reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Znowu „Łut szczęścia” – premiera spektaklu w Teatrze Sensacji

dodano: 2023-11-20 11:49
autor: Janina Dobrowolska | źródło: TVP

TVP1 Teatr telewizji Znowu łut szczęścia 360px W poniedziałek, 27 listopada o godz. 21:10 w TVP1 kolejna premiera spektaklu „na żywo” w paśmie Teatru Sensacji – Powrót Kobry. „Znowu Łut szczęścia” Janusza Jaxy w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz jest historią śledztwa prowadzonego przez prywatnego detektywa Franka Venturę rozgrywającą się w Londynie w latach 60. ubiegłego wieku.

TVP
70 lat Teatru Telewizji TVP 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

„Łut szczęścia” to nazwa biura, które prowadzi Frank Venture. Pewnego dnia odwiedza go urokliwa panna Mary White z prośbą o pomoc w odnalezieniu rodzinnych pereł. Biżuteria zginęła pod jej nieobecność w tajemniczych okolicznościach z pokoju wynajmowanego przez nią od pani Glorii Butt. Detektyw przyjmuje zlecenie, mimo że panna Mary nie ma pieniędzy na opłacenie nawet zaliczki. W trakcie kolejnych rozmów dowiaduje się więcej o miejscu popełnienia przestępstwa i ewentualnych podejrzanych. Okazuje się, że u pani Butt mieszkają jeszcze inni lokatorzy. Kto zatem skradł drogocenne perły?

Lech Pijanowski ukrywający się pod pseudonimem Janusz Jaxa, po sukcesie realizacji telewizyjnej komedii sensacyjnej „Łut szczęścia” w 1960 roku napisał jej kontynuację.

Premiera „Znowu „Łut szczęścia"” odbyła się 26 kwietnia 1962 roku w reżyserii Janusza Morgensterna. Współczesna inscenizacja sztuki jest powrotem po sześćdziesięciu latach do tytułu. Remake kryminału Janusza Jaxy uświetni obchody 70-lecia Teatru Telewizji, będąc zarazem przypomnieniem tekstu jednego z najważniejszych dla tej sceny autorów sztuk kryminalnych.

Jak mówi Małgorzata Kosturkiewicz:

- Cieszę się, że mogę debiutować jako reżyser w Teatrze Telewizji właśnie sztuką sensacyjną. To, co mnie zainteresowało w tekście Janusza Jaxy, to ciekawa intryga wywołująca emocje, wyraziste postaci, ale też zawarte w nim elementy farsowe. Dodatkowym wyzwaniem dla mnie jest realizacja spektaklu w formule na żywo. Chciałabym, aby ta stylowa opowieść sensacyjna nie tylko była powrotem do estetyki przedstawień kultowej już serii telewizyjnego Teatru Sensacji „Kobra”, ale również rozbawiła dzisiejszego widza.

Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz
Realizacja telewizyjna: Krzysztof Ligęzowski
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Agata Wirtek
Muzyka: Orkiestra Ludwika Sarskiego

Obsada:
Przemysław Stippa (Frank Venture), Aleksandra Justa (Gloria Butt), Józef Pawłowski (William Gray), Weronika Humaj (Mary White), Dawid Dziarkowski (Harry Black)

Przypomnijmy obsadę spektaklu z 1962 roku:
Wiesław Michnikowski (Frank Venture), Maria Kaniewska (Gloria Butt), Wieńczysław Gliński (William Gray), Lucyna Winnicka (Mary White), Janusz Bylczyński (Harry Black)

Czas: 70’

Mecenasem Teatru Telewizji jest ORLEN.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...