reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Roślina z Samoa jest równie skuteczna jak ibuprofen

dodano: 2021-11-05 23:00 | aktualizacja: 2021-11-06 19:07
autor: Beata Wiśniowska | źródło: Victoria University of Wellington/Samoa Scientific Research Organization

Matalafi samoa roślina liście 360px Tradycyjna roślina z Samoa może śmiało rywalizować z ibuprofen z działaniem przeciwzapalnym. Naukowcy zidentyfikowali mechanizm przeciwzapalny rośliny używanej od wieków w tradycyjnej medycynie Samoa. Nowe badanie wykazało, że roślina, znana jako matalafi, jest tak samo skuteczna jak ibuprofen. Liście rośliny Psychotria insularum, znanej na Samoa jako matalafi, od pokoleń są stosowane w leczeniu stanów zapalnych.

Matalafi samoa roślina liście 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Psychotria insularum to niewielki krzew lasu deszczowego, który występuje w rejonach południowego Pacyfiku. Rdzenni mieszkańcy Samoa od pokoleń stosują liście tej rośliny jako lekarstwo.

Tradycyjne zastosowania lecznicze matalafii ukierunkowane są na różne stany zapalne, od gorączki po obrzęk i infekcje skóry. Liście rośliny są tradycyjnie rozgniatane na pastę technicznie znaną jako homogenat.

- Matalafi jest używany na Samoa na 2 sposoby: w leczeniu chorób przypisywanych... duchom oraz w leczeniu różnych form zapalenia - wyjaśnia miejscowy naukowiec z Samoa, Seeseei Molimau-Samasoni.

- Rozpocząłem studia doktoranckie w Te Herenga Waka w 2013 roku i pracowałem z tradycyjnymi uzdrowicielami na Samoa, aby zebrać matalafi, aby dowiedzieć się, jak i dlaczego to działa.


Łącząc prawie dekadę badań, nowe badanie ujawnia dokładnie, w jaki sposób matalafi może generować swoje działanie przeciwzapalne. Odkrycia naukowców wskazują, że matalafi jest chelatorem żelaza. Oznacza to, że matalafi zawiera związki, które wiążą się z żelazem, zasadniczo pomagając organizmowi w usuwaniu nadmiaru żelaza.

Testując matalafi na komórkach ssaków, badania wykazały, że ta aktywność chelatująca żelazo „zmniejszyła prozapalną i wzmocnioną przeciwzapalną odpowiedź cytokin w komórkach odpornościowych”.

Stwierdzono, że działanie przeciwzapalne wykryte w badaniu jest porównywalne z działaniem ibuprofenu, powszechnie dostępnego leku przeciwzapalnego dostępnego bez recepty.

Aktywność matalafi jako chelator żelaza wskazuje również na szereg innych potencjalnych zastosowań medycznych poza jego ogólnymi właściwościami przeciwzapalnymi. Na przykład, ostatnio wysunięto hipotezę, że nieprawidłowe stężenia żelaza w mózgu odgrywają rolę w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Chemiczna analiza genomowa ujawniła, że ​​związki zawarte w liściach matalafi wchodzą w interakcję z genem związanym z otyłością, cukrzycą i chorobami sercowo-naczyniowymi.

- Nasze odkrycia podkreśliły również wrażliwość delecji genu RIM101 na homogenat P. insularum – mówi Munkacsi.

- Ten gen jest głównym regulatorem lipotoksyczności (śmierci komórek z powodu toksyczności lipidów), która leży u podstaw otyłości.


W badaniu zwrócono uwagę na dwa główne związki bioaktywne występujące w matalafi: rutynę i nikotyflorynę. Wcześniej już twierdzono, że oba związki mają działanie przeciwzapalne i neuroochronne. Jednak naukowcy wzywają do dalszych badań chemicznych rośliny Psychotria insularum, ponieważ w mieszance znajdują się potencjalnie nieodkryte związki, które mogą przyczynić się do ogólnych efektów leczniczych matalafi.

- Są to tradycyjne leki, których nasi ludzie używają od setek lat, a teraz znajdujemy naukę, która potwierdza, że ​​niektóre z naszych leków są rzeczywiście aktywne - powiedział Molimau-Samasoni.

- Chcę podkreślić, że tradycyjne leki muszą zostać przebadane naukowo, zanim zostaną wprowadzone na szeroką skalę… wciąż pozostaje wiele do zrobienia.


Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS.
 

Źródło: thehill.com  dzienniknaukowy.pl  pnas.org

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

599 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...