reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kolejna fala SMSów, udających komunikat PGE

dodano: 2022-06-28 11:22
autor: HP | źródło: CyberRescue

PGE sms logo cyberrescue 360px Okazuje się, że internetowi oszuści kontratakują, bo pojawia się kolejna fala SMS-ów, udających komunikat PGE - CyberRescue wysłało ostrzeżenie i radzimy się zastosować. Podszywanie się pod Polską Grupę Energetyczną (PGE), najwyraźniej weszło internetowym przestępcom w krew. Oszustwo to przez swoją częstotliwość zrobiło się tak popularne, że zaczęło zjadać własny ogon - coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że SMSy o odłączeniu prądu są fałszywe. Po co to robią naiwni przestępcy? Widać przyniosło im to dochody.

Cyberrescue
pge sms cyberrescue760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak dokładnie przebiega ten SMS-owy proceder?
Otrzymujemy wiadomość z informacją, że na określony dzień zaplanowano odłączenie energii elektrycznej. Żeby do tego nie dopuścić, należy uregulować płatność w wysokości kilku złotych, na stronie internetowej, która znajduje się pod linkiem w SMSie. Najczęściej mamy jeden dzień na opłatę i w związku z tym, decydujemy się działać szybko. Podajemy dane logowania do konta (lub do karty płatniczej) i w ten sposób przekazujemy je w ręce oszustów, którzy następnie okradają nas z pieniędzy.

Moja mama została oszukana!
Do CyberRescue, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, odezwała się Monika.

Okazało się, że jej mama otrzymała taką wiadomość i chcąc uregulować płatność, podała dane swojej karty płatniczej.

    • Nagle z jej konta zaczęły znikać pieniądze. Wykonywane były przelewy po kilkaset złotych - dodaje klientka CyberRescue. Na szczęście kobieta zorientowała się, że coś jest nie tak, a specjaliści z CyberRescue polecili jej zadzwonić do banku, żeby jak najszybciej zablokować konto.
    • Oszustwo po raz pierwszy pojawiło się już w 2016 roku. Od tego czasu cyklicznie powraca, niekiedy zmieniając swoją formę. - W ostatnich dniach obserwujemy wzmożoną kampanię takich wiadomości. Jest to spowodowane wakacjami i piękną pogodą. Wielu Polaków obecnie wypoczywa, łatwiej wtedy o rozproszenie i chęć szybkiego uregulowania czekającej należności - tłumaczy Martyna Holinka z CyberRescue.

Jak się przed tym uchronić?
Nawet jeśli nasz numer telefonu nie wyciekł do Internetu, możemy spodziewać się podejrzanych wiadomości o takim charakterze - oszuści wysyłają SMSy również na losowe numery.

Dlatego należy zachować czujność i nie klikać we wszystkie linki, które otrzymujemy w wiadomościach. 

    • Zawsze trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania, nawet jeśli jakiś link przyszedł od naszego znajomego - dodaje Martyna Holinka z CyberRescue.
    • Co zrobić w sytuacji, gdy daliśmy się oszukać? Najpierw należy zadzwonić do banku i powiadomić o zagrożeniu. Następnie koniecznie zmienić hasło logowania do bankowości internetowej, zastrzec kartę i sprawdzić czy nie mamy podłączonych do konta obcych urządzeń. Natomiast jeśli straciliśmy pieniądze, sprawę trzeba jak najszybciej zgłosić na policję.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...