reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 45°E?

dodano: 2021-10-26 18:18
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Azerspace-2 Intelsat 38 45°East to pozycja orbitalna wspólnie używana przez operatorów satelitarnych Intelsat i Azerkosmos. Obie firmy wykorzystały swoje mocne strony i umiejętności podczas projektowania i produkcji satelity telekomunikacyjnego Azerspace 2/Intelsat 38 oraz eksploatacji tej jednostki na orbicie. Projekt wspiera rosnący popyt na pojemność dla platform DTH, instytucji rządowych i usług sieciowych w Europie, Azji Środkowej i Południowej, na Bliskim Wschodzie i Afryce Subsaharyjskiej.

satelita


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.Jak wyszukać pozycję 45°E?
Zakładamy, że antena jest ustawiona na satelitę Eutelsat Hot Bird 13°E

1. Satelita Azerspace 2/Intelsat 38 stacjonuje na 45°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-wschodnim (bliżej południa). Lustro czaszy będzie obniżone o około 2 - 6 stopni w zależności od regionu.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, aby określić położenie anteny.
4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy "celować" w pozycję 45°E.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki Europe satelity Intelsat 38.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13 lub 14.
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem do wyszukania Intelsat 38 może być bułgarski multipleks Vivacom z częstotliwości 11,555 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez satlex.net lub jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 32° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej jest podzielić obrót na kilka mniejszych przesunięć - na początku trzy większe cykle co 10 stopni, później delikatnie co 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę za daleko na wschód.
10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. (UWAGA! Czasami odbiornik do aktualizacji paska z sygnałem może potrzebować ponownego wybrania częstotliwości z listy)
11. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

15. Pierwszą czynnością (choć bardziej czasochłonną) jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. (UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7)
16. Kolejnym celem będzie np. Astra 3B (23,5°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK. Tak samo postępujemy z Astra 2 (28,2°E).
17. Następnie celujemy w Eutelsat 33E (33°E). Możemy posłużyć się silnym sygnałem multipleksu TV Mobilnej na częstotliwości 12,722 GHz, pol. V (SR: 16730, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK).
18. Teraz wybieramy Hellas Sat 3/4 (39°E) i bardzo silny tp. albański Tring Digital (10,889 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK) z wiązki Europe FSS. W tym przypadku może być konieczne pochylenie czaszy w dół (w zależności od regionu - ok. 1° na wschodzie, ok. 4° na zachodzie).
19. W tym momencie do docelowej pozycji 45°E dzieli już tylko 6 stopni na wschód. Teraz realizujemy punkty 5 i 8.
20. Antenę można lekko pochylić w dół, a następnie przesuwać w kilku powolnych cyklach na wschód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
21. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
22. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 12, a także 13 lub 14 w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 45°E.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android Openbox ForTe2 z tunerem 4K DVB-T2 H.265

Openbox ForTe2 DVB-T2 H.265 4K to urządzenie multimedialne 4K na...

349 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...