reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Oszustwa na wnuczka tematem 6. odc. „Domowego Kryminału”

dodano: 2024-06-11 22:20
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: R.D.F. Entertainment

Domowy Kryminał Hanna Dobrowolska R.D.F. Entertainment 140 mln zł rocznie tracą polscy seniorzy w wyniku wyłudzenia „na wnuczka” czy „na policjanta”. Oszustwa to temat 6. odcinka kryminalnego talk show „Domowy Kryminał” produkcji R.D.F. Entertainment, który będzie miał premierę w telewizji Active Family i na platformie streamingowej Vodylla.

Hanna Dobrowolska, fot. R.D.F. Entertainment
Domowy Kryminał Hanna Dobrowolska R.D.F. Entertainment


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

„Domowy Kryminał” - nowy talk show w Active Family i na Vodylli

Jest już program poświęcony zaginięciom z udziałem matki Iwony Wieczorek, a także odcinki, w których goszczą detektywi, policyjny negocjator, wychowawczyni z domu dziecka i matka zastępcza. Tematyka to: męskie zdrady, małżeńskie zbrodnie, sytuacja dzieci w domach dziecka, praca policyjnego negocjatora.

„Domowy Kryminał” to program, którego przewodnim tematem jest bezpieczeństwo osobiste w codziennym życiu. To pierwszy talk show, który zaspokaja głód emocji odbiorców pasjonujących się true crime, ale prawdziwe historie kryminalne ze zwykłych, polskich domów zestawia z informacjami o zagrożeniach, które czają się w zwyczajnej codzienności.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”

140 mln zł rocznie wyłudzają oszuści od polskich seniorów, podając się za wnuczka czy inną bliską osobę lub za przedstawiciela instytucji publicznych. Ta kwota dotyczy tylko przestępstw zgłoszonych na Policję. A ile osób okradzionych z oszczędności całego życia, rodzinnych kosztowności lub zmuszonych do wzięcia kredytu milczy ze strachu i wstydu?

Hanna Dobrowolska jest gościem 6. odcinka kryminalnego talk show „Domowy Kryminał”, który będzie miał premierę w piątek, 14 czerwca o godz. 17:00 i 22:00 na kanale Active Family i platformie streamingowej Vodylla.

Dziennikarka specjalizująca się w sprawach kryminalnych i autorka książki o mafii wnuczkowej odpowiada na pytania prowadzącej Angeliki Swobody i gości w studiu. Analizuje metody socjotechniczne stosowane przez gangi oszustów. Przedstawia przykładowe scenariusze działań przestępców oparte na fikcyjnych wydarzeniach, np. o bliskiej osobie potrzebującej natychmiastowej pomocy finansowej, bo np. potrąciła ciężarną kobietę na pasach i grozi jej więzienie, o konieczności zabezpieczenia swoich pieniędzy w banku przed kradzieżą, o planowanym włamaniu... Przerażeni seniorzy sami wyjawiają oszustom, ile posiadają pieniędzy, czy mają zdolność kredytową albo jaki stan konta.

Emeryt ze Śląska stracił milion złotych, będąc przekonanym, że bierze udział w tajnej akcji policyjnej. Inna seniorka uwierzyła, że ktoś ma włamać się do jej mieszkania i może zrobić jej krzywdę. Przerażona kobieta, nie przerywając rozmowy telefonicznej z przestępcą, wyniosła w reklamówce biżuterię i pieniądze, a potem - nie oglądając się za siebie w obawie przed strzelaniną - wróciła do mieszkania. Starszy Pan nie korzystający na co dzień z bankowości elektronicznej instruowany telefonicznie przez przestępcę robił przelew za przelewem, aż się skończyły pieniądze na koncie. Małżeństwo z Pragi rozwoziło zgodnie z telefonicznymi instrukcjami transze pieniędzy po Warszawie. Pewna seniorka tak długo rozmawiała przez telefon komórkowy z oszustem, wypłacając z banku pieniądze, aż ten się rozładował.

Okrutnie wykorzystane ofiary tracą nie tylko poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do ludzi i samego siebie, ale też spotykają się z ostracyzmem bliskich, którzy wytykają im naiwność. A przecież nikt nie może mieć pewności, że zdoła oprzeć się manipulacji w stanie przerażenia.

Hanna Dobrowolska mówi: - Długo zajmuję się sprawami kryminalnymi, a z wnuczkowej mafii - można powiedzieć - zrobiłam specjalizację. Jednak im dłużej słucham różnych ludzkich historii, tym trudniej jest mi oceniać i twierdzić, że ja bym nigdy nie dała się nabrać. Chciałabym wierzyć, że jestem na tyle świadoma, by nie pozwolić się oszukać, ale ręki sobie nie dam uciąć.

- Co zrobić, by nie dać się oszukać? - pyta Angelika Swoboda. - Odłożyć słuchawkę - mówi Hanna Dobrowolska.

Ofiarami manipulacji bywają także młodzi, majętni ludzie. Znane aktorki i celebrytki uwierzyły, że biorą udział w policyjnej akcji, przelewając na konta przestępców setki tysięcy złotych. O próbach oszustwa opowiadała w mediach społecznościowych m.in. Lara Gessler, znana restauratorka, która nie dała się nabrać na metodę „na policjanta”.

Przestępcy chwalą się niewyobrażalnym bogactwem - imprezami wartymi tyle co mieszkania w Warszawie, wnętrzami wyłożonymi marmurem i złotem, ubraniami z logo wielkich marek, wakacjami w Saint-Tropez.

Oszuści trafiają do więzienia, ale przestępczy proceder się nie skończy, bo kontynuują go nowi. Mimo akcji informacyjnej z roku na rok 3500 osób zostaje okradzionych na coraz wyższe kwoty. Gangi oszustów są doskonale zorganizowane, coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii, nie tylko z bankowości elektronicznej, lecz także możliwości sztucznej inteligencji.

6. odcinek „Domowego Kryminału” poświęcony jest tematyce oszustw.

Oglądając go, można poznać dokładnie mechanizmy procederu oraz dowiedzieć się, jak uchronić siebie i bliskich przed utratą majątku.

Wcześniejsze programy traktowały o tematyce zaginięć z udziałem matki Iwony Wieczorek, męskich zdradach, małżeńskich zbrodniach, pracy policyjnych negocjatorów oraz sytuacji dzieci w domach dziecka oraz rodzinach zastępczych. Angelika Swoboda zaprasza do studia detektywów, policyjnych negocjatorów, pracowników opieki społecznej, dziennikarzy, którzy dzielą się emocjonującą prawdą i wiedzą przydatną każdemu, kto chce zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...