reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KIM: 1,11 mln gosp. domowych nadal tylko z DVB-T

dodano: 2022-08-10 11:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Krajowy Instytut Mediów/satkurier.pl

DVB-T2 antena naziemna 2022 JS 360px Poziom przygotowania na nowy standard odbioru telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC wśród gospodarstw korzystających wyłącznie z NTC w lipcu br. wzrósł o 3 p.p. w stosunku do czerwca i obecnie wynosi 72 proc., informuje Krajowy Instytut Mediów (KIM). Oznacza to, że 1,11 mln gospodarstw domowych w całej Polsce nadal odbiera wyłącznie DVB-T, czyli MUX 3 z kanałami TVP i MUX 8, który oprócz kanałów TVP zawiera także stacje Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP (nie uwzględniając już multipleksów lokalnych).

satkurier.pl
DVB-T2 HEVC Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak informuje KIM, tempo zmian przygotowania na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC pozostaje niezmienne od maja. Na koniec lipca liczba gospodarstw zagrożonych utratą sygnału spadła z 1,23 mln do 1,11 mln gospodarstw domowych.
 

Wskaźnik dostosowania gospodarstw na odbiór nowego standardu wynosi w tych obszarach odpowiednio:
  • 75 proc. (pierwszy etap przełączeń – województwa dolnośląskie, lubuskie),
  • 77 proc. (drugi etap przełączeń – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie),
  • 71 proc. (trzeci etap przełączeń – województwa łódzkie, małopolskie, opolskie podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie),
  • 69 proc. (czwarty, ostatni etap przełączeń w lipcu 2022 – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie).

Obszary objęte drugim, trzecim i ostatnim etapem przełączeń na nowy standard odnotowują podobną dynamikę zmiany gotowości na DVB-T2/HEVC – wzrost o 3 p.p. w stosunku do czerwca 2022 roku. Sytuacja wydaje się stabilizować, a proces dostosowawczy ma na tym etapie charakter raczej ewolucyjny.

Najbardziej stabilny poziom gotowości na nowy standard odnotowują województwa dolnośląskie i lubuskie, które objął pierwszy etap przełączeń na nowy standard w marcu 2022 roku. Wskaźnik gotowości na odbiór DVB-T2/HEVC wynosi w tym obszarze 75 proc. i nie ulega zmianie od kwietnia.
 

Z danych jasno wynika, że głównym motywatorem do podjęcia działań dostosowawczych do odbioru nowego standardu nadawania telewizji naziemnej jest utrata sygnału preferowanej stacji telewizyjnej, w drugiej zaś kolejności informacje podawane na ten temat w mediach. Oznacza to, że kolejnym mocnym impulsem do przejścia na DVB-T2/HEVC może być dla gospodarstw domowych wyłączenie DVB-T przez TVP, co może nastąpić nawet z końcem 2023 roku.
 
Podpis

Jak wygląda profil gospodarstw domowych bez możliwości odbioru DVB-T2/HEVC?

Są to w dużej mierze gospodarstwa posiadające tylko jeden telewizor, na ogół starszy niż 5 lat, nie posiadający funkcji smart. Połowa z tych gospodarstw to gospodarstwa jednoosobowe. Zamieszkują je głównie osoby 50+, a średni dochód takiego gospodarstwa jest niższy niż średnia krajowa.
 

Krajowy Instytut Mediów prowadzi ciągły pomiar stanu przygotowań gospodarstw domowych na nowy standard telewizji naziemnej od jesieni 2021 roku. Kolejne wyniki badań na ten temat zostaną opublikowane we wrześniu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii NTC w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...