reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Historia jednej zbrodni” o rodzinie Ulmów w kinach

dodano: 2023-06-09 15:30
autor: Łukasz Knapik | źródło: Rafael Film/satkurier.pl

Rafael Film „Historia jednej zbrodni” Od piątku, 9 czerwca br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Historia jednej zbrodni”, którego bohaterami są Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów. Producentem wykonawczym tego dokumentalnego filmu jest Ist Film Production, wsparcia finansowego udzielili KGHM Polska Miedź, Fundacja im. Franciszka Stefczyka, PKO Bank Polski, Totalizator Sportowy i Lasy Państwowe, a dystrybutorami są PiRania i Rafael Film. Film powstał z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów, która przypada w tym roku.

Rafael Film „Historia jednej zbrodni”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Historia jednej zbrodni” to nowy film dokumentalisty Mariusza Pilisa, opowiadający historię rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować życie dwóch żydowskich rodzin (byli to Saul Goldman, Baruch Goldman, Mechel Goldman, Joachim Goldman, Mojżesz Feiwel Goldman, Gołda Grunfeld, Lea Didner i dziecko o nieustalonych personaliach).

Jak czytamy w opisie, zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie. Jego wyniki są szokujące. Reżyser dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za mord. Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech. - Historia jednej zbrodni to nie tylko świetnie zrealizowany, trzymający uwagę widzów od pierwszej do ostatniej minuty dokument. To także film misyjny, w służbie prawdy, dopowiadający brakujące elementy historii rodziny Ulmów, nad którymi do tej pory nikt się nie pochylił - zapowiadają twórcy.

Film powstał z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się w niedzielę, 10 września br. w Markowej. Będzie to wydarzenie bezprecedensowe w historii Kościoła: po raz pierwszy na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko (więcej tutaj).

Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Historia jednej zbrodni” jest Michał Pilis, za zdjęcia odpowiadali Andrzej Jaskowski, Wojciech Jachymiak, Piotr Zborowski i Mariusz Pilis, za dźwięk Mariusz Pilis i Andrzej Jaskowski, za postprodukcję dźwięku Wojciech Gruszczyński, za fotografie Włodzimierz Płaneta, za montaż Marcin Dulemba, a za grafikę i animację Witold Wnuk.
 
Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów na plakacie promującym kinową emisję filmu „Historia jednej zbrodni”, foto: Rafael Film
Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów na plakacie promującym kinową emisję filmu „Historia jednej zbrodni”, foto: Rafael Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...