usługi monitorowania wiadomości NewsGuard, wiodące modele sztucznej inteligencji (AI), takie jak ChatGPT OpenAI, rozpowszechniają rosyjską dezinformację.

Warto przeczytać artykuły NewsGuard, aby uprzytomnić sobie, jak to działa: tu i tu.

Obawy o powtarzanie dezinformacji przez AI

Badanie NewsGuard pojawia się w związku z coraz większymi obawami związanymi z rozpowszechnianiem przez sztuczną inteligencję dezinformacji, gdy użytkownicy zwracają się do chatbotów AI w celu uzyskania wiarygodnych informacji, szczególnie w czasie wyborów.

Chociaż istniały obawy dotyczące fałszerstw generowanych przez sztuczną inteligencję, niewiele było danych na temat tego, czy chatboty mogą powtarzać i potwierdzać dezinformację.

Badanie NewsGuard wykazało, że wprowadzając 57 podpowiedzi do 10 chatbotów, rozpowszechniają one rosyjskie narracje dezinformacyjne w 32% przypadków.

Wśród 10 badanych chatbotów znalazły się:
ChatGPT-4, Smart Assistant firmy You.com , Grok , Inflection, Mistral, Copilot firmy Microsoft, Meta AI, Claude firmy Anthropic, Google Gemini i Perplexity.
 
NewsGuard Chatbot AI sztuczna inteligencja


W badaniu NewsGuard stwierdzono, że 152 z 570 odpowiedzi zawierało wyraźną dezinformację, 29 odpowiedzi powtarzało fałszywe twierdzenie z zastrzeżeniem, a 389 odpowiedzi nie zawierało żadnych dezinformacji - albo dlatego, że chatbot odmówił odpowiedzi (144), albo rozpoznało prawdę (245).

Chatboty same mają problem z rozpoznawaniem prawdy i fałszu.

Niestety chatboty nie umiały rozpoznać, że takie strony, jak „Boston Times” i „Flagstaff Post” są rosyjskimi stronami propagandowymi, nieświadomie wzmacniając narracje dezinformacyjne, które w ten sposób udało się przemycić Rosji do sieci. Potem są kolejni „informatorzy” - trolle (świadomi lub nieświadomi), którzy podają takie fałszywe info na mediach społecznościowych i to trafia do kompletnie naiwnych ludzi, którzy to czytają, wierzą w dezinformację, powtarzając to ustnie swoim znajomym.

Ostatnio nasiliły się działania Rosji dotyczące niechcianych imigrantów do UE. Niestety część polskich polityków powiela tę dezinformację (na Kremlu muszą się cieszyć z ich naiwności!).

To wszystko oznacza, że ​​platformy AI generują, powtarzają i zatwierdzają kłamstwa.

Przykładem jest fałszywa narracja, którą NewsGuard powiązał z rosyjską siecią dezinformacyjną, dotycząca informacji o korupcji ze strony prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Podstawowe luki chatbotów AI, które wykorzystuje rosyjska propaganda:
  • Chatboty określiły rosyjskie strony dezinformacyjne jako wiarygodne
  • Chatboty powtarzały fałszywe twierdzenia prorosyjskiej sieci, najwyraźniej oszukane przez wiarygodnie brzmiące nazwy witryn, które naśladują gazety założone w ubiegłym stuleciu, takie jak „Arizona Observer”, „The Houston Post” i „San Fran Chron”
  • Chatboty rozpowszechniają wiele fałszywych informacji, gdy zostaną wyraźnie poproszone o wywołanie dezinformacji, tak jak mógłby to zrobić operator takiej sieci dezinformacyjnej, generując fałszywe twierdzenia w formie przekonujących artykułów w lokalnych portalach. To pokazuje, jak łatwo Rosjanie wykorzystują tę technologię jako broń
  • Chatboty chętnie rozpowszechniają rosyjską narrację dezinformacyjną w formie fałszywych zeznań sygnalistów, np. na YouTube
  • Chatboty regularnie zaniedbywały również podanie kontekstu dotyczącego wiarygodności swoich odniesień

Rosyjskie narracje dezinformacyjne przeniknęły do ​​generatywnej sztucznej inteligencji.

Rządy na całym świecie będą musiały się mocno wziąć za regulację sztucznej inteligencji.

Wszystko po to, aby chronić internautów przed potencjalnymi szkodami, które obejmują dezinformację i uprzedzenia. NewsGuard poinformował, że przedłożył swoje badanie amerykańskiemu Instytutowi Bezpieczeństwa AI przy Narodowym Instytucie Standardów i Technologii (NIST) oraz Komisji Europejskiej.

Źródło: newsguardtech.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii AI - sztuczna inteligencja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...