reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV wyłączone z satelitów Eutelsat

dodano: 2022-12-15 11:48 | aktualizacja: 2022-12-15 18:03
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Arcom/Eutelsat/satkurier.pl

Satelita Eutelsat 36E pozycja 360px.jpg Francuski regulator medialny Arcom wystosował 14 grudnia br. do operatora satelitarnego Eutelsat oficjalne wezwanie do zaprzestania nadawania trzech rosyjskich kanałów: Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV. Ich „programy poświęcone konfliktowi w Ukrainie zawierają powtarzające się podżeganie do nienawiści i przemocy oraz liczne braki w rzetelności dziennikarskiej” - argumentuje Arcom. Eutelsat jeszcze tego samego dnia potwierdził, że nie będzie zaangażowany w nadawanie tych trzech kanałów. To kuriozalna sytuacja, ponieważ tych kanałów nie ma satelitach Eutelsat już od wielu tygodni.

Eutelsat
Eutelsat 36B 36E mapa pokrycia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Krok Arcom jest następstwem decyzji sędziego w izbach Rady Stanu z dnia 9 grudnia 2022 roku, który zwrócił się do Urzędu o ponowne zbadanie sytuacji kanałów Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV w świetle dodatkowych faktów, które pojawiły się w toku śledztwa. - Okazało się, że były one nadawane nie tylko w Rosji, lecz także na ukraińskich terenach zaanektowanych przez Rosję - dodał Arcom.

Czyżby francuski Urząd dopiero po kilku miesiącach odkrył, że satelita Eutelsat 36B (36°E) z rosyjskimi kanałami obejmuje swoim zasięgiem także terytoria poza Rosją, w tym Ukrainę czy Polskę?

Ponieważ Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, podpisała i ratyfikowała Europejską konwencję o telewizji ponadgranicznej, podobnie jak Francja, Arcom miał zatem podstawę prawną, by żądać od Eutelsatu zaprzestania nadawania tych kanałów. Tylko dlaczego tak późno?

Wynikło to z niedawnych nacisków organizacji Reporters Without Borders (RSF), która w listopadzie zwróciła się do Rady Stanu, by zmobilizowała regulatora medialnego Arcom, aby nakazał Eutelsatowi usunięcie ze swoich satelitów kanałów Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV. W efekcie Arcom wezwał do usunięcia kanałów... już usuniętych.
 

- Eutelsat przyjmuje do wiadomości nową decyzję wydaną dziś po południu przez Arcom, francuski organ regulacyjny ds. komunikacji audiowizualnej i cyfrowej. Eutelsat potwierdza, że zgodnie ze swoją polityką systematycznego wdrażania decyzji Arcom, nie będzie już zaangażowany w nadawanie trzech kanałów objętych sankcjami w określonych ramach czasowych - czytamy w oświadczeniu operatora Eutelsat z 14 grudnia br.

Kanały Rossija 1, Pierwyj kanał i NTV zostały usunięte z Eutelsata 36B (36°E) już pod koniec października br. Za to ich emisje zostały przeniesione na satelitę Express AMU1 na tej samej pozycji orbitalnej, ale kontrolowanego przez Rosję, a konkretnie przez państwową spółkę Russian Satellite Communications Company (RSCC).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...