reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosja zdecydowała się na nowy akt piractwa kosmicznego

dodano: 2022-06-12 20:55
autor: Dr. Hack | źródło: Roskosmos/DW/Space.com

Teleskop eROSITA spektr fot. DLR 360px Rosja zdecydowała się na nowy i nietypowy akt piractwa kosmicznego. Dyrektor generalny Roskosmosu Dmitrij Rogozin powiedział, że wydał polecenie ponownego włączenia niemieckiego teleskopu eROSITA na rosyjskim obserwatorium Spektr-RG. Ma to zająć rosyjskim specjalistom od dwóch do czterech miesięcy. Jeszcze przed wojną w Ukrainie eROSITA normalnie pracował wykonując tzw. 5 skan nieba, który przerwano 26 lutego 2022 r. Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę niemieccy naukowcy w proteście i niechęci do współpracy z krajem-agresorem Rosją nakazali wyłączenie eROSITA. Teraz okazuje się, że Rosja chce ukraść niemiecki teleskop eROSITA.

DLR
Teleskop eROSITA fot DLR 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
eROSITA został zaprojektowany przez niemiecki Instytut Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka.
Teleskop eROSITA został wystrzelony przez Roscosmos 13 lipca 2019 r. z rosyjskiego miejsca startu Bajkonur w Kazachstanie. Zaczął zbierać dane w październiku 2019 r. Teleskop został zaprojektowany do badania nieba w zakresie tzw. miękkiego promieniowania rentgenowskiego (od 0,2 do 10 keV). Misję instrumentu projektowano na 7 lat. W trakcie eROSITA musiała przeskanować niebo 8 razy. Głównym celem naukowym teleskopu było określenie cech tajemniczej ciemnej energii poprzez strukturę i historię Wszechświata śledzonego przez gromady galaktyk.

Rosyjskie władze nie dbają o żadne umowy międzynarodowe i normy prawne. 
4 czerwca szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin powiedział, że polecił ponownie włączyć eROSITA, powołując się na względy naukowe. 
eROSITA należy do strony niemieckiej, która nie daje zgody na wznowienie swojej pracy. Dlatego z prawnego punktu widzenia ten krok jest równoznaczny z kradzieżą lub inaczej piractwem kosmicznym.

Według Rogozina państwowa korporacja uzgodniła z naukowcami, że każdy zrobi swoje: Instytut Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk będzie „celował” i „patrzył” na obiekty, które uważa za najważniejsze z punktu widzenia badań kosmosu, a specjaliści z państwowego koncernu zbadają możliwości dostosowania rosyjskiego zarządzania do niemieckiego teleskopu, tak aby Federacja Rosyjska stała się pełnoprawnym operatorem całego obserwatorium. Problem w tym, że: „Rosja nie ma prawa badać kosmosu za pomocą teleskopu innego państwa”. 

Wcześniej prezes Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksander Siergiejew, akademik Raszid Suniajew wypowiedzieli się przeciwko kradzieży teleskopu eROSITA. Wygląda, że niektórzy rosyjscy naukowcy zdają sobie sprawę z konsekwencji - sprzeciw ten wynika zarówno z przyczyn politycznych, jak i technicznych. Według anonimowych źródeł ponowne uruchomienie teleskopu bez udziału Niemiec „może spowodować uszkodzenie teleskopu”.

Wydaje się, że rosyjskie władze zamierzają zignorować opinię swoich naukowców, by włączyć i po prostu przejąć eROSITA. I w tym przypadku rosyjska nauka najprawdopodobniej będzie musiała zapomnieć o nadziejach w najbliższej przyszłości, aby ponownie ktoś chciał umieszczać zagraniczne urządzenia na rosyjskich satelitach lub lukach rosyjskich rakiet. Nikt nie będzie chciał współpracować z rosyjskimi naukowcami i przemysłem kosmicznym.

Źródło: universemagazine.com  gizmodo.com  www.dw.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...