Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Badanie przeprowadzone przez LStelcom i VVA ujawnia szeroki wachlarz poglądów w państwach członkowskich UE, z różnymi trendami i kontekstami w każdym kraju. Jednak właśnie z tego powodu istnieje niewielkie pole do konsensusu w sprawie jakiejkolwiek dużej zmiany w obecnym podejściu. Rzeczywiście, większość państw członkowskich wskazała, że nie ma wystarczających informacji, aby wypowiedzieć się na temat prawdopodobieństwa, że dodatkowe widmo poniżej 1 GHz będzie potrzebne dla usług mobilnych.
Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna ITU 2023 (WRC-23) rozważy między innymi przyszłe wykorzystanie pasma UHF. Europejskie organy regulacyjne i administracje określają obecnie swoje podejście do tej kwestii, a
EBU nalega na stanowisko „bez zmian”.
Podczas gdy znaczenie naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) różni się w zależności od kraju, otwarcie wykorzystywanego obecnie widma dla usług mobilnych wymagałoby znacznego wysiłku koordynacyjnego na całym kontynencie. Ponadto trendem dla usług PMSE jest rosnące zapotrzebowanie na widmo UHF, które idealnie odpowiada surowym wymaganiom technicznym tego sektora.
EBU analizuje teraz wyniki badania i przygotowuje się do szczegółowego komentarza.
W opracowaniu przedstawiono rozwój technologii naziemnej telewizji cyfrowej w zakresie przepustowości, wydajności widma i jakości doświadczeń użytkowników końcowych.
Zgodnie z wnioskami z badania poczyniono znaczne postępy w przyjmowaniu nowszych norm i technologii w UE:
- około 60 proc. wszystkich krajowych multipleksów korzysta już z najnowszego standardu transmisji DVB-T2
- około 40 proc. z nich korzysta z najbardziej zaawansowanego standardu HEVC
- co najmniej 12 państw członkowskich korzysta już w pewnym stopniu z sieci jednoczęstotliwościowych (SFN) w swoich sieciach NTC
Transmisja 5G jest obiecująca, na razie jest wiele testów i prób, ale są niejasności, takie jak chociażby dostępność sprzętu nadawczego 5G i odpowiednie modele biznesowe.
Telewizja linearna oglądana na różnych platformach, takich jak NTC, DTH/FTA z satelity, kablówka czy IPTV, pozostaje preferowanym sposobem oglądania telewizji, przynajmniej wśród starszych pokoleń. Młode pokolenie w Europie częściej korzysta ze streamingu i komórki jako przekazu telewizyjnego.
Badanie przewiduje, że o ile liczba gospodarstw domowych korzystających z IPTV może wzrosnąć do 2030 r., o tyle w przypadku wszystkich innych platform popyt prawdopodobnie spadnie. Istnieją znaczne różnice między państwami członkowskimi, jeśli chodzi o dominującą platformę do oglądania telewizji linearnej. Przykładowo NTC jest preferowaną platformą we Włoszech i Hiszpanii, kablówka dominuje w Belgii i Danii, a IPTV we Francji i Słowenii.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.