Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
MPHL jest najczęstszą formą wypadania włosów u mężczyzn, stanowiącą około 95 % wszystkich przypadków wypadania włosów u mężczyzn. Wypadanie włosów powoduje przerzedzenie i/lub wypadanie włosów z przodu lub na czubku głowy. Włosy mają tendencję do miniaturyzacji lub zmniejszania się w tych obszarach.
Wypadanie włosów typu męskiego (MPHL), postępująca i niepozostawiająca blizny postać wypadania włosów, stała się globalnym problemem zdrowia publicznego. Częstość występowania MPHL stale wzrasta, podczas gdy wiek zachorowania na MPHL stale się zmniejsza. Na podstawie wcześniejszych badań populacji chińskiej częstość występowania MPHL wzrosła z 21,3% w 2010 r. do 27,5% w 2021 r.
Napoje słodzone cukrem w ankiecie to:
- soki
- napoje bezalkoholowe
- napoje energetyczne
- słodkie mleko
- mleczko orzechowe
- słodkie herbaty
- napoje herbaciane
- słodka kawa
Wśród uczestników
44,6 % stwierdziło, że pije napoje słodzone cukrem więcej niż 7 razy w tygodniu. Naukowcy odkryli, że osoby o wyższym poziomie spożycia napojów słodzonych cukrem były również bardziej narażone na wypadanie włosów typu męskiego. Średnie tygodniowe spożycie napojów słodzonych cukrem wyniosło 4293 mililitrów w grupie MPHL, znacznie więcej niż 2513 mililitrów odnotowanych w grupie zwykłej.
Naukowcy stwierdzili, że
większe ilości cukru mogą prowadzić do wyższych stężeń glukozy w surowicy, tworząc tzw. „
nadaktywną ścieżkę poliolową”. Ta ścieżka jest znana jako miejsce, w którym
glukoza jest przekształcana
we fruktozę. Gdy szlak jest zbyt aktywny, może to prowadzić do cukrzycy. W badaniu stwierdzono, że objawy wypadania włosów sugerują tzw.
„nadaktywną ścieżkę poliolową”.
Wyniki badań chińskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Nutrients.
Naukowcy twierdzą, że podkreślanie, że spożywanie napojów słodzonych cukrem może mieć potencjalnie negatywny wpływ na wygląd, może przykuć uwagę młodej populacji. Potrzebne są dalsze badania długoterminowe i interwencyjne, aby potwierdzić obecny związek i dostarczyć informacji dla edukacji zdrowotnej
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.