reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Potwierdzono właściwości antydepresyjne herbaty matcha

dodano: 2023-03-20 20:41 | aktualizacja: 2023-03-22 00:18
autor: Jan Borejko | źródło: Uniwersytet Kumamoto

Matcha herbata zielona 360px W dość dziwny sposób potwierdzono właściwości przeciwdepresyjne herbaty matcha. Okazuje się, że podanie zestresowanej myszy herbaty matcha aktywowało części mózgu, które produkują dopaminę, substancję poprawiającą nastrój, której brakuje osobom z depresją. Nowe badanie wykazało, że herbata matcha, która jest znana od ponad 900 lat, może być właśnie tym, co zalecił lekarz jako potencjalny lek na depresję. Matcha znana już ze swoich korzyści zdrowotnych, teraz naukowcy wykazali działanie przeciwdepresyjne tej herbaty. O innych zaletach zielonej herbaty pisaliśmy tutaj.

satkurier.pl
Matcha zielona herbata 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Herbata Matcha to drobny proszek wytwarzany z liści rośliny Camellia sinensis, tej samej rośliny, z której dostarczane są herbaty białe, zielone, czarne i oolong. W ostatnich latach korzyści zdrowotne herbaty matcha były reklamowane ze względu na wysokie stężenie przeciwutleniaczy i substancji przeciwzapalnych.

Powszechnie uważa się, że herbata matcha zmniejsza niepokój i poprawia nastrój.

Depresja jest najbardziej rozpowszechnionym zaburzeniem psychicznym na świecie i może znacznie upośledzać codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych 1 na 5 dorosłych mogą zmagać się z zaburzeniem depresyjnym w którymś momencie swojego życia. Chociaż początek jest różny u różnych osób, uważa się, że mechanizm leżący u podstaw depresji jest spowodowany zmniejszoną funkcją dopaminergiczną w mózgu.

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem „dobrego samopoczucia” i hormonem odpowiedzialnym za uczucie przyjemności, satysfakcji i motywacji. Sekcja zwłok wykazała, że ​​ekspresja i funkcja receptora dopaminy D1 są znacznie zmniejszone u pacjentów z dużymi zaburzeniami depresyjnymi.

Konwencjonalne leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny (SNRI) oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, mogą skutecznie leczyć depresję poprzez zwiększanie poziomu dopaminy, serotoniny i noradrenaliny w mózgu. Mimo to mają wiele skutków ubocznych, a ludzie mogą rozwinąć na nie odporność.

Wystarczy wprowadzić niepozorną herbatę matcha jako bezpieczną, naturalną alternatywę.
Chociaż istnieje wiele anegdotycznych dowodów na to, że picie herbaty matcha poprawia nastrój, dotąd nie przeprowadzono badań naukowych badających jej właściwości przeciwdepresyjne. Wiadomo, że herbata matcha poprawia poziom lęku u zdrowych myszy poprzez aktywację receptorów dopaminy D1. Naukowcy muszą przyjrzeć się bliżej wpływowi herbaty na obwody mózgowe.

Naukowcy poddali izolacji społecznej genetycznie zmodyfikowane myszy odporne na stres (BALB/c) i podatne na stres (C57BL/6J). Odkryli, że podawanie myszom obu zestawów herbaty matcha tylko zmniejszyło depresję u myszy podatnych na stres.

Chcąc dowiedzieć się więcej, naukowcy przeprowadzili analizę immunohistochemiczną mózgów myszy, łącząc techniki anatomiczne, immunologiczne i biochemiczne w celu obrazowania odrębnych składników tkanki. Odkryli, że u myszy podatnych na stres herbata matcha aktywowała korę przedczołową (PFC) i jądro półleżące (NAc) mózgu.

PFC to obszar mózgu najbardziej wrażliwy na stres, podczas gdy NAc odgrywa kluczową rolę w przetwarzaniu nagradzających bodźców. Co ważne, oba są kluczowe dla kontrolowania poziomu dopaminy w mózgu. Aktywacja PFC i NAc powoduje wzrost poziomu dopaminy, poprawiając nastrój. Efektu tego nie zaobserwowano u myszy odpornych na stres. Co więcej, gdy podatnym na stres myszom podano bloker receptora dopaminy D1, działanie herbaty matcha zostało zablokowane.

Sproszkowana herbata matcha wywiera działanie podobne do antydepresyjnego poprzez aktywację układu dopaminergicznego w mózgu, na co wpływa stan psychiczny danej osoby.

Odkrycia naukowców mają implikacje dla przyszłych badań i rozwoju nowych leków przeciwdepresyjnych. Na razie zaleca się wypicie filiżanki herbaty matcha.

Herbata matcha pobudza równie dobrze jak kawa. Dlaczego?
Jedna porcja matchy  (1,5g) zawiera około 68 mg kofeiny. Dla porównania średni kubek kawy przelewowej zawiera około 96 mg kofeiny. Dlatego matchę można pić jako zdrowszy zamiennik kawy, zwłaszcza jeśli ktoś ma problem z przyswajaniem kawy. Jeśli pije się matchę to o kawie należy zapomnieć tego dnia.

Ile dziennie i kiedy można wypić matchy?
Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na kofeinę i matchę. Średnia zalecana ilość to 5 g dziennie, co przekłada się na około 3 duże porcje matchy. Doradza się picie zielonej herbaty matcha 2 godziny przed posiłkiem i 2 godziny po posiłku. Jeśli nie ma takiej opcji to należy wypić zieloną herbatę tak, aby odstęp między posiłkiem wynosił co najmniej pół godziny.

Uwaga:
Nie wolno pić herbaty matcha na pusty żołądek. Nie wolno też popijać nimi  leków.
Przeciwwskazaniem do picia matchy jest też niewydolność wątroby.


Źródło: mdpi.com  kumamoto-u.ac.jp 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...