reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Jak odbierać kanały z satelitów Astra na pozycji orbitalnej 19,2°E?

dodano: 2023-01-11 13:47 | aktualizacja: 2023-01-11 14:41
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 5-6/2022

SES astra betzdorf antena 360px.jpg 19,2°East jest drugą pod względem popularności pozycją orbitalną w Polsce, zaraz po Eutelsat Hot Bird 13°E. Konstelacja kilku satelitów zajmuje całe pasmo Ku od 10,7 do 12,75 GHz i jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga. Nadaje z niej kilkaset darmowych stacji telewizyjnych i radiowych – głównie z Niemiec, ale są też popularne kanały międzynarodowe z Francji, Hiszpanii i innych krajów świata.

SES
Astra SES


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kilka kanałów w języku francuskim – zwłaszcza będą to TV5 Monde Europe i jego wersja TV5 Monde FBSM (Francja, Belgia, Szwajcaria, Monako) oraz stacje informacyjne CNews i France 24 Français. Uwagę przyciągają nieszyfrowane pasma programowe na kanałach CANAL+ France, CANAL+ Sport i CANAL+ Decale.
 
TV5 Monde FBSM

Fani języka hiszpańskiego również znajdą kilka stacji – głównie regionalne Canal Sur Andalucia, Aragón TV Int., Galicia TV, Canal Extremadura Sat oraz międzynarodowe Cubavisión Internacional (Kuba) i Telesur (Wenezuela).

Astra 19,2°E to również najlepsze kanały informacyjne w języku angielskim, takie jak BBC World News, CNN, CNBC, Sky News, Bloomberg, DW English, Al Jazeera English, France 24 (in English), TRT World, NHK World czy CGTN. Większość z nich nadaje w wysokiej rozdzielczości (HD).
 
CGTN News HD

Darmowa oferta UHD FTA

Aktualnie operator satelitarny SES nadaje poprzez swoje satelity na 19,2°E kilka darmowych stacji w 4K. Poza kanałem demonstracyjnym SES UHD Demo Channel, w którym prezentuje materiały przyrodnicze, krajobrazowe i promocyjne różnych wydarzeń, nadaje również dwie niemieckie stacje telezakupowe QVC UHD i QVC Zwei UHD. Ciekawostką jest dostępność francuskiego CANAL+ 4K. Ma taką samą ramówkę, jak wersja CANAL+ HD i jednocześnie zachowuje nieszyfrowane pasma programowe w 4K. Widz może obejrzeć magazyny filmowe, wywiady z celebrytami, talk-show i prezentacje nowości filmowych i serialowych.
 
QVC UHD
CANAL+ 4K

Jak wyszukać pozycję 19,2°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na 13°E.
 
 1. Konstelacja 4 satelitów geostacjonarnych Astra 1KR/1L/1M/1N zajmuje pozycję 19,2° długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana na południe (z niewielkimi odchyleniami w zależności od regionu).
 2. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w daną stronę jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
 3. Kąt elewacji (góra-dół) będzie prawie identyczny, jak przy ustawieniu na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E.
 4. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
 5. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 19,2°E.
 6. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z szerokiej wiązki europejskiej. Wybór w zależności od tego, która wiązka jest mocniejsza w naszej lokalizacji (patrz mapki zasięgu).
 7. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena znajduje się np. na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 14 lub 15.
 8. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
 9. Przykładem do wyszukania Astry 19,2°E może być multipleks niemieckich kanałów RTL z częstotliwości 12,188 GHz, pol. H (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 8.
 10. Kolejnym krokiem jest ustawienie dla anteny azymutu (obracamy o 6° w kierunku wschodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać jeden większy obrót o 5°, następnie delikatne przesunięcia, obserwując ekran telewizora. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na wschód.
 11. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
 12. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/ewentualnie elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, zwłaszcza w DVB-S2, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
 13. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
 14. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
 15. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?
 
 1. W takim przypadku należy przejść wszystkie etapy, pomijając pkt 4 i pkt 5.

Monoblock zamiast ustawiania anteny na 19,2°E

Konwerter satelitarny typu Monoblock to dwa konwertery w jednej obudowie, umieszczone obok siebie wraz z wbudowanym przełącznikiem DiSEqC. Monoblock został zaprojektowany z myślą o jednoczesnym odbiorze najpopularniejszych w Polsce satelitów Eutelsat Hot Bird 13°E i Astra 19,2°E z jednej anteny satelitarnej. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do czasz o średnicy 75-90 cm.

Jak zainstalować i ustawić Monoblock?

Przyjmując 13°E jako pozycję główną, lewy promiennik Monoblocka (patrząc od tyłu czaszy) mocujemy w obejmie konwertera. Prawy promiennik będzie jako ten „zezujący” na 19,2°E. W odbiorniku należy odpowiednio przydzielić porty DiSEqC, wybierając instalację dwóch pozycji orbitalnych (DiSEqC 1 [A] dla 13°E, DiSEqC 2 [B] dla 19,2°E). Można też metodą prób i błędów przełączać porty w menu tunera i obserwować wskaźniki poziomu sygnału. Prawidłowe ustawienie sygnałów DiSEqC będzie wówczas, gdy na obu pozycjach orbitalnych uzyskamy sygnał. Czasami może być konieczna regulacja kąta skręcenia konwertera w uchwycie (tzw. skew) dla słabszych częstotliwości, czyli lekki obrót konwertera w lewo lub prawo.

UWAGA! Monoblock nie nadaje się do czasz powyżej 95 cm.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...