reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Będzie połączenie Eutelsat - OneWeb

dodano: 2022-07-26 12:15 | aktualizacja: 2022-07-26 12:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat/OneWeb

Eutelsat plus OneWeb partnerstwo satelita 360px Będzie połączenie Eutelsat + OneWeb, bo zgodnie z tym co pisaliśmy oraz powszechnymi przewidywaniami, francuski operator satelitarny Eutelsat połączy się z brytyjskim operatorem internetowych satelitów OneWeb. Protokół ustaleń został podpisany 25 lipca br. W ten sposób powstanie jeden z największych operatorów satelitarnych, do tego z uzupełniającymi się usługami LEO i GEO.

Eutelsat/OneWeb
Eutelsat plus OneWeb partnerstwo satelita 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oświadczenie Eutelsatu i OneWeb:

- Połączona firma stworzy nowego globalnego lidera w branży kosmicznej – zabezpieczając przyszłość OneWeb i zapewniając, że może ona dalej i szybciej usuwać bariery dla łączności na całym świecie. Ta umowa jest odważna i zmieni komunikację satelitarną. Przyspieszymy nasz rozwój i zaoferujemy niezrównaną hybrydową propozycję GEO/LEO, której oczekują nasi klienci: połączenie satelitów Eutelsat GEO z unikalną konstelacją LEO, priorytetem widma i dostępem do rynku.

Transakcja wycenia OneWeb na 3,32 mld euro, co oznacza, że ​​Eutelsat ma wartość 12 euro za akcję.
Eutelsat trzyma się wypłaty dywidendy w tym roku obrotowym w wysokości 0,93 euro na akcję (lub opcji scrip), ale jego wypłaty dywidendy na kolejne 2 lata są zawieszone (lata obrotowe 2022-2023 i 2023-2024).

Działając pod obecną nazwą, OneWeb będzie nadal prowadzić działalność LEO połączonej grupy, a siedziba OneWeb pozostanie w Wielkiej Brytanii.

Eutelsat będzie nadal notowany na giełdzie Euronext Paris.
Eutelsat będzie ubiegał się o dopuszczenie do notowań na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Transakcja będzie podlegać zatwierdzeniu przez brytyjskie i międzynarodowe organy regulacyjne – w tym poprzez ustawę o bezpieczeństwie narodowym i inwestycjach – oraz zatwierdzeniu akcjonariuszy Eutelsat. 

Fuzja ma się zakończyć w pierwszej połowie 2023 roku.

Transakcja byłaby zorganizowana jako wymiana akcji OneWeb przez jej akcjonariuszy (innych niż Eutelsat) na nowe akcje wyemitowane przez Eutelsat, tak że po zamknięciu Eutelsat będzie posiadał 100 proc. OneWeb (z wyłączeniem „Udziału Specjalnego” rządu Wielkiej Brytanii). Akcjonariusze OneWeb otrzymaliby 230 milionów nowo wyemitowanych akcji Eutelsat, stanowiących 50 proc. podwyższonego kapitału zakładowego.

Połączony podmiot miałby przychody w wysokości około 1,2 mld euro i EBITDA około 0,7 mld euro w roku obrotowym 2022-23. Prognozuje się, że w ciągu następnej dekady przychody wzrosną na niskim, dwucyfrowym CAGR. Przewiduje się, że połączenie Eutelsat z OneWeb przyniesie znaczną wartość: Synergie średnich rocznych przychodów szacuje się na około 150 mln euro po 4 latach, przy czym hybrydowe oferty GEO/LEO zapewniają klientom usługi premium, a także poprawiają współczynnik wypełnienia. Oczekuje się, że synergie wynikające z połączenia sił organizacyjnych przyniosą po pięciu latach roczne oszczędności w wysokości ponad 80 mln euro przed opodatkowaniem, głównie dzięki unikaniu powielania kosztów.

Transakcja będzie również uzależniona od zgody akcjonariuszy Eutelsat na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Eutelsat, które odbędzie się do końca pierwszej połowy 2023 r. Bpifrance i Fonds Stratégique de Participations zobowiązały się głosować za przyjęciem uchwał dotyczących transakcji na NWZA, z zastrzeżeniem zwykłych warunków. Oczekuje się, że umowa zostanie sfinalizowana do końca pierwszego półrocza 2023 roku.

Komentując tę fuzję, Dominique D’Hinnin, prezes Eutelsat, powiedział:

 - Z przyjemnością ogłaszam ten nowy i znaczący krok we współpracy między Eutelsat i OneWeb. Połączenie naszych dwóch firm zapewni globalną nowość, łącząc konstelacje LEO i zasoby GEO, aby wykorzystać znaczące możliwości rozwoju w dziedzinie łączności i dostarczyć naszym klientom rozwiązania odpowiadające ich potrzebom w jeszcze szerszym zakresie zastosowań.

To połączenie przyspieszy komercjalizację floty OneWeb, jednocześnie zwiększając atrakcyjność profilu wzrostu Eutelsat. Ponadto połączenie niesie ze sobą znaczny potencjał tworzenia wartości, oparty na zrównoważonym połączeniu synergii przychodów, kosztów i nakładów inwestycyjnych. Silne wsparcie strategicznych akcjonariuszy obu stron jest świadectwem ogromnej szansy, jaką oferuje to połączenie oraz wartości, która zostanie stworzona dla wszystkich jego interesariuszy. To naprawdę zmienia zasady gry w naszej branży.


Eva Berneke, dyrektor generalny Eutelsat, powiedziała:

- Nasza początkowa inwestycja w OneWeb opierała się na naszym silnym przekonaniu, że przyszły wzrost w zakresie łączności będzie napędzany zarówno przez możliwości GEO, jak i LEO. Przekonanie to nasiliło się wraz z pogłębianiem się naszych relacji z OneWeb, najpierw poprzez zwiększenie naszego udziału w firmie, a następnie poprzez podpisaną kilka miesięcy temu globalną umowę dystrybucyjną. Przechodzimy teraz na wyższy poziom, z pełną kombinacją, która zapewni pełne wykorzystanie potencjału integracji GEO/LEO, wspieraną przez atrakcyjną logikę finansową, strategiczną i przemysłową.

- Ta przełomowa kombinacja stworzy potężnego globalnego gracza z siłą finansową i wiedzą techniczną, która przyspieszy zarówno komercyjne wdrożenie OneWeb, jak i zwrot Eutelsat w kierunku łączności. Połączony podmiot będzie nastawiony na rentowny wzrost, z silnym średnioterminowym generowaniem przepływów pieniężnych i szybkim delewarowaniem napędzanym silnym prognozowanym wzrostem EBITDA. Korzyści dla naszych klientów i partnerów strategicznych, którzy znajdują się w centrum naszej strategii, są zarówno znaczące, jak i wyjątkowe. To także bardzo ekscytująca szansa dla naszych pracowników, którzy będą kluczem do sukcesu tej transformacji.


Rząd Wielkiej Brytanii w swoim oświadczeniu przekazał:

- Fuzja jest pozytywną wiadomością dla brytyjskich podatników: po dokonaniu 500 mln dol. inwestycji w OneWeb 2 lata temu, rząd Wielkiej Brytanii będzie miał teraz znaczny udział w tym, co stanie się jedną, potężną, globalną przestrzenią firma, pracująca na solidnych podstawach finansowych potrzebnych do jak najlepszego wykorzystania przewag technologicznych, które ma do konkurowania w wysoce konkurencyjnym globalnym przemyśle satelitarnym, z firmami na całym świecie. Rząd Wielkiej Brytanii zachowa specjalny udział i wyłączne prawa do OneWeb – zabezpieczając przyszłość firmy w centrum globalnego biznesu LEO połączonej grupy, kontrolę bezpieczeństwa narodowego nad siecią oraz prawa pierwszeństwa nad krajowymi możliwościami przemysłowymi.


Źródło: eutelsat.com  broadbandtvnews.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...