reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Fentanyl, nowa trucizna karteli - reportaż Arte.tv

dodano: 2024-06-18 10:15 | aktualizacja: 2024-06-18 11:52
autor: Jan Borejko | źródło: ARTE.tv

Fentanyl nowa trucizna karteli ARTE.tv Fentanyl dotarł już nad Wisłę. W ostatnich miesiącach w Polsce dochodzi do tragicznych zdarzeń - w listopadzie 2023 r. w Poznaniu 19-letnia kobieta zmarła w wyniku przedawkowania tego opioidu, przypisywanego coraz częściej jako lek przeciwbólowy. Bezpłatna platforma VOD ARTE.tv przypomina swój wstrząsający reportaż.

ARTE.tv
Fentanyl nowa trucizna karteli ARTE.tv


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Fentanyl, nowa trucizna karteli - wstrząsający reportaż ARTE.tv

Fentanyl - silny syntetyczny opioid stosowany w szpitalach, wyparł w ostatnich latach wiele innych leków w Stanach Zjednoczonych, co powoduje dramatyczne konsekwencje. Syntetyczne opioidy zabiły 129 tys. Amerykanów w 2020 i 2021 r. Od 2013 r. liczba zgonów w wyniku przedawkowania fentanylu wzrosła 18-krotnie. Fentanyl, 50 razy silniejszy od heroiny, jest najniebezpieczniejszym z narkotyków. Prowadzi do prawdziwego kryzysu zdrowotnego, a służby ratunkowe już są przeciążone i bezsilne.

Ta nowa „moda” prowadząca do katastrofy w obszarze ochrony zdrowia przyszła do Stanów Zjednoczonych z Meksyku. To tam rozwija się technologię produkcji, doskonali techniki przemytu i planuje dystrybucję na coraz szerszą skalę. Pojawienie się fentanylu i innych syntetycznych opioidów to prawdziwa gratka dla karteli narkotykowych: jak się okazało, nie trzeba uprawiać maku ani polegać na społecznościach wiejskich, aby produkować opium. Fentanyl w niewinnie wyglądającej formie pigułki jest lekki, dyskretny i łatwy w produkcji oraz transporcie. Tani i łatwo dostępny, jednocześnie bardzo niebezpieczny. Już jedna pigułka może zabić. A spustoszenia spowodowane tą substancją stopniowo rozprzestrzeniają się na całym kontynencie amerykańskim. I jak się okazuje - nie tylko, bo narkotyk ten staje się coraz popularniejszy w Europie.

25-minutowy reportaż z 2023 r. „Meksyk: fentanyl, nowa trucizna karteli” jest dostępny pod tym linkiem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...