reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Fiu Fiu, czyli Phi Phi - wyprawa do raju [wideo]

dodano: 2022-03-14 15:21 | aktualizacja: 2022-05-12 17:45
autor: Marta Karendał / Janusz Blamowski | źródło: SAT Kurier 1-2/2022

Ko Phi Phi zatoka Loh Samah Zaprzyjaźnieni z redakcją vlogerzy z kanału na YouTubie „Janusz i Grażyna w Tajlandii” odwiedzili archipelag Phi Phi. To grupa wysp zbudowanych z wapiennych skał i pokrytych bujną roślinnością. Dwie największe z nich to Ko Phi Phi Don i Ko Phi Phi Le, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała.

Zatoka Pi Leh, fot. Janusz Blamowski
Ko Phi Phi zatoka Pi Leh


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Opływamy skalisty cypel i wpływamy do zatoki Maya Bay. Przed nami „niebiańska plaża” otoczona stumetrowymi wapiennymi klifami. Wolno podpływamy do liny zamykającej zatokę, tu można cumować łódź. Plaża ma za sobą trudne czasy. Najpierw jej powierzchnia została zniszczona podczas dostosowania jej do potrzeb filmu, potem przybywający tu tłumnie turyści (nawet 5000 osób dziennie), wreszcie łodzie niszczące rafę i ekosystem podczas kotwiczenia.
 
Maya Bay i „niebiańska plaża”

W 2018 roku podjęto decyzję o zamknięciu plaży i części zatoki Maya Bay, aby dać możliwość odbudowy ekosystemu. Jak widać, przyroda poradziła sobie doskonale, po czterech latach w styczniu 2022 roku plażę ponownie otwarto dla zwiedzających.

Tym razem wyciągnięto wnioski z przeszłości i wprowadzono ścisłe dzienne limity osób mogących odwiedzać plażę. Mamy nadzieję, że te regulacje pozwolą na dalszy rozwój ekosystemu rafy i plaży.

Wracając na Ko Phi Phi Don i wpływając do zatoki Ton Sai zatrzymujemy się jeszcze przy Monkey Beach – plaży, która wzięła swoją nazwę od zamieszkującej tu kolonii makaków.
 
Monkey Beach
Zatoka Ton Sai i Monkey Beach

Cumujemy przy pirsie, teraz czas na lunch i krótki spacer po plaży. Za chwilę wracamy na Phuket.
 
Plaża Ton Sai
Plaża Ton Sai

Ze względu na pandemię i ograniczenia w podróżach liczba odwiedzających pod koniec października 2021 roku archipelag turystów była niewielka. Mogliśmy dzięki temu uniknąć tłumów i móc cieszyć się tymi „pięknymi okolicznościami przyrody”.

Może kiedyś tu wrócimy.
 
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...