dodano: 2023-01-10 01:31 | aktualizacja:
2023-01-16 17:30
autor: Janusz Sulisz |
źródło: Virgin Orbit/Spaceflight Now
Virgin Orbit zawiódł podczas debiutanckiej brytyjskiej misji startowej Start Up Me. Specjalnie przygotowany samolot 747 „Cosmic Girl” wystartował punktualnie wieczorem 9 stycznia z kosmodromu w Kornwalii z rakietą LauncherOne przymocowaną pod lewym skrzydłem. Niestety zawiódł 2. stopień rakiety i misję przerwano. Utracono satelity będące na pokładzie rakiety, w tym jednego polskiego satelity Stork-6 od firmy SatRev.
Virgin Orbit
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Drugi stopień rakiety LauncherOne doznał technicznej „anomalii” i ostatecznie utracono 9 satelitów (były ubezpieczone).
Źródła z Virgin Orbit sugerują, że 2. stopień LauncherOne nie wygenerował wystarczającego ciągu, aby osiągnąć docelową wysokość, prędkość lub trajektorię orbity - ostatecznie misja została przerwana.
Misja Start Up Me wymagała, aby samolot Cosmic Girl wzniósł się na wysokość 10 000 m do wyznaczonej strefy zrzutu dla rakiety LauncherOne w południowo-zachodniej Irlandii. Pierwszy stopień rakiety zadziałał poprawnie podczas początkowej 3-minutowej misji (wszystko było w porządku). Silnik drugiego stopnia miał techniczną anomalię i nie osiągnięto wymaganej orbity.
Ten nieudany start nie jest pierwszym wyzwaniem dla Virgin Orbit. Stracił swój pierwszy lot testowy (z problemem z pierwszym stopniem rakiety), chociaż 4 kolejne testy poszły dobrze, a Virgin Orbit poinformował, że z powodzeniem wyniósł 33 satelity.
Niestety utracono polskiego satelitę Stork-6, czyli kolejną odsłonę konstelacji STORK polskiego producenta i operatora - firmy SatRev.
Niestety nieudany start może wywołać wywołać niepokój wśród inwestorów spółki Virgin Orbit Holdings Inc, notowanej na Nasdaq. Spółka zadebiutowała w grudniu 2021 r. z wartością 10 dol. (9,31 euro) za akcję. W zeszłym tygodniu cena akcji tej spółki spadła do zaledwie 1,67 dol. W ciągu ostatnich kilku dni cena akcji wzrosła do około 2 dol. Cena akcji prawdopodobnie spadnie na otwarciu 10 stycznia.
To niepowodzenie będzie oznaczać wstrzymanie planowanych dalszych startów, podczas gdy dochodzenie i prace naprawcze będą miały miejsce w siedzibie głównej w Long Beach i na pustyni Mojave. Virgin Orbit miała nadzieję osiągnąć do 12 startów rocznie z różnych miejsc startowych. Posiada umowy na starty w Australii, Luksemburgu i Korei Południowej, a także w Kornwalii oraz kontrakty na 143 mln dol.
W oświadczeniu wydanym 10 stycznia Virgin Orbit przekazał:
- Chociaż misja nie osiągnęła swojej ostatecznej orbity, docierając w kosmos i osiągając wiele znaczących osiągnięć po raz pierwszy, stanowi ważny krok naprzód. Wysiłek stojący za lotem połączył nowe partnerstwa i zintegrowaną współpracę z szerokim gronem partnerów, w tym z brytyjską Agencją Kosmiczną, Królewskimi Siłami Powietrznymi, Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Federalną Administracją Lotnictwa USA, Narodowym Biurem Rozpoznania i innymi. wykazał, że wystrzelenie w kosmos jest możliwe z ziemi brytyjskiej.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.