reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji 23,5°E?

dodano: 2024-05-20 15:21 | aktualizacja: 2024-05-21 15:41
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 9-10/2022

Astra 5B 23E operator satelita SES 360px 23,5°E jest strategiczną pozycją orbitalną operatora SES na rynkach Europy Środkowej i Beneluksu. Cieszy się popularnością też w byłej Jugosławii dzięki Telekom Serbia. Ponad 700 kanałów TV i radiowych nadawanych jest z satelity Astra 23,5°E dla 4 mln gospodarstw domowych. Są tam również dosyły polskich rozgłośni radiowych.

SES
Astra SES 23,5°E


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Główni operatorzy

Towercom od ponad 10 lat jest klientem SES. Ten słowacki operator telekomunikacyjny i telewizyjny z siedzibą w Bratysławie wykorzystuje pojemności na pozycji 23,5°E dla nadawców z Czech i Słowacji, świadcząc im usługi uplinkowe. Transmisje dla klientów w regionie realizuje niemiecka spółka Media Broadcast. To wieloletni dostawca usług transmisji satelitarnej oraz operator teleportu w Usingen, gdzie rozmieszczonych jest ponad 150 działających anten satelitarnych. Usługi uplink oferuje też sam właściciel satelity – luksemburski SES.

Platformy satelitarne DTH

Największym dostawcą płatnej telewizji satelitarnej z pozycji 23,5°E jest luksemburska firma M7 Group (CANAL+ Luxembourg). Jedna z jej najstarszych platform w Czechach i na Słowacji nosi nazwę Skylink i dociera do około 1,5 mln abonentów. Wcześniej marka Skylink należała do czeskiej spółki TradeTec, która działała na rynku połączeń satelitarnych obok marki CS Link (Media Vision). M7 Group w 2009 r. kupiła CS Link, a w 2011 r. również Skylink. Od 2019 r. M7 Group jest częścią CANAL+ Luxembourg. Jeszcze dawniej Skylink funkcjonował oddzielnie pod nazwami Czech Link w Czechach i Slovak Link na Słowacji.

Usługa satelitarna freeSAT pojawiła się na rynku czeskim, słowackim i węgierskim we wrześniu 2000 r. Pierwotnie działała jako UPC Direct na zwolnionych transponderach ówczesnej polskiej platformy Wizja TV z Astry na pozycji 19,2°E. Do dalszego rozwoju działalności, operator przeniósł ofertę na system satelitarny Thor do siostrzanej rumuńskiej platformy Focus Sat. Migracja na pozycję 0,8°W doszła do skutku w maju 2010 r. Rok później we wrześniu platforma UPC Direct dla Czech i Słowacji zaczęła działać pod obecną marką freeSAT. Pod koniec 2018 r. wszystkie 3 platformy freeSAT, UPC Direct i Focus Sat zostały wykupione przez M7 Group, a w maju 2019 ogłoszono kolejną akwizycję – Vivendi, właściciel francuskiej Grupy CANAL+, przejmuje M7 Group, a tym samym wszystkie te platformy trafiają do jednego właściciela. Czesko-słowacka freeSAT stopniowo jest przenoszona na pozycję 23,5°E, by działać równolegle ze Skylink.

Skylink TV pre Orange to atrakcyjna cenowo i merytorycznie usługa telewizyjna operatora Orange Slovensko we współpracy z platformą Skylink. Powstała w październiku 2021 r. w odpowiedzi na zamknięcie oferty Orange TV cez satelit dystrybuowanej z pozycji 16°E. Zawartość powiela standardową ofertę Skylink, jednak w Orange klienci mogą ją uzyskać z wieloma korzyściami. W połączeniu z innymi usługami (np. głosowymi lub Internetem stacjonarnym), klient dostaje rabat na miesięczny abonament za telewizję oraz dodatkowe pakiety.

CanalDigitaal powstała w 1995 r. i jest pierwszą i najdłużej istniejącą platformą M7 Group, oferującą programy telewizyjne i radiowe konsumentom w Holandii. Posiada ponad 1 mln abonentów.

TV Vlaanderen to platforma M7 Group uruchomiona w 2006 r. dla flamandzkojęzycznej ludności Belgii. W ofercie bogaty wybór kanałów publicznych i komercyjnych z Flandrii, które nigdy wcześniej nie były oferowane przez satelitę. Flamandzcy abonenci mogą też odbierać najpopularniejsze kanały z Holandii.

Telekom Srbija jest potężnym serbskim operatorem telekomunikacyjnym, który rozwija własną platformę m: SAT TV dla kilku krajów bałkańskich, takich jak Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Macedonia Północna. Współpraca Telekom Srbija z SES rozpoczęła się w 2011 r., a utworzona oferta DTH pod koniec 2018 r. stała się kamieniem milowym tej relacji. Platforma płatnej telewizji została udostępniona w pierwszych trzech krajach bałkańskich. Abonenci w Macedonii Północnej otrzymali usługę dopiero pod koniec 2021 r.

Popularne kanały FTA z Luksemburga, Czech i Słowacji

Niezmiennie od wielu lat z pozycji 23,5°E można odebrać około 20 kanałów telewizyjnych za darmo bez abonamentu.

Wisienką na torcie będą luksemburskie stacje, których nie uświadczymy na żadnym innym satelicie w Europie. Zdecydowanie najciekawszym będzie RTL Télé Lëtzebuerg. Ten prywatny kanał został założony w 1969 r., a od 1991 r. jest częścią RTL Group. Oferuje przede wszystkim programy po luksembursku. Stałym elementem ramówki są pasma dla dzieci „KannaTiVi” i „Super RTL”, najpopularniejszy serial animowany „Simpsonowie” w języku luksemburskim, program „RTL Radio Web TV” na żywo ze studia z mapami pogodowymi, informacjami o ruchu drogowym i kamerami internetowymi, „Musekbox” – pół godziny teledysków luksemburskich artystów, „De Magazin” – aktualne sprawy, postacie, wydarzenia z raportami, interwencje czyli to wszystko, czym żyją ludzie, „De Journal” – flagowy serwis z wiadomościami dnia, z kraju i zagranicy. Drugi kanał Chamber TV oferuje sesje na żywo luksemburskiego parlamentu, wywiady i dyskusje polityków z Luksemburga.
 
RTL Télé Lëtzebuerg
RTL Télé Lëtzebuerg

Kilka kanałów z Czech

Ofertę muzyczną dla każdego można znaleźć w stacji muzycznej Óčko, która nadaje od 2002 r. (początkowo nazywała się Stanice O) i jest tym samym pierwszą czeską telewizją tematyczną, skoncentrowaną na muzykę i nowoczesny styl życia. Główną widownię stanowią nastolatkowie 12-19 lat i młodzi ludzie poniżej 39. roku życia. Znaczną część programu stanowią oczywiście teledyski. W ciągu dnia aktualne hity krajowe i zagraniczne, wieczorami popularne hity retro, lata 90. oraz muzyka taneczna i elektroniczna. Część pasma jest wydzielona na gatunki niszowe i rodzimą scenę muzyczną. Stacja prowadzi też transmisje na żywo oraz nagrania koncertów.
 
Óčko
Óčko

Drugi kanał Óčko star, zainicjowany 1 stycznia 2013 r. jako Óčko Gold, nawiązuje do muzycznych legend i ich przebojów od lat 60. do 90., a także nowego tysiąclecia. Kanał posiada stałe pasma „CZ & SK”, „Rock it!”, „Oldschool”, „Heroes & Rebels”, „Největší hity”, „Disco party”, „Love Zone” czy „Sexy Night”.
 
Óčko star
Óčko star

Dla fanów ogólnokrajowych informacji jest powstały w 2005 r. ČT24 – największy kanał informacyjny w Czechach, obsługiwany przez publiczną telewizję Česká televize. Kanał produkuje serwisy o bieżących wydarzeniach z kraju i ze świata, a także cykliczne programy publicystyczne, motoryzacyjne, lifestylowe, historyczne, kulturalne, popularnonaukowe i filmowe.
 
ČT24
ČT24

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...