reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Święty” - film TVP w kinach

dodano: 2023-03-24 23:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Dystrybucja Kinowa „Święty” Od piątku, 24 marca br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-węgierski film „Święty”. Producentem filmu jest IKH Pictures Production, koproducentami są TVP, Centrum Technologii Audiowizualnych, Mátrix Film (Saint Film Kft) i Dolnośląskie Centrum Filmowe, wsparcia finansowego udzielili Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Nemzeti Filmintézet, a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa. Występują Lena Góra, Ozanna Jarczewska, Kinga Suchan, Delfina Wilkońska, Monika Pawlicka, Joanna Żurawska-Federowicz, Magdalena Brudzińska i Mateusz Kościukiewicz. „Święty” to także serial telewizyjny ATM Grupy (TV4 i Polsat 1).

TVP Dystrybucja Kinowa „Święty”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80. ubiegłego wieku. W rolach głównych występują Lena Góra, Mateusz Kościukiewicz, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk i Leszek Lichota. Scenariusz i reżyseria Sebastian Buttny. Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej, którą do kin wprowadzi w piątek, 24 marca 2023 roku TVP Dystrybucja Kinowa.

Wiosną 1986 roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, w którego rolę wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi - gospodarzami katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne?

Jak czytamy w opisie, „Święty” nie jest filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, nie jest też filmem o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny, fabularny obraz przebiegu sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, ukazanego z poczuciem humoru i lekkością.

„Święty” - o filmie - występują: Lena Góra, Ozanna Jarczewska, Kinga Suchan, Delfina Wilkońska, Monika Pawlicka, Joanna Żurawska-Federowicz, Magdalena Brudzińska, Łukasz Pawłowski, Jacek Lenartowicz, Mateusz Kościukiewicz, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk, Leszek Lichota i inni, scenariusz i reżyseria: Sebastian Buttny, zdjęcia: Łukasz Gutt, produkcja: IKH Pictures Production, koprodukcja: Telewizja Polska, Centrum Technologii Audiowizualnych, Mátrix Film (Saint Film Kft), Dolnośląskie Centrum Filmowe, współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa.

Dodajmy, że widzowie kanałów TV4 i Polsat 1 mogą oglądać polski serial fabularny pod tytułem „Święty”, który dla Telewizji Polsat (Grupa Polsat Plus) wyprodukowała ATM Grupa. Poza tytułem, film i serial nie są z sobą powiązane (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Dobromir Dymecki, Lena Góra, Mateusz Kościukiewicz, Łukasz Pawłowski i Michał Włodarczyk na plakacie promującym kinową emisję filmu „Święty”, foto: TVP
Dobromir Dymecki, Lena Góra, Mateusz Kościukiewicz, Łukasz Pawłowski i Michał Włodarczyk na plakacie promującym kinową emisję filmu „Święty”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...