reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Prezes Viaplay Group złożył rezygnację

dodano: 2023-06-05 11:04 | aktualizacja: 2023-06-05 13:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Viaplay Group/satkurier.pl

Viaplay Group Po odejściu w kwietniu br. z Viaplay Group Petera Nørrelunda, wiceprezesa wykonawczego i dyrektora ds. sportu w Viaplay Group, rezygnację ze stanowiska prezesa i dyrektora generalnego Viaplay Group złożył Anders Jensen. Jednocześnie firma obniżyła prognozy krótkoterminowe na 2023 rok. Przewiduje, że strata na rynku międzynarodowym wyniesie od 1,4 mld do 1,5 mld SEK zamiast przewidywanych 1-1,1 mld SEK. - Rosnące koszty życia skutkują niższą sprzedażą subskrypcji, a także zwiększoną skalą odejść po podwyżce cen - uzasadnia.

Viaplay
Viaplay


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
5 czerwca br. Viaplay Group ogłosiła obniżenie krótkoterminowych prognoz na 2023 roku w związku z przyspieszonym pogorszeniem warunków operacyjnych i dłuższą niż oczekiwano realizacją programu oszczędności kosztów. Grupa wycofała również swoje długoterminowe prognozy operacyjne i finansowe. Oczekuje się, że aktualizacja perspektyw średnioterminowych zostanie podana przy okazji publikacji wyników Grupy za II kwartał dnia 20 lipca 2023 roku.

Jednocześnie, prezes i dyrektor generalny Viaplay Group, Anders Jensen, złożył 5 czerwca rezygnację. Rada dyrektorów przyjęła jego dymisję i ogłosiła powołanie ze skutkiem natychmiastowym na nowego CEO Grupy Jorgena Madsena Lindemanna.
 
Jorgen Madsen Lindemann - nowy CEO Viaplay Group

Viaplay Group spodziewa się, że na koniec czerwca br. baza subskrybentów Viaplay będzie liczyła 7,7 mln. Na koniec marca 2023 roku było to 7,643 mln, po kwartalnym wzrośnie o 325 tys. Grupa prognozuje też, że sprzedaż za drugi kwartał wyniesie od 4,5 mld do 4,6 mld SEK, a EBIT przed ACI i IAC między -250 mln a -300 mln SEK. Oczekuje, że przychody z reklam spadną w ujęciu organicznym o 12-16 proc., ze względu na gwałtowne i szybkie pogorszenie się sytuacji na rynku reklamy telewizyjnej i radiowej. Rosnące koszty życia skutkują niższą sprzedażą subskrypcji, a także zwiększoną skalą odejść po podwyżce cen, uzasadnia Grupa. Dodajmy, że wzrost cen nastąpił nie tylko na polskim rynku (z 34 do 55 zł miesięcznie), lecz także za granicą.

Zgodnie ze zaktualizowaną prognozą Viaplay Group, dotyczącą całego roku 2023 roku, strata na rynku międzynarodowym miałaby wynieść od 1,4 mld do 1,5 mld SEK zamiast przewidywanych 1-1,1 mld SEK, natomiast zysk na rynku nordyckim od 0,8 do 1 mld SEK zamiast 1,2-1,35 mld SEK.

Obniżenie perspektywy krótkoterminowej za 2023 rok jest według Viaplay Group wypadkową kilku czynników. Po pierwsze, niższym popytem na rynkach nordyckim i międzynarodowym na subskrypcje Viaplay oraz niższą sprzedażą abonamentów u partnerów dystrybucyjnych. Po drugie, przyspieszonym pogarszaniem się sytuacji na skandynawskim rynku reklamy telewizyjnej i radiowej. Po trzecie, wolniejszą realizacją programów oszczędnościowych. Ponadto nasiliły się przeciwności związane z kursem walut i oczekuje się, że nie poprawią się one przed końcem roku.

W związku z wymagającym i niepewnym otoczeniem makroekonomicznym, a także powołaniem nowego CEO, rada dyrektorów podjęła również decyzję o wycofaniu swoich celów operacyjnych i finansowych na 2025 rok.

Jorgen Madsen Lindemann - nowy CEO Viaplay Group, był dyrektorem generalnym MTG, która jest poprzednią spółką macierzystą Viaplay Group. Jeszcze wcześniej, przez 26 lat zajmował różne stanowiska kierownicze wyższego szczebla w MTG, w tym szefa operacji skandynawskich i operacji międzynarodowych oraz szefa nabywania i produkcji praw sportowych.
 

- Perspektywy dla rynków, na których działamy, zmieniły się znacznie i w bardzo szybkim tempie, a realizacja programów oszczędnościowych nie łagodzi w wystarczającym stopniu skutków tych uwarunkowań. Wpływ zawirowań makroekonomicznych na działalność wymaga od nas innej realizacji naszej strategii. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w branży rozrywkowej oraz wiodącym skandynawskim i międzynarodowym firmom jesteśmy przekonani, że Jorgen ma odpowiedni profil do kierowania tą pracą. Ogólny kierunek strategiczny firmy pozostaje niezmieniony, a Jorgen wraz z zarządem i jego zespołem kierowniczym ocenią potrzebę ulepszeń strukturalnych, operacyjnych i alokacji kapitału w celu realizacji strategii

- powiedziała Pernille Erenbjerg, przewodnicząca redy dyrektorów Viaplay Group.

- Anders Jensen jest dyrektorem generalnym Viaplay Group od czasu jej powstania jako niezależna firma w 2018 roku i doprowadził do osiągnięcia znaczących kamieni milowych dla Grupy, w tym rozwoju naszej unikalnej oferty treści. W imieniu rady dyrektorów chciałbym podziękować Andersowi i życzyć mu wszystkiego najlepszego w jego przyszłych przedsięwzięciach.

- To był przywilej i zaszczyt być w zespole, dzięki któremu Viaplay Group stała się firmą nastawioną na przyszłość, jaką jest dzisiaj. Jestem przekonany o sukcesie, jaki czeka firmę. Uważam jednak również, że w świetle obecnych wyzwań firmie najlepiej będzie, jeśli ustąpię, i dlatego zdecydowałem się to zrobić. Życzę firmie i zespołowi wszystkiego najlepszego w przyszłości - powiedział Anders Jensen, były prezes i dyrektor generalny Viaplay Group.

- Znam dobrze Viaplay Group i oczywiście uważnie śledziłem podróż firmy na przestrzeni lat. Jestem pasjonatem ogromnego potencjału Grupy. Z niecierpliwością czekam na możliwość stania się częścią Viaplay Group w obecnych trudnych czasach i realizacji kolejnej fazy jej rozwoju - powiedział Jorgen Madsen Lindemann, prezes i dyrektor generalny Viaplay Group.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...