Zorganizowana grupa przestępcza jest podejrzewana o przeprowadzenie szeregu ukierunkowanych ataków na bardzo duże grupy przemysłowe w Europie i Ameryce Północnej od kwietnia 2020 roku. Przestępcy wdrażali złośliwe oprogramowanie i kradli poufne dane tych firm przed zaszyfrowaniem ich plików.
Następnie oferowali klucz deszyfrujący w zamian za zapłacenie okupu w wysokości kilku milionów euro, grożąc wyciekiem skradzionych danych w ciemnej sieci, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.
Ścisła współpraca między zaangażowanymi organami ścigania, wspierana przez grupę Europolu do walki z cyberprzestępczością (J-CAT), doprowadziła do zidentyfikowania na Ukrainie tych dwóch osób.
Sześciu śledczych z francuskiej żandarmerii, czterech z amerykańskiego FBI, prokurator z francuskiej prokuratury w Paryżu, dwóch specjalistów z Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) Europolu i jeden funkcjonariusz Interpolu zostali oddelegowani na Ukrainę w celu wspólnego prowadzenia czynności dochodzeniowych z policją krajową.
Europol wspierał dochodzenie od samego początku, gromadząc wszystkie zaangażowane kraje w celu ustanowienia wspólnej strategii. Specjaliści ds. cyberprzestępczości zorganizowali 12 spotkań koordynacyjnych, aby przygotować się do dnia akcji, a także zapewnili wsparcie analityczne, dotyczące złośliwego oprogramowania, kryminalistyki i śledzenia kryptowalut.
Europol utworzył wirtualne stanowisko dowodzenia, aby zapewnić płynną koordynację między wszystkimi zaangażowanymi organami.
W dochodzeniu wzięły udział następujące organy ścigania:
Operacja ta została przeprowadzona w ramach Europejskiej Multidyscyplinarnej Platformy Przeciwko Zagrożeniom Przestępczym (EMPACT).
Poza tym zauważono również, że dwaj podejrzani są członkami gangu ransomware REvil.