reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kanada aresztuje Rosjanina stojącego za wielkim cyberwyłudzeniem

dodano: 2022-11-10 20:15 | aktualizacja: 2022-11-14 20:39
autor: Dr. Hack | źródło: Techcrunch/justice.gov

LockBit black ransomware 360px Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości 33-letni Rosjanin Michaił Wasiliew, podejrzany o ataki hakerskie w ramach grupy hakerskiej LockBit na obiekty infrastruktury krytycznej i duże firmy na całym świecie, został aresztowany 26 października br. w Kanadzie. Aresztowanie jest kontynuacją podobnej akcji na Ukrainie w październiku ubiegłego roku, kiedy międzynarodowa operacja organów ścigania doprowadziła do aresztowania dwóch jego wspólników. Poszkodowane firmy to m.in. Continental, Foxconn, Thales i Advanced.

blogs.vmware.com
LockBit black ransomware 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według Techcrunch, powołując się na komunikat prasowy Europolu, 26 października w Ontario został aresztowany obywatel Rosji i Kanady - Michaił Wasiljew - teraz oczekuje na ekstradycję do USA. Zatrzymany Rosjanin jest podejrzany o używanie wirusa ransomware LockBit 3.0. Kanadyjska policja skonfiskowała u Wasiliewa 8 komputerów, 32 zewnętrzne dyski twarde i 400 tys. euro w kryptowalutach. Komputery i dyski zostaną zbadane i mogą dać kolejne ciekawe informacje o kolejnych hakerach.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości oprogramowanie ransomware LockBit pojawiło się w styczniu 2020 roku.
Od tego czasu członkom grupy LockBit udało się zarobić około 100 mln dol. na wymuszeniach około 1000 ofiar na całym świecie. Śledztwo zakłada, że ​​Michaił Wasiliew jest członkiem LockBit. Oskarża się go o spiskowanie w celu celowego niszczenia chronionych komputerów i żądania okupu. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Według Techcrunch, wśród firm zaatakowanych wirusem LockBit jest największa tajwańska firma Foxconn, brytyjski dostawca usług medycznych Advanced i firma konsultingowa Accenture. Według publikacji 31 ​​października została zaatakowana międzynarodowa firma pracująca m.in. dla wojska - Thales Group, która produkuje systemy informatyczne do zastosowań lotniczych, wojskowych i morskich. Potwierdzono też, że niemiecki producent opon i elektroniki samochodowej Continental również został zaatakowany przez hakerów z tej grupy.

Aresztowanie Wasiliewa może oznaczać koniec operacji LockBit, ale zapewne grupa zmieni nazwę, taktykę i będzie działać, ale zawsze ograniczono jej działania.

Źródło: techcrunch.com  justice.gov  vmware.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...