reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 39°E?

dodano: 2022-06-23 18:43
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Hellas Sat 39°East jest pozycją orbitalną dla satelitów geostacjonarnych Hellas Sat. System dwóch jednostek Hellas Sat 3 i Hellas Sat 4 zapewnia doskonały zasięg nad Europą, Bliskim Wschodem i Afryką Południową. Operator obsługuje wiodących dostawców DTH, dostarczając treści dla ponad 3 mln gospodarstw domowych oraz nowoczesne rozwiązania dla przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, morskich i rządowych, które chcą rozszerzyć łączność do każdej lokalizacji swojej sieci w obszarach zasięgu Hellas Sat oraz poza nim.

Hellas Sat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.Platformy satelitarne DTH
Podstawowymi klientami na pojemności satelitarne Hellas Sat są operatorzy DTH z Bułgarii i Rumunii. Najstarsza i największa na bułgarskim rynku platforma Bulsatcom nieprzerwanie działa od 2003 roku, dostarczając ponad setkę płatnych kanałów zaszyfrowanych w kilku systemach dostępu warunkowego. Bulsatcom był pierwszym operatorem standardu DVB-S w Bułgarii. Druga platforma A1 BG powstała w maju 2018 r. po wchłonięciu spółki telekomunikacyjnej Mobiltel przez A1 Telekom Austria Group i pierwotnie nadawała z pozycji 16°E. Od 1 października 2019 r. korzysta tylko z popularniejszej w Bułgarii pozycji 39°E i tym samym może bezpośrednio konkurować z Bulsatcom. Swoim abonentom zapewnia nowoczesne dekodery HEVC do odbioru kanałów w zaawansowanym kodeku HEVC/H.265 zamiast bardziej rozpowszechnionego MPEG-4. Z Rumunii jest nadawana druga co do wielkości w tym kraju platforma Telekom TV (wcześniej Dolce TV). Jej obsługą zajmuje się rumuński operator Telekom Romania. Od niedawna w bliskim gronie usług DTH z Hellas Sat znajduje się albańska Tring TV, która przeszła z pozycji 16°E. Platforma została uruchomiona w 2008 roku i od pierwszych chwil swojej działalności specjalizowała się we własnych kanałach tematycznych, głównie w kategoriach film, sport, dokument i treści dla dzieci.

Darmowa telewizja FTA
Pozycja 39°E oferuje wybór darmowych stacji telewizyjnych z Bułgarii, Rumunii, Grecji i Cypru. Głównie przeważają ogólne stacje międzynarodowe i muzyczne. Adresowane do odbiorców za granicą są grecki ERT World i cypryski RIK Sat. W ich ramówkach znajdziemy dużo krajowych treści - informacji, reportaży, dokumentów, kultury, seriali i filmów. Ponadto możemy odbierać państwową telewizję Vouli Tileorasi, która obejmuje sesje i filmy dokumentalne greckiego parlamentu. Jej atutem jest uczestnictwo w promowaniu kultury i sztuki w społeczeństwie, klasyki filmowej z greckiej i międzynarodowej kinematografii. Treści zagraniczne są emitowane w oryginalnej wersji językowej i czasami zdarzy się coś obejrzeć po polsku. Dodatkiem do greckiej zawartości jest uruchomiony w marcu 2022 r. całodobowy kanał informacyjny ERT News. Inne kanały z wiadomościami to b1 TV (z Rumunii) i Kanali 7 (z Albanii).

Kanały muzyczne z Bułgarii i Rumunii od wielu lat są mocno reprezentowane z pozycji 39°E. Najlepsze z punktu widzenia osób lubiących popularną muzykę rozrywkową będą na pewno kanały The Voice i Magic TV. Pierwsza stacja oferuje klipy bułgarskiej i międzynarodowej sceny muzycznej w najpopularniejszych gatunkach pop, dance i R&B dla młodego pokolenia 15-25 lat. Druga stacja jest skierowana do starszej widowni, która wychowała się na muzyce od lat 80-tych ubiegłego stulecia. Fanów bułgarskiego folku na pewno zainteresuje dostępność Fen TV, Fen Folk TV, Folklor TV, Balkanika Music TV czy Planeta Folk TV. Muzyka folkowa z Rumunii jest rozwijana przez nadawców Etno TV, Taraf TV czy Nasul TV.

Przekazy (feeds)
Przekazy satelitarne są transmisjami nieregularnymi i zwykle cieszą się popularnością wśród osób zainteresowanych mediami i techniką satelitarną. Jest to transmisja widziana po stronie technika, montażysty lub operatora kamery - pozbawiona elementów grafiki, napisów na ekranie i pozwalająca podejrzeć prezenterów, ich nieoczekiwane zachowania podczas przygotowywania się do przekazania relacji (w transmisji końcowej dla widza zostałyby wycięte). Minusem feedów jest duża zmienność parametrów technicznych, sygnału i nieregularność nadawania. Jednak w zamian poznajemy nieznaną stronę telewizji, w której reklamy nie istnieją.

Na satelitach Hellas Sat 3/Hellas Sat 4 można wyłowić nieszyfrowane transmisje sportowe z greckiej piłki wodnej, piłki ręcznej, piłki nożnej, koszykówki czy siatkówki. Wiele z nich to lokalne imprezy sportowe. Kolejną grupą feedów są dosyły reporterskie, zwłaszcza dla nadawców w Grecji, Serbii i Rumunii (Antena Group). Są też transmisje z wystąpień partii politycznych. Przekazy są nadawane w standardzie DVB-S2, kompresji wideo MPEG-4 i jakości obrazu HDTV. Czasami mogą być realizowane w transmisji skompresowanej do 4:2:2 lub innej, wymagającej lepszego sprzętu z dobrze działającą funkcją Blindscan. Wskazana jest antena satelitarna większa niż 80-90 cm, bo daje lepsze wyniki odbioru. Jest to istotne tym bardziej przy przekazach, które są nadawane z różną mocą sygnału.

 
Balkanica
 
ERT News
 
Etno TV
 
Fen Folk TV
 
Fen TV
 
Magic TV
 
Planeta Folk TV
 
Taraf TV
 
The Voice
 
TV1 Bulgaria


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...