reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Nauka i inne nowości w Orange TV

dodano: 2023-02-21 17:16 | aktualizacja: 2023-02-22 15:42
autor: Jerzy Kruczek | źródło: TVP/Orange/satkurier.pl

Orange Flex logo 22 lutego br. oferta telewizyjna Orange w technologii IPTV zostanie rozszerzona o kilka nowości. Będą to: TVP Nauka HD, Novela TV HD, Mixtape HD i Water Planet HD. O planowanych zmianach, które polegają również na usunięciu kanałów AXN HD, AXN White HD, AXN Black, AXN Spin, BBC Lifestyle HD, CBeebies, Sundance TV HD oraz Festival 4K, operator informował już w grudniu ub.r. Aktualizacja: Kanały BBC Lifestyle HD i CBeebies jednak pozostaną w ofercie Orange IPTV.

TVP Nauka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Klienci telewizji od Orange w technologii kablowej IPTV Pakietu Optymalnego i Orange Love Standard oraz klienci Pakietu Komfortowego od 22 lutego mają bezpłatny dostęp do nowych kanałów.

Do Pakietu Optymalnego i Orange Love Standard, dołączono:

TVP Nauka HD, nowy kanał z kategorii wiedza; dostępny na pozycji 468. Kanał prezentuje treści oparte na faktach i dowodach naukowych, buduje stałą i lojalną widownię. Popularyzuje wiedzę z zakresu przyrody, technologii i technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych. Hitem jest serial dokumentalny „Podróż przez życie”.

W Pakiecie Komfortowy znajdują się bezpłatne kanały:

Water Planet HD dostępny na pozycji 257., stworzony dla miłośników podróży, poznawania innych kultur i historii. Porusza tematy przeznaczone dla fanów aktywnego trybu życia. A także tych, którzy pragną czerpać wiedzę o środowisku. Polecany między innymi serial przyrodniczy „UNA – Dzika perła Bałkanów”.

Novela TV HD na pozycji 256., na którego antenie można zobaczyć głównie telenowele i filmy. Kanał przeznaczony dla widzów kochających seriale, którzy szukają wzruszeń, zaskakujących zwrotów akcji oraz wątków miłosnych. Polecamy serial „Na przekór przeznaczeniu”.

Active Family HD na pozycji 357., w jego ramówce znajdziemy relacje z różnych dyscyplin sportowych. Obejrzeć można programy poświęcone ćwiczeniom fizycznym, podróżnicze, edukacyjne, dla amatorów tańca czy aktywnego spędzania wolnego czasu. Polecamy teleturniej „Sześcian” lub aktorskie show „Gwiazdy na wyjeździe”, w którym można poznać kulisy teatralnych podróży polskich gwiazd.

Mixtape TV HD na pozycji 688., kanał muzyczny z muzyką hip-hop, rap i reggae.

Ponadto po Pakietu Optymalnego dołączono kanał CBS Reality dostępny na pozycji 344, który znajdował się w Pakiecie Komfortowym. A do Pakietu Komfortowego kanał Motowizja HD dostępny na pozycji 128.


Więcej informacji na temat TVP Nauka:

TVP Nauka popularyzuje wiedzę z zakresu przyrody, techniki oraz technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych. Oferta programowa jest skierowana do odbiorcy powyżej 14. roku życia. W emitowanych codziennie pasmach tematycznych prezentowane są treści oparte na faktach i dowodach naukowych. Nad jakością programu czuwa Rada Naukowa złożona z najwybitniejszych polskich uczonych.

To jedyna na polskim rynku stacja transmitująca najważniejsze wydarzenia ze świata nauki, takie jak ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach chemii, fizyki, ekonomii i medycyny lub fizjologii. Wiosną widzowie będą mogli na żywo obserwować start misji JUICE realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, której celem jest zbadanie Jowisza i jego księżyców.

TVP Nauka nigdy nie nudzi przedstawiając wiedzę w przystępny i ciekawy sposób, choćby za sprawą opartego na oryginalnym formacie Telewizji Polskiej teleturnieju „Giganci Nauki”, którego gospodarzem jest Łukasz Nowicki.

W ofercie programowej stacji znajdują się też fascynujące filmy dokumentalne, intrygujące programy popularyzujące wiedzę, a także wciągające debaty naukowe.

Franek Cofta w codziennym programie „Jasne jak słońce” odkrywa tajemnice zjawisk oraz przedmiotów, które wszyscy powinniśmy dobrze znać i pyta m.in. o to, „ile ważą chmury” czy „komu nie zaśpiewamy 100 lat”. Bogumił Radajewski zgłębia tajemnice kosmosu w programie „Astronarium”, a doktor Łukasz Grabarczyk umożliwia widzom uczestniczenie w niezwykłych dokonaniach polskich chirurgów w cyklu dokumentalnym „Tajemnice operacji”. Jednym z głównych celów programu jest dokumentowanie i prezentowanie w atrakcyjny sposób unikalnej polskiej przyrody oraz dokonań rodzimych badaczy. Dariusz Gross w programie „Polskie Parki Narodowe” prezentuje wyniki żmudnej pracy naukowców chroniących i ratujących polskie dziedzictwo przyrodnicze, a Radek Brzózka w nowym, specjalnie realizowanym cyklu: „Jak to działa – Ekologia” przybliży widzom technologiczne rozwiązania, które pozwalają chronić środowisko. Z kolei w cotygodniowym programie „Raport Naukowy” widzowie znajdą podsumowanie najważniejszych, bieżących wydarzeń ze świata nauki.

W TVP Nauka nie brakuje też pasjonujących, realizowanych w najdalszych zakątkach świata, filmów i cyklów dokumentalnych, jak np.: „Czy wiesz, że?”, „Wielkie wynalazki” i „Wędrówki kontynentów”. Na antenie goszczą także znane i lubiane programy zrealizowane przez Telewizję Polską m.in.: „Sonda” i „Sonda 2”, „Przyrodnik na tropie”, „Weterynarze z sercem”, „Operacja zdrowie” czy przybliżający postaci polskich naukowców cykl „Geniusze i marzyciele”.

Bogactwo oferty programowej sprawia, że w TVP Nauka znajdą interesujące pozycje zarówno widzowie starsi i młodsi, wytrawni znawcy nauki i ci, którzy swoją przygodę z nauką dopiero zaczynają.

W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego na świecie polskiego naukowca. Obchody Roku Kopernika TVP Nauka zainaugurowała 19 lutego. Z tej okazji na antenie pojawią się filmy dokumentalne dotyczące fromborskiego kanonika oraz wielkie widowiska artystyczne, które prezentować będą dorobek wielkiego polskiego astronoma.

Wiosną w TVP Nauka pojawi się wiele nowości, m.in. cykl dokumentalny „Dorwać wirusa” ukazujący osiągnięcia wirusologów, wspomniany program „Jak to działa – Ekologia” oraz zagraniczne produkcje dokumentalne (m.in.: „Niedziela z profesorem Jimem Al-Khalili”, opowiadająca o pracy znanego naukowca badającego wszechświat i mikroskopijny świat mechaniki kwantowej, „W sidłach Frankensteina” przedstawiająca mroczne strony medycyny, a także obsypana nagrodami seria „Wszechświat żywy”, wprowadzająca widzów
w skomplikowany i fascynujący świat kosmosu, planetologii i astrobiologii). Nie zabraknie też kontynuacji „Raportu naukowego”, „Gigantów nauki” i „Tajemnic sal operacyjnych”.

TVP Nauka zaprasza do współpracy ośrodki badawcze, zarówno uniwersyteckie oraz te niezależne, a także naukowców i popularyzatorów nauki, inżynierów i wynalazców oraz technologiczne start-upy.

Program TVP Nauka jest dostępny na kanale 20. LCN w ramach MUX 6 telewizji naziemnej oraz w ponad 100 sieciach kablowych – m.in. Vectra, Toya czy Promax.


PREMIERY W TVP NAUKA

DORWAĆ WIRUSA
Piątek, godz. 19.00 emisja od 7 kwietnia
Cykl dokumentalny ukazujący osiągnięcia naukowców pracujących na froncie walki z chorobami wirusowymi. Przez pryzmat pandemii koronawirusa w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniamy, co wiadomo na temat najgroźniejszych patogenów, w jaki sposób zapobiega się ich rozprzestrzenianiu, jak pracuje się nad szczepionkami i lekami przeciwwirusowymi, jak przewiduje się kierunki mutacji i pojawianie się nowych odmian wirusów. Każdy odcinek poświęcony jest innemu aspektowi badań nad wirusami. Tajniki wirusologii tłumaczą wybitni eksperci z kraju i ze świata. Program bogato ilustrowany ujęciami z okresu pandemii SARS-CoV-2, zdjęciami z laboratoriów oraz grafiką komputerową wyjaśniającą działanie wirusów, terapii i innych omawianych zjawisk.

JAK TO DZIAŁA – EKOLOGIA
Sobota, godz. 13:30 emisja od 1 kwietnia
Program popularno-naukowy, którego gospodarzem jest Radek Brzózka, pasjonat nauki i techniki, znany widzom TVP m.in. z programu „Jak to działa”. Specjalnie dla TVP Nauka przygotował serię Jak to działa – ekologia, w której przybliża widzom naukowe rozwiązania służące ochronie naszej planety, bezpieczeństwu i komfortowi naszego życia. W kolejnych odcinkach cyklu widzowie będą mogli poznać tajniki elektrowni wiatrowych, dowiedzieć się czy energetyka jądrowa jest bezpieczna, a także czy wodór stanie się paliwem przyszłości. Radek Brzózka jak zwykle zaraża pasją do odkrywania, otwarcia umysłu na nową wiedzę i doświadczenia.

TAJEMNICE SAL OPERACYJNYCH
Sobota, godz. 18.00 emisja od 4 marca
Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach na Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów TVP Nauka przez tajniki nowatorskich operacji dokonywanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.

KONTYNUACJE (premierowe odcinki)

RAPORT NAUKOWY
Sobota, godz. 18:30
Cotygodniowy program publicystyczny, a w nim przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata nauki. Twórcy opowiedzą o najnowszych dokonaniach i odkryciach naukowców, sprawdzą, co słychać na misjach badających tajemnice kosmosu, przyjrzą się technologicznym nowinkom oraz przeanalizują wydarzenia, które mogą mieć wpływ na przyszłość ludzkości. Raport Naukowy to niezbędnik tych wszystkich, którzy chcą być na bieżąco, poznawać otaczającą rzeczywistość oraz nie boją się wybiegać myślą w przyszłość.
Program prowadzą: Marta Kielczyk, Bogumił Radajewski.

GIGANCI NAUKI – teleturniej
Niedziela, godz. 15:30 emisja od 26 lutego
Naukowy teleturniej oparty na oryginalnym formacie TVP. Połączenie emocji, zabawy, edukacji i misji popularyzacji nauki. Dla zawodników odpowiadających na pytania przygotowywane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów to emocjonująca rywalizacja. Dla widzów – pełna wyzwań przygoda z zagadkami naukowymi w tle. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta Nauki i nagroda 20 tys. zł. Teleturniej składa się z 3 rund oraz finału. Zasady poszczególnych rund różnią się od siebie, a punkty zdobyte na poszczególnych etapach, są sumowane. Gospodarzem programu jest Łukasz Nowicki. Wiosną uczestnicy zmierzą się z tematami: m.in. Tworzywa sztuczne, Albert Einstein, Załogowe misje kosmiczne, Ptaki Polski, Kalendarze i rachuba czasu, Leonardo da Vinci Diagnostyka medyczna. Teleturniej prowadzi Łukasz Nowicki

POLSKIE PARKI NARODOWE
Niedziela, godz. 13:30 emisja od 5 marca
Nowoczesne technologie badawcze w służbie wielowiekowych dzieł natury. Program poprowadzi Dariusz Gross, dziennikarz i poszukiwacz-odkrywca zafascynowany przyrodą. Parki narodowe, które doskonale znamy jako turyści, teraz odkryjmy na nowo – z perspektywy naukowców zgłębiających sekrety ekosystemów i pracujących nad ich zachowaniem dla przyszłych pokoleń.

TAJEMNICE SAL OPERACYJNYCH
Sobota, godz. 18.00 emisja od 4 marca
Gospodarzem programu jest doktor Łukasz Grabarczyk, jedyny polski neurochirurg operujący w wojennych szpitalach na Ukrainie, wieloletni szef kliniki Budzik w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu we Freiburgu, który swoje umiejętności doskonalił w USA i Japonii. Poprowadzi widzów TVP Nauka przez tajniki nowatorskich operacji dokonywanych w polskich szpitalach, pokazując pracę lekarzy, nowoczesne technologie medyczne i procedury umożliwiające sprawny przebieg zabiegów.

DOKUMENT ZAGRANICZNY

NIEDZIELA Z PROFESOREM JIMEM AL-KHALILI
Niedziela, godz. 14:00 i 20.00 emisja od 5 marca
Profesor Jim Al-Khalili, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego jest naukowcem, szefem katedry fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Surrey, gdzie wykłada mechanikę kwantową i prowadzi własne badania z tej dziedziny, autorem książek popularnonaukowych, prezenterem i ekspertem w programach naukowych w radiu i telewizji w brytyjskich mediach. Widzów TVP Nauka zabierze w pasjonującą podróż po niezwykłym, mikroskopijnym świecie mechaniki kwantowej, badając, w jaki sposób odpowiada ona za całą strukturę wszechświata i podstawowe procesy życia. Profesor Al-Khalili wytłumaczy, jak ludzkość odkryła zasady rządzące wszechświatem i opanowała dwa najważniejsze pojęcia współczesności: energię i informację, a także jak odkryto fale grawitacyjne i dlaczego współczesne teorie dotyczące Wszechświata są rezultatem najintensywniejszych znanych ludzkości źródeł energii czyli czarnych dziur.

NA TROPIE EPIDEMII
Poniedziałek, godz. 20.00 emisja od 6 marca
W marcu mijają 3 lata od początku pandemii COVID-19. W trzyodcinkowej serii dokumentalnej poznajemy „łowców chorób” – międzynarodowe zespoły naukowców analizują współczesne epidemie z epidemiami historycznymi i badają czynniki, które mogą przyspieszyć epidemie przyszłe: interakcje człowiek-zwierzę, lekooporność, zmiany klimatu, urbanizację i globalizację. Omawiane w filmie choroby obejmują koronawirusa COVID-19, grypę, świńską grypę H1N1, polio, superbakterie, gruźlicę, malarię i dengę.

W SIDŁACH FRANKENSTEINA
Poniedziałek godz. 20.00, emisja od 27 marca
Nauka pozwala ludziom marzyć, tworzyć dobro, ale może też być nieubłaganie okrutna. Okrutne okazało się dążenie młodego Frankensteina do stworzenia człowieka idealnego, bo powołało do życia istotę odrażającą. Seria dokumentalna przedstawia przypadki podobne ukryte w cieniu historii, ujawniając tym samym nieodparte pokusy nauki. Każdy odcinek oparty jest na prawdziwej historii i jest bogaty w efekty wizualne nadające całej serii niepowtarzalny styl.

WSZECHŚWIAT ŻYWY?
Czwartek godz. 20.00, emisja od 2 marca
Od wieków dziejów ludzie patrzyli w nocne niebo i prowadzili obserwacje. W ciągu ostatnich 50. lat ludzkość przekroczyła granice Układu Słonecznego. To było zarówno objawienie jak i rewolucja. Teraz jesteśmy gotowi przekroczyć jeszcze dalszy próg. Naukowcy pracują nad skonstruowaniem statków kosmicznych i teleskopów, które zabiorą nas poza Układ Słoneczny i w głąb Wszechświata. Obsypana nagrodami seria dokumentalna oparta jest na najnowszych osiągnięciach nauki i sposobach ich wykorzystania w dziedzinie eksploracji kosmosu, planetologii i astrobiologii.

TAJEMNICE PIRAMID
Wtorek godz. 20.00, emisja od 28 lutego
Budowa egipskich piramid wciąż pozostaje zagadką. Współcześni egiptolodzy i archeolodzy mają narzędzie, które być może przybliży nas do jej rozwikłania, wykorzystują bowiem zdjęcia lotnicze i satelitarne, które dostarczają nowych, cennych wskazówek na temat położenia, konstrukcji i ewolucji tych budowli. Czy dzięki nowym technologiom uda się odkryć tajemnice ukryte w egipskich piramidach?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Orange TV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

299 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

660 zł Więcej...