reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 21,5°E?

dodano: 2023-04-22 10:07
autor: Rafał Olchowik | źródło: satkurier.pl

Pozycja 21E 21,5°East to ciekawa pozycja orbitalna pod względem położenia, ponieważ znajduje się między systemami satelitarnymi Astra 19,2°E i Astra 23,5°E. Stacjonujący satelita Eutelsat 21B oferuje słabszy sygnał, ale niektóre transmisje można już odebrać z anten 80-90 cm. Jedna z trzech dostępnych wiązek pokrywa równie szeroki obszar, co w przypadku floty satelitarnej Eutelsat Hot Bird 13°E. Pozycja słynie z transmisji arabskich nadawców, w tym licznych przekazów dosyłowych (feedów), co może być szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia DX-erów.

eutelsat.pl
Pozycja 21E


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jak wyszukać pozycję 21,5°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita Eutelsat 21B zapewnia usługi telekomunikacyjne z orbity geostacjonarnej na 21,5°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana na południe (z niewielkimi odchyleniami w zależności od regionu).
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w daną stronę jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. UWAGA! Warunek ten będzie spełniony w większości przypadków, jeżeli jest odbiór Astry 19,2°E. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
3. Kąt elewacji (góra-dół) będzie zbliżony, jak przy ustawieniu na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E. Ewentualna korekta może być konieczna dla przekazów SCPC w DVB-S2.
4. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, aby określić położenie anteny.
5. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 21,5°E.
6. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki Wide lub Western satelity Eutelsat 21B. Wybór w zależności od tego, która wiązka jest mocniejsza w naszej lokalizacji (patrz mapki zasięgu) i dostępności usług.
7. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 14. lub 15..
8. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań. UWAGA! Należy wybierać tylko stałe transmisje prowadzone regularnie, a nie feedy.
9. Przykładem do wyszukania Eutelsat'a 21B (21,5°E) może być multipleks chińskich kanałów na częstotliwości 10,856 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 1/2; DVB-S2/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 8..
10. Kolejnym krokiem jest ustawienie dla anteny azymutu (obracamy o 8,5° w kierunku wschodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać jeden większy obrót o 5 stopni, następnie mniejsze przesunięcia co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na wschód.
11. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy.
12. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/ewentualnie elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, zwłaszcza nadawanych pojedynczo w SCPC, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
13. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
14. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
15. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

16. Polecamy ustawić antenę na Astrę 19,2°E. Przykładem może być multipleks niemieckich kanałów RTL z częstotliwości 12,188 GHz, pol. H (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 8..
17. Gdy sygnał z pozycji 19,2°E uda się uzyskać (należy upewnić się, wyszukując kanały), to kolejną czynnością będzie delikatne obrócenie anteny na wschód w taki sposób, aby sygnał z 19,2°E zaczął wyraźnie zanikać do pierwszego momentu utraty sygnału.
18. Następnie przechodzimy do listy transponderów Eutelsata 21B w menu odbiornika. Szukamy sygnału, wybierając różne częstotliwości. Jeżeli sygnał będzie na 0%, to należy ponownie delikatnie obrócić antenę na wschód i sprawdzić częstotliwości. Etap powtarzamy do momentu uzyskania sygnału.
19. Na koniec realizujemy czynności z punktów 12-15.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

639 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...