dodano: 2023-03-10 10:31
autor: Janusz Sulisz / Jakub Sulisz |
źródło: SAT Kurier 1-2/2023
Republika Zielonego Przylądka, oficjalnie República de Cabo Verde [w skrócie: Cabo Verde], jest krajem wyspiarskim położonym na archipelagu w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, składającym się z 10 wysp wulkanicznych o łącznej powierzchni około 4033 km2. Wyspy te leżą między 600 a 850 km na zachód od senegalskiego półwyspu Zielonego Przylądka, znajdującego się w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie kontynentalnej Afryki.
podrozezantena.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Troszkę geografii
Wyspy Zielonego Przylądka to archipelag położony u wybrzeży Afryki Zachodniej. Wyspy Cabo Verde leżą na północ od równika, więc znajdują się one na półkuli północnej. Do Polski jest około 5600 km.
Wszystkie to wyspy wulkaniczne, są małe i górzyste. Na wyspie Fogo znajduje się aktywny wulkan (ostatnia erupcja w 2014 r.), który jest jednocześnie najwyższym punktem archipelagu (2829 m n.p.m.).
Kraj składa się z 10 głównych wysp, z których 9 jest zamieszkałych, oraz kilku niezamieszkałych wysepek, podzielonych na dwie grupy.
Na północy są Wyspy Zawietrzne (Ilhas de Barlavento) – z zachodu do wschodu: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia (niezamieszkana), São Nicolau, Sal i Boa Vista. Do grupy wysp Barlavento należą również niezamieszkane wysepki Branco i Raso, położone między Santa Luzia i São Nicolau, wysepka Birds, naprzeciwko miasta Mindelo, na wyspie São Vicente, oraz wysepki Rabo de Junco, niedaleko wybrzeża wyspy Sal i wysepki Sal Rei i Baluarte, u wybrzeży wyspy Boa Vista.
Na południu są Wyspy Podwietrzne (Ilhas de Sotavento). Lista ze wschodu na zachód: Maio, Santiago, Fogo i Brava. Zalicza się do nich wysepkę Santa Maria, potem jest miasto Praia, na wyspie Santiago; wysepki Grande, Romo, Baixo, de Cima, do Rei, Luís Carneiro i wysepka Sapado, położona około 8 km od wyspy Brava i wysepka Areia, obok wybrzeża tej samej wyspy.
Największe wyspy to Santiago na południowym wschodzie, gdzie znajduje się Praia – stolica kraju, oraz wyspa Santo Antão na dalekim północnym zachodzie. Praia jest również główną osadą archipelagu, a następnie Mindelo na wyspie São Vicente.
Z zapisów geologicznych znanych jest kilka dużych erupcji wulkanicznych, w tym Praia Grande 4,5 mln lat temu, Sao Vicente, prawdopodobnie dzisiejsze Porto Grande, 300 000 lat temu, Topo da Coroa 200 000 lat temu i ostatnia, na wschodzie dzisiejszego Fogo 73 000 lat temu, które zalało przybrzeżną wyspę Santiago i prawdopodobnie Brava oraz część wysp Ventiladoras.
Podczas ostatniej epoki lodowcowej poziom mórz spadł do około 130 m poniżej obecnego poziomu, a wyspy były nieco większe. Wyspa północno-zachodnia, dzisiejsze Santo Antão, znajdowała się 1 km na północny zachód od wyspy. Boa Vista i Maio były jedną wyspą. Na północny zachód od Santo Antão znajdowała się inna wyspa o nazwie Nola (Ila da Nola), która miała około 80 do 90 m wysokości.
Pod koniec epoki lodowcowej Wyspa Orientalna (Ila Occidental) została podzielona na 3 wyspy, z których jedna zniknęła pod poziomem morza – obecnie jest rafą João Valente. Kanał São Vicente został przedłużony do 12 km od Santo Antão, wyspa Nola ponownie stała się górą podwodną, a wschodnia wyspa Noroeste została podzielona na Sao Vicente, mniejszą Santa Luzia oraz dwie wysepki Branco i Raso. Niestety zanosi się na to, że jeśli oceany będą się podnosić, to część wysp tego archipelagu zniknie lub się zmniejszy (Sal i Boa Vista, bo są płaskie).
Jak polecieć: ceny i kierunki
Na urlop zaleca się wybrać w miesiącach: czerwiec, lipiec lub grudzień. Wtedy jest największa szansa na najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia. Dużo wycieczek jest zimą, bo wtedy tam jest i tak lato mimo tego, że do równika jest 1779 km. Wyspy Cabo Verde leżą na północ od równika, więc znajdują się one na półkuli północnej.
Koszt biletu lotniczego w dwie strony to zależnie od okresu i promocji 2500-3900 zł. Samoloty czarterowe z Europy zwykle latają na wyspy Sal i Boa Vista, bo tam jest typowo turystycznie i de facto nie ma co zwiedzać oprócz plaż. Można lecieć bezpośrednio z Polski lub Niemiec (najczęściej to czarter dla biura podróży – trwa około 7-8 godzin). Można też polecieć portugalską linią TAP, przez któreś z lotnisk w Portugalii (Lizbona lub Porto) i przy okazji odwiedzić po drodze te miasta, co jest ciekawą opcją.
Trzeba wiedzieć, że na Wyspach Zielonego Przylądka istnieją miejscowe linie lotnicze Cabo Verde Airlines, które co bardzo ciekawe były w rękach islandzkiej grupy Loftleidir, która z kolei ma większościowe udziały w kabowerdyjskich liniach i dzierżawi im samoloty Boeing. Podobno w 2021 r. linie zostały znacjonalizowane. Macierzysty i główny, międzynarodowy port lotniczy linii to Amílcar Cabral na wyspie Sal. W tym przypadku do Europy aktualnie są tylko połączenia do Lizbony z trzech wysp: Sal, Santiago i São Vicente, ale te linie obsługują też połączenia między tymi wyspami, więc jeśli ktoś zamierza pozwiedzać inne wyspy, to tymi liniami można polatać. Można też polecieć Ryanairem do Lizbony i dalej tymi liniami na jedną z tych trzech wysp. Były też loty do Bostonu i Paryża, ale aktualnie nie ma tych połączeń.
Przy okazji w tym miejscu warto napisać o czarterach jachtem po największych wyspach tego archipelagu organizowanych przez polskich skipperów. Cena takiej eskapady nie jest mała, ale kogo stać na lot na Wyspy Zielonego Przylądka i wynajęcie koi, to na pewno warto, bo to przeżycie, którego nie zastąpi najlepszy hotel na pustynnym Boa Vista.