reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Lex Pilot osłabi telewizje lokalne

dodano: 2023-03-23 15:51
autor: Jerzy Kruczek | źródło: lexpilot.pl

Kanały TVP stop Lex pilot lexpilot.pl 360px Lokalne telewizje są ważne dla polityków wszystkich ugrupowań, ponieważ zapraszani są oni do programów polityczno-publicystycznych, które zajmują nawet 40 proc. czasu antenowego. W kampanii wyborczej jeszcze więcej czasu antenowego będzie poświęcone polityce. Takie wnioski płyną z ankiety Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej wśród telewizji lokalnych. Lex Pilot spowoduje, że dalsze funkcjonowanie lokalnych telewizji będzie zagrożone. 

lexpilot.pl
Stop Lex Pilot lexpilot logo 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Stacje telewizyjne lokalnych nadawców są nie tylko ważnym źródłem informacji dla społeczności, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, ale są też istotnym kanałem komunikacji na linii polityk – wyborca. Przez zmianę kolejności programów na pilocie lokalne telewizje - dziś często występujące na pierwszych pozycjach - zostaną  „zepchnięte” na bardziej odległe miejsca. Stracą też na wprowadzeniu możliwości zakupu pojedynczych kanałów przez abonentów, którzy w pierwszej kolejności będą wybierali najbardziej popularne programy ogólnotematyczne. W efekcie ubędzie widzów, przez co przyszłość wielu lokalnych stacji jest niepewna.

PIKE zapytała lokalne telewizje o to, jakie dają politykom możliwości kontaktu z wyborcami.
Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że w programach telewizji lokalnych goszczą lokalni i ogólnokrajowi politycy wszystkich opcji, a aktualnie rządzący są zapraszani nawet częściej. Czas antenowy poświęcany na publicystykę i politykę różni się w zależności od stacji i dochodzi do nawet 40 proc. 

- To, jak ważną rolę odgrywają lokalne telewizje dla swoich społeczności i dla tamtejszych polityków, często nie widać z perspektywy dużej polityki w stolicy. A one są bardzo ważne, misyjne, oglądane przez blisko 6 mln widzów.

Istnieją, bo są potrzebne. Pozwalają zobaczyć, nagłośnić i zrozumieć realne problemy mieszkańców oraz na bieżąco śledzić ważne dla nich wydarzenia, których nie zobaczy się w ogólnopolskich stacjach. Zmiany w prawie - tzw. Lex Pilot - mogą spowodować, że lokalne stacje telewizyjne będą znikać z rynku medialnego, a wraz z nimi zniknie przestrzeń do komunikacji działaczy i polityków z mieszkańcami mniejszych miejscowości.

– mówi Jerzy Straszewski, prezes PIKE.  


W ankiecie przeprowadzonej przez PIKE udział wzięły 52 telewizje lokalne.
Wynika z niej, że zdecydowana większość lokalnych nadawców posiada w ramówce programy publicystyczne o tematyce politycznej i samorządowej (98% ankietowanych). Większość stacji zaprasza do swoich programów polityków lokalnych (98% ankietowanych) i ogólnokrajowych (90% ankietowanych). Telewizje są otwarte na polityków wszystkich ugrupowań. 

- Wejście w życie Lex Pilot będzie oznaczać ni mniej ni więcej tylko koniec lokalnych telewizji.

- Ich zniknięcie z rynku spowoduje, że społeczności lokalne stracą wartościowy kanał komunikowania z samorządami, parafiami, wspólnotami, spółdzielniami, a lokalni działacze i politycy utracą ważną przestrzeń dotarcia do swoich wyborców. Czy faktycznie tego chcą?

– mówi Bogdan Łaga, Prezes Telewizji Kablowej Chopin z Wejherowa.
 


Z ankiety wynika też, że w programach lokalnych nadawców politycy samorządowi ze wszystkich ugrupowań mają do dyspozycji podobny czas antenowy. Podobnie jest w przypadku polityków krajowych. Lokalni nadawcy w kampanii wyborczej jeszcze więcej czasu antenowego poświęcają polityce. Stacje telewizyjne małych nadawców lokalnych zamierzają też emitować spoty wyborcze, w większości zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych polityków.

Pomimo, że większość telewizji lokalnych emituje reklamy (94% ankietowanych) to w znacznej mierze utrzymują się one z własnych pieniędzy. W większości ankietowanych telewizji przychody z reklam pokrywają maksymalnie 10% kosztów (73% ankietowanych).

Stacje telewizji lokalnych mają 5,8 mln widzów (Krajowy Instytut Mediów), ponad połowa nadawców emituje swoje programy w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców, a kolejne 19% to miejscowości do 100 tys. (Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL). 

Branża zrzeszająca operatorów i nadawców apeluje o wykreślenie szkodliwych poprawek  do projektu ustawy wprowadzającej Prawo Komunikacji Elektronicznej (tzw. Lex Pilot) oraz o dialog z rynkiem. 

Więcej na www.lexpilot.pl

O ankiecie:
Ankieta została przeprowadzona przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w marcu 2023 r. wśród 52 lokalnych telewizji. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały TV w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - UŻYWANY

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...