reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak zmieni się NTC w Czechach?

dodano: 2023-05-18 18:12
autor: RO | źródło: parabola.cz

5G Broadcast-parga Zizkov testy czechy telewizja 5G 360px Odbiorcom naziemnej telewizji cyfrowej w Czechach przybędzie więcej kanałów. České Radiokomunikace jest operatorem trzech ogólnokrajowych multipleksów DVB-T2. MUX 21 obsługuje programy Czeskiej Telewizji i Czeskiego Radia, a MUX 22 nadaje głównie programy z rodziny Prima TV. Oba te multipleksy nie mają już wolnych miejsc, ale jest jeszcze jeden - MUX 23!

satkurier.pl
antena naziemna telewizja tv DVB-T


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aktualnie MUX 23 posiada 32% wolnej pojemności. Poinformował o tym na konferencji Innovation Day 2023 szef České Radiokomunikace, Miloš Mastník.

Już wiadomo, że jedną z wolnych pozycji programowych Test zajmie nowa stacja sportowa A11 Sport firmy Perinvest. Przekaz ma ruszyć jesienią tego roku. Kolejną nowością będzie kanał telezakupowy, który pojawi się na pozycji Test-4. Umowa została podpisana przez ČRa w ostatnich dniach.

Prawdopodobnie nie będą to ostatnie nowości programowe dla naziemnej telewizji w Czechach, ponieważ dystrybucją są jeszcze zainteresowane inne firmy.

Telewizory i dekodery do wymiany?
Należy spodziewać się dalszych innowacji w radiofonii i telewizji naziemnej, które będą związane z wprowadzaniem nowych standardów i kodeków. Jednym z nich jest dystrybucja w sieci piątej generacji (5G Broadcast), która obecnie jest testowana w różnych kombinacjach w stolicy Czech z nadajników Žižkov (32 kW ERP) i Strahov (2 kW ERP). Dla sieci jest wykorzystywany kanał 55. w paśmie 700 MHz. Ofertę wypełniają transmisje ČT Sport, ČT 24, CNN Prima NEWS i stacji radiowej ČRo Radiožurnál.

Inne innowacje to standardy DVB-I i DVB-TA.
Pierwsza specyfikacja pozwoli połączyć nadawanie linearne z treściami na żądanie (z Internetu). Druga zapewni nadawcom nie tylko dostarczanie tradycyjnej reklamy linearnej, ale także reklamę adresowalną zgodnie z preferencjami odbiorcy.

Nowy kodek VCC (H.266) zaoferuje nowe opcje, ponieważ będzie o około 50% wydajniejszy od dotychczasowego HEVC (H.265), który jest wykorzystywany do dystrybucji kanałów telewizyjnych w multipleksach naziemnych. Wystarczy także wolniejsze łącze internetowe. Wdrożenie VCC w multipleksach oznacza wymianę odbiorników po stronie widzów. Czeski operator sieci nadawczej ČRa planuje wprowadzić nowy kodek do treści na żądanie i archiwów (catch-up).

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...