reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zwiększa swoje udziały w OneWeb

dodano: 2021-10-06 10:55
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

OneWeb Eutelsat Communications skorzystał z opcji kupna części ostatniej rundy finansowania OneWeb subskrybowanej przez Bharti za kwotę 165 mln dol., zwiększając swój udział z 17,6 proc. do 22,9 proc.

facebook.com/onewebofficial
OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transakcja została przeprowadzona na identycznych warunkach finansowych, jak początkowa inwestycja Eutelsat w wysokości 550 mln dol. ogłoszona w kwietniu i zakończona 8 września br. Sfinalizowanie tej ostatniej transakcji spodziewane jest około końca roku 2021, z zastrzeżeniem zgód regulacyjnych.

Od czasu początkowej inwestycji Eutelsat, OneWeb zyskał znaczną popularność, zarówno operacyjnie, ze 100 proc. wskaźnikiem powodzenia startów, co daje prawie połowę konstelacji obecnie na orbicie, jak i komercyjnie, z licznymi partnerstwami dystrybucyjnymi zawartymi przed częściowym wejściem do eksploatacji, co ma się odbyć do końca 2021 roku.

W międzyczasie, jak już ogłosiła firma, struktura kapitałowa OneWeb została jeszcze bardziej wzmocniona dzięki dodatkowemu zaangażowaniu Bharti w kwocie 500 mln dol., co zakończyło finansowanie konstelacji pierwszej generacji, i 300 mln dol. zastrzyku kapitałowego od południowokoreańskiej firmy Hanwha.

Po wykonaniu opcji kupna i zakończeniu inwestycji Hanwha, 22,9 proc. udziałów Eutelsat sprawi, że stanie się on drugim co do wielkości akcjonariuszem po Bharti z 30 proc., wzmacniając w ten sposób swoją pozycję kluczowego udziałowca i partnera OneWeb.

Inwestycja Eutelsat następuje po osiągnięciu dobrych wyników w roku obrotowym 2021 pod względem generowania przepływów pieniężnych i redukcji dźwigni finansowej oraz jest zgodna z ramami finansowymi Eutelsat. Na dzień 30 czerwca 2021 roku płynność Eutelsat wyniosła 1,9 mld euro w gotówce i niewykorzystanych liniach kredytowych.
 

- Jesteśmy bardzo podekscytowani skorzystaniem z okazji, aby pogłębić nasze zaangażowanie w OneWeb. Znaczący postęp, jaki poczynił w okresie przygotowań do nieuchronnego wejścia na rynek, wraz z wotum zaufania w postaci zaangażowania zarówno inwestorów, jak i przyszłych klientów, jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że OneWeb będzie liderem w segment konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) - powiedział Rodolphe Belmer, dyrektor generalny Eutelsat.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...