reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zwalcza kosmiczne śmieci

dodano: 2021-11-13 13:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat

Eutelsat Net Zero Space kosmiczne śmieci 360px Francuski operator satelitarny Eutelsat Communications ogłosił przy okazji paryskiego Forum Pokojowego, że przyłączył się do inicjatywy „Net Zero Space”, która została uruchomiona przy wsparciu kilku wiodących graczy w branży kosmicznej. Ambicją tego sojuszu jest stworzenie zrównoważonego środowiska kosmicznego w 2030 r. poprzez podjęcie natychmiastowych działań w celu zmniejszenia liczby kosmicznych śmieci na orbicie.

Eutelsat Net Zero Space
Eutelsat Net Zero Space kosmiczne śmieci 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Eutelsat nie chce kosmicznych śmieci na orbicie, a tych szybko przybywa.

Korzystając z tej okazji, Eutelsat potwierdził swoje zaangażowanie w bezpieczne i niezakłócone środowisko orbitalne. Znajduje to odzwierciedlenie w szczególności w przyjęciu planu łagodzenia odłamków kosmicznych, inicjatywy specyficznej dla firmy, która była stale aktualizowana od czasu jej uruchomienia w 2005 r.

W ramach tego planu Eutelsat osiągnął wskaźnik sukcesu przekraczający 95% w zakresie zejścia z orbity swoich satelitów, znacznie wyprzedzając średnią w branży. Plan promuje również pełną zgodność z wymogami francuskiej ustawy kosmicznej, która należy do najbardziej rygorystycznych na świecie, jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu kosmicznych śmieci. Grupa jest również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Danych Kosmicznych (Space Data Association) i posiada certyfikat ISO 9001 w zakresie kontroli satelitów.

Od nadejścia ery kosmosu w 1957 r. na orbicie umieszczono ponad 12 000 satelitów, które stopniowo przekształciły się w ponad milion obiektów o wielkości co najmniej 1 cm, które obecnie uważa się za szczątki orbitalne. W obliczu tej sytuacji istnieje pilna potrzeba podjęcia działań międzynarodowych w celu zapewnienia ciągłego monitorowania postępów w rozwiązywaniu problemu zagęszczenia przestrzeni kosmicznej, tak aby wszystkie zainteresowane strony mogły rozwijać swoje działania w zrównoważonym środowisku orbitalnym Ziemi.

- Eutelsat ma zaszczyt współpracować z Paryskim Forum Pokojowym w kluczowej kwestii zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej i popierać inicjatywę Net Zero Space
- powiedział zastępca dyrektora generalnego Eutelsat, Michel Azibert.

- Jako wiodący globalny operator satelitarny, niezwykle ważne jest dla nas utrzymanie bezpiecznego i zrównoważonego środowiska kosmicznego. Niepodejmowanie działań zwiększyłoby ryzyko kolizji z zasobami kosmicznymi, podważyłoby bezpieczeństwo i zrównoważony charakter operacji kosmicznych oraz podniosłoby koszty dostępu do najbardziej użytecznych orbit.

Zapobieganie bałaganowi w przestrzeni kosmicznej jest podstawą zobowiązań Eutelsat w zakresie CSR

Przedsięwzięcie to wpisuje się w dynamiczną politykę CSR Grupy, która uważa, że uwzględnienie kwestii społecznych, środowiskowych i ekonomicznych ma fundamentalne znaczenie dla sukcesu jej strategii i działań. W związku z tym skuteczne zarządzanie flotą satelitów, zapobieganie bałaganowi w przestrzeni kosmicznej oraz łagodzenie wpływu na środowisko przez cały cykl życia satelitów są priorytetowymi obszarami polityki środowiskowej Eutelsat.
 

Źródło: eutelsat.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...