reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dziennikarki kanału Biełsat TV nagrodzone

dodano: 2021-10-20 03:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

Belsat TV Dziennikarki działającego w strukturach TVP kanału Biełsat TV (Belsat TV) Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa z tytułem „Europejskiego Dziennikarza Roku 2021 Prix Europa”. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa przebywają obecnie na Białorusi w kolonii karnej, po tym, jak w lutym 2021 roku zostały skazane na 2 lata kary za relacjonowanie rozbitych przez milicję protestów w Mińsku, stolicy Białorusi. Tytuł „Europejskiego dziennikarza roku” został im przyznany podczas tegorocznej gali „Prix Europa” w Poczdamie.

belsat.eu
Biełsat TV Belsat TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nagroda „Europejskiego dziennikarza roku” na festiwalu „Prix Europa” przyznawana jest od 2017 roku. Jej laureatami są dziennikarze, którzy „okazali niezwykłą odwagę i kreatywność, przez co wpłynęli na swoje otoczenie i odbiorców”.

Jak informuje nadawca, zainicjowana przez Telewizję Polską nominacja Kaciaryny Andrejewej i Darii Czulcowej spotkała się z szerokim poparciem środowiska dziennikarskiego z całego regionu - Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Pod ich kandydaturą podpisało się blisko 200 przedstawicieli różnych mediów.

15 listopada 2020 roku 27-letnia Kaciaryna Andrejewa i 23-letnia Daria Czulcowa przez pięć godzin transmitowały z Białorusi protest przeciwko Aleksandrowi Łukaszence, prezydentowi Białorusi. Setki ludzi zebrały się, aby uczcić pamięć Ramana Bandarenki - aktywisty pobitego na śmierć przez ubranych po cywilnemu białoruskich milicjantów. Po tym, jak policja rozpędziła pokojowych demonstrantów, dziesięciu milicjantów wtargnęło do mieszkania, które dziennikarki wykorzystały jako punkt obserwacyjny, zatrzymało je obie i zarekwirowało ich sprzęt. 18 lutego 2021 roku sąd w Mińsku uznał je za winne „organizowania działań naruszających porządek publiczny” i skazał je na dwa lata kolonii karnej (więcej tutaj).

- Jesteście około 1500 km stąd, zamknięte w Poprawczej Kolonii Pracy dla Kobiet Nr 4 w Homlu jako „więźniowie o skłonnościach ekstremistycznych” - tylko za to, że wykonywałyście swoją pracę. Wyczerpane całodzienną przymusową pracą odliczacie dni z dwóch lat, które macie spędzić w obozie - powiedział w wygłoszonej na cześć dziennikarek laudacji mieszkający w Berlinie Can Dündar, turecki dziennikarz, autor i dokumentalista, który w 2017 roku był pierwszą osobą uhonorowaną przez „Prix Europa” tytułem „Europejskiego dziennikarza roku”. - Dziękujemy za odwagę i wolę, by w sposób niezależny relacjonować wydarzenia bez względu na wszystko! Dziękujemy za informowanie nas o wydarzeniach na Białorusi, dziękujemy za podtrzymywanie głosu niezależnego dziennikarstwa i wolności słowa w okolicznościach, w których wymaga się innej postawy. Dziękujemy, że ryzykujecie życiem, wykonując swoją pracę, za to, że mówicie prawdę zgodną z tym, co widzicie, i za to, że informujecie świat o swoich odkryciach. Ważne jest, aby mocno stać po stronie zasad demokracji, praw człowieka i wolności prasy. I wspierać tych, którzy o te zasady walczą - dodał.


Od czasu wyborów prezydenta na Białorusi, które odbyły się w dniu 9 sierpnia 2020 roku, zatrzymano około 40 tys. osób, w tym około 500 pracowników mediów (więcej tutaj).

„Prix Europa” to konkurs produkcji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Biorą w nim udział nadawcy publiczni z całej Europy. Konkurs istnieje od 1987 roku. Tegoroczny festiwal „Prix Europa” odbył się w dniach 10-15 października w Poczdamie (dane za TVP) (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Personalia


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...