reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

100 podmiotów z 22 krajów za ochroną naziemnej telewizji cyfrowej

dodano: 2023-05-05 11:16 | aktualizacja: 2023-05-05 12:47
autor: Jerzy Kruczek | źródło: EBU/satkurier.pl

pasmo UHF EBU Ponad 100 organizacji kulturalnych i medialnych oraz artystów z 22 krajów, w tym Zrzeszenie Filharmonii Polskich i Związek Artystów Scen Polskich, wzywa decydentów, rządy i organy regulacyjne do ochrony naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) i bezprzewodowych systemów produkcyjnych (PMSE) w paśmie UHF 470-694 MHz. - Każdego dnia miliony ludzi w Europie korzystają z telewizji naziemnej, produkcji medialnej i uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych na żywo. Dla zachowania dobrze prosperującego sektora mediów i kultury, głosujcie za utrzymaniem pasma UHF na potrzeby dystrybucji telewizyjnej, produkcji medialnej i wydarzeń kulturalnych - apeluje Europejska Unia Nadawców (EBU) w ramach akcji „Call to Europe 2023”.

pasmo UHF EBU


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-23), która odbędzie się jesienią 2023 roku, istnieje ryzyko przekazania pasma częstotliwości UHF 470-694 MHz na rzecz mobilnych usług szerokopasmowych (5G). Ta tak zwana alokacja na prawach pierwszej ważności (co-primary) lub nawet alokacja drugorzędna spowoduje de facto wykluczenie mediów i sektora kultury z radiodyfuzji, uważa EBU.

4 maja br. Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący decyzji Rady ustalającej stanowisko UE na WRC-23 w kwestiach związanych z użytkowaniem widma radiowego. EBU wzywa negocjatorów do głosowania w celu zachowania obecnego wykorzystania pasma UHF.

Na potrzeby dystrybucji mediów:
  • Telewizja naziemna (NTC) w paśmie UHF jest prosta, inkluzywna i tania: podłączenie telewizora zapewnia natychmiastowy dostęp do mnóstwa programów publicznych i prywatnych.
  • NTC w paśmie UHF jest niezawodna we wszystkich sytuacjach: nawet w przypadku katastrof naturalnych lub spowodowanych przez człowieka dystrybucja na zasadzie broadcastingu jest bardzo niezawodna.
  • NTC w paśmie UHF to zrównoważona metoda dystrybucji: najbardziej zrównoważona, jeśli chodzi o dystrybucję tych samych treści dla wszystkich.
  • NTC jest innowacyjna: wymaga ciągłych innowacji i rozwoju nowych technologii cyfrowych, takich jak np. 5G Broadcast.

Dla produkcji medialnej i filmowej, występów kulturalnych i innych wydarzeń na żywo:
  • Częstotliwości są potrzebne do bezprzewodowych środków produkcji.
  • Są ważne dla: teatru, musicali, wydarzeń na żywo, festiwali, konferencji, reportażu radiowego i telewizyjnego oraz produkcji medialnej.
  • Sprzęt techniczny jest używany przez długi czas i często przekazywany z organizacji zawodowych do nieprofesjonalnych, stosując w ten sposób koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym.
  • Sektor usług mobilnych korzysta już ze znacznych zasobów pasma UHF, tj. 700 MHz i 800 MHz. Te przydziały pasma, używane wcześniej przez NTC i PMSE (Programme Making and Special Events), były uzasadnione potrzebą rozwoju wiejskich sieci szerokopasmowych, ale obecne braki na obszarach wiejskich można rozwiązać jedynie poprzez dalszy rozwój infrastruktury - i można tego dokonać za pomocą pasma już przydzielonego na mobilne usługi szerokopasmowe.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 229 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...