reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pierwsze satelity Kuipera polecą na początku maja 2023

dodano: 2023-03-15 13:37 | aktualizacja: 2023-03-20 14:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: Amazon

Amazon Kuiper terminal antena 360px Konstelacja szerokopasmowego Internetu wg projektu Amazon Kuiper podczas wystawy Satellite 2023 w Waszyngtonie pokazała swoje postępy we wdrożeniu projektu. Pierwsze satelity demonstracyjne zostaną wystrzelone na początku maja 2023 r., a prace nad zestawami dla klientów są już bardzo zaawansowane. Kuiper ma pozwolenie FCC na wystrzelenie 3236 satelitów dla proponowanej usługi szerokopasmowej. Nad projektem, który będzie bezpośrednią konkurencją dla systemu Starlink firmy SpaceX, pracuje ponad 1000 inżynierów i techników.

Amazon
Amazon Kuiper terminal 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kuiper obiecuje „zachwycić” klientów przepustowością

Planuje się budować od 3 do 5 satelitów dziennie. Wynika to z tego, że projekt ten musi dotrzymać ustawowego terminu, aby do połowy 2026 r. mieć połowę proponowanej konstelacji LEO.

Zespół firmy Kuiper zaprezentował konwencjonalne anteny klienckie i zestaw komercyjny, a także chipset systemu „Promethius” oraz pierwsze satelity demonstracyjne, które są gotowe do wystrzelenia.

Ultrakompaktowa antena konsumencka ma zaledwie 7 cali kwadratowych [45,16 cm kw.], a mimo to jest w stanie obsłużyć prędkości około 100 Mb/s.

- Project Kuiper planuje obsłużyć dziesiątki milionów klientów, więc na początku projektu wyznaczyliśmy sobie ambitny cel: zaprojektować terminal kliencki, którego zbudowanie kosztuje mniej niż 500 dol.
- czytamy w oświadczeniu.


Inżynierowie projektu Kuiper osiągnęli ten kamień milowy w 2020 roku, opracowując nową architekturę anteny, która była mniejsza i lżejsza niż tradycyjne konstrukcje. Od tego czasu zespół nieustannie wprowadza innowacje, aby projekty terminali były jeszcze mniejsze, tańsze i bardziej wydajne.
 
Antena projektu Kuiper


Standardowy terminal klienta Project Kuiper ma mniej niż 11 cali kwadratowych [około 71 cm kw.] i 1 cal grubości [2,54 cm]. Waży mniej niż 2,25 kg bez wspornika montażowego. Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenie będzie jednym z najpotężniejszych dostępnych na rynku terminali klienckich tej wielkości, zapewniając prędkość do 400 Mb/s. Amazon spodziewa się wyprodukować te terminale za mniej niż 400 dol. za sztukę.

- Naszym celem w przypadku Projektu Kuiper jest nie tylko łączenie społeczności pozbawionych i niedostatecznie obsługiwanych, ale także zachwycanie ich jakością, niezawodnością i wartością ich usług

- powiedział Rajeev Badyal, wiceprezes Amazon ds. technologii w projekcie Kuiper.

- Od pierwszego dnia każda podjęta przez nas decyzja technologiczna i biznesowa koncentrowała się na tym, co zapewni najlepsze wrażenia różnym klientom na całym świecie, a nasza oferta terminali klienckich odzwierciedla te wybory.


Terminale klienckie projektu Kuiper są zasilane przez zaprojektowany przez Amazon chip pasma podstawowego, opracowany pod kryptonimem „Prometheus”. Prometheus łączy w sobie moc obliczeniową chipa modemu 5G, który można znaleźć w nowoczesnych smartfonach, zdolność komórkowej stacji bazowej do obsługi ruchu od tysięcy klientów jednocześnie oraz zdolność mikrofalowej anteny dosyłowej do obsługi wydajnych połączeń punkt-punkt - i pakuje to wszystko w jeden niestandardowy chip.

Amazon przypomina potencjalnym klientom, że zbudował i dostarczył setki milionów urządzeń dla klientów, w tym najlepiej sprzedające się, tanie produkty, takie jak Echo Dot i Fire TV Stick. Project Kuiper wykorzystuje to doświadczenie w procesach projektowania i produkcji terminali klienckich, a zespół już skaluje swoją infrastrukturę w oczekiwaniu na zbudowanie dziesiątek milionów jednostek dla klientów.

Projekt Kuiper przygotowuje się również do rozmieszczenia pierwszych dwóch prototypowych satelitów na pierwszym locie rakiety Vulcan Centaur należącej do United Launch Alliance (ULA).

Zbliżająca się misja pomoże inżynierom Projektu Kuiper w zdobyciu rzeczywistych danych na temat działania systemów w kosmosie i umożliwi im przetestowanie całej sieci komunikacyjnej typu end-to-end. Równolegle Project Kuiper skaluje działalność, przygotowując się do oferowania usług komercyjnych. Zespół niedawno rozpoczął rozwój dedykowanego zakładu produkcyjnego satelitów w Kirkland w stanie Waszyngton i spodziewa się rozpocząć masową produkcję satelitów do końca 2023 r. Projekt Kuiper przewiduje wystrzelenie pierwszych satelitów produkcyjnych w pierwszej połowie 2024 r. najwcześniejszy dostęp klientów do usługi rozpoczynający się później w tym roku.

Źródło: aboutamazon.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...