reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji 23,5°E?

dodano: 2024-05-20 15:21 | aktualizacja: 2024-05-21 15:41
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 9-10/2022

Astra 5B 23E operator satelita SES 360px 23,5°E jest strategiczną pozycją orbitalną operatora SES na rynkach Europy Środkowej i Beneluksu. Cieszy się popularnością też w byłej Jugosławii dzięki Telekom Serbia. Ponad 700 kanałów TV i radiowych nadawanych jest z satelity Astra 23,5°E dla 4 mln gospodarstw domowych. Są tam również dosyły polskich rozgłośni radiowych.

SES
Astra SES 23,5°E


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Amerykańskie kanały FTA

Od niedawna transmisję z tego satelity prowadzi amerykański kanał informacyjny Newsmax HD. Dla widzów oferuje programy informacyjne, publicystyczne i reportaże w języku angielskim. Konserwatywne i prawicowe spojrzenie powoduje rosnącą oglądalność w Stanach Zjednoczonych, gdzie funkcjonuje od 2014 r.
 
Newsmax HD
Newsmax HD

EarthxTV porusza tematy związane z klimatem, bioróżnorodnością, społecznością czy zrównoważonym rozwojem. Niesamowite dyskusje ze światowymi liderami, nagradzane filmy rozrywkowe i edukacyjne. EarthxTV oferuje ponad 300 godzin darmowych treści nie tylko w VOD i internecie, ale także na platformie streamingowej dla wszystkich anglojęzycznych odbiorców na świecie. Kanał nadaje z Dallas w stanie Texas.
 
EarthxTV
EarthxTV

Pokaźny pakiet FTA polskich stacji radiowych

Warto wybrać odbiór Astry 3B między innymi dlatego, że są tam dosyły polskich rozgłośni radiowych do konkretnych miast. Swoje przekazy do nadajników naziemnych FM w Polsce realizują Grupa Radiowa Time, Grupa Radiowa Agory i Grupa RMF.

Można posłuchać Radia Eska, SuperNova, VOX, RMF Maxx, Złote Przeboje, Pogoda, Radia Plus do różnych miast w Polsce. W pakietach znajdują się także ogólnopolskie stacje niszowe i lokalne (np. Rock Radio, Tok FM, RMF Classic, Radio Wielkopolska, Radio Jura, Radio Emaus, Radio Gra czy Radio Rodzina). Serwisy są przekazywane bez szyfrowania (FTA), a niektóre nawet z dźwiękiem AAC (wymagane wsparcie w odbiorniku, w przeciwnym wypadku stacje nie wyszukają się lub będzie cisza w głośniku po wybraniu którejś z nich).

Stacje radiowe z Holandii, Czech i Słowacji

Fani rozgłośni radiowych zyskują wybór wielu zagranicznych stacji dystrybuowanych przez operatorów M7 Group i Towercom. Dostępne są stacje z Holandii, a także znaczna kolekcja rozgłośni radiowych z Czech oraz Słowacji (wiele z nich jest znana lokalnym słuchaczom w technologii DAB+).

Jak wyszukać pozycję 23,5°E?

Zakładamy, że antena jest ustawiona na 13°E.

 1. Satelita Astra 3B/Astra 3C zajmuje pozycję na 23,5° długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana na południe (z niewielkimi odchyleniami w zależności od regionu).
 2. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w daną stronę jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
 3. Kąt elewacji (góra-dół) będzie prawie identyczny jak przy ustawieniu na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E. Ewentualna korekta może być potrzebna dla słabszych sygnałów o niskiej wartości SR.
 4. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew), znajdziemy w internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
 5. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 23,5°E.
 6. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki europejskiej Astry 3B lub Astry 3C. Wybór w zależności od tego, która wiązka jest mocniejsza w naszej lokalizacji (patrz mapki zasięgu).
 7. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 14. lub 15.
 8. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
 9. Przykładem do wyszukania Astry 23,5°E może być multipleks SES Astra z częstotliwości 12,168 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 8.
 10. Kolejnym krokiem jest ustawienie dla anteny azymutu (obracamy o 10° w kierunku wschodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać jeden większy obrót o 5 stopni, następnie mniejsze przesunięcia co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na wschód.
 11. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
 12. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/ewentualnie elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, zwłaszcza dla polskich stacji radiowych w DVB-S2, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
 13. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
 14. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
 15. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

 1. Pierwszą czynnością (choć bardziej czasochłonną) jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. UWAGA! Jeżeli satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 8.
 2. W tym momencie odległość od docelowego satelity Astra 3B (23,5°E) wynosi już tylko 4,3° na wschód.
 3. Teraz realizujemy poszczególne etapy od punktu 6. do 12.
 4. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru. UWAGA! Jeżeli antena na Eutelsat Hot Bird 13°E była ustawiona prawidłowo, to nie ma potrzeby korygować jej kąta nachylenia (góra-dół) dla Astry 23,5°E. Taka potrzeba może wystąpić w przypadku odbioru słabszych sygnałów, np. polskie stacje radiowe
 5. w DVB-S2.
 6. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 13., a także 14. lub 15., gdyby zaistniały problemy z wyszukaniem pozycji 23,5°E.

Monoblock 4,3° na odbiór 19,2°E + 23,5°E z jednej anteny

Konwerter satelitarny typu Monoblock 4,3° to dwa konwertery w jednej obudowie umieszczone obok siebie o rozstawie 4,3 stopnia, wraz z wbudowanym przełącznikiem DiSEqC. Monoblock został zaprojektowany z myślą o jednoczesnym odbiorze satelitów Astra 19,2°E i Astra 23,5°E z jednej anteny satelitarnej. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do czasz o średnicy 80 cm.

Jak zainstalować i ustawić Monoblock?

Z uwagi na słabszy sygnał dosyłów polskich stacji radiowych, najlepiej jako pozycję główną ustawienia anteny przyjąć 23,5°E. Prawy promiennik Monoblocka (patrząc od tyłu czaszy) mocujemy w obejmie konwertera. Lewy promiennik będzie jako ten „zezujący” na 19,2°E. W odbiorniku należy odpowiednio przydzielić porty DiSEqC, wybierając instalację dwóch pozycji orbitalnych (DiSEqC 1 [A] dla 23,5°E, DiSEqC 2 [B] dla 19,2°E). Można metodą prób i błędów przełączać porty w menu tunera i obserwować wskaźniki poziomu sygnału. Prawidłowe ustawienie sygnałów DiSEqC będzie wówczas, gdy na obu pozycjach orbitalnych uzyskamy sygnał. Czasami może być konieczna regulacja kąta skręcenia konwertera w uchwycie (tzw. skew) dla słabszych częstotliwości, czyli lekki obrót konwertera w lewo lub prawo.

UWAGA! Monoblock nie nadaje się do czasz poniżej 75 cm i powyżej 90 cm. Dla dosyłów polskich rozgłośni w DVB-S2 nie należy stosować anten mniejszych niż 80 cm.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...