reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zwiększa swoje udziały w OneWeb

dodano: 2021-10-06 10:55
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Eutelsat/satkurier.pl

OneWeb Eutelsat Communications skorzystał z opcji kupna części ostatniej rundy finansowania OneWeb subskrybowanej przez Bharti za kwotę 165 mln dol., zwiększając swój udział z 17,6 proc. do 22,9 proc.

facebook.com/onewebofficial
OneWeb


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transakcja została przeprowadzona na identycznych warunkach finansowych, jak początkowa inwestycja Eutelsat w wysokości 550 mln dol. ogłoszona w kwietniu i zakończona 8 września br. Sfinalizowanie tej ostatniej transakcji spodziewane jest około końca roku 2021, z zastrzeżeniem zgód regulacyjnych.

Od czasu początkowej inwestycji Eutelsat, OneWeb zyskał znaczną popularność, zarówno operacyjnie, ze 100 proc. wskaźnikiem powodzenia startów, co daje prawie połowę konstelacji obecnie na orbicie, jak i komercyjnie, z licznymi partnerstwami dystrybucyjnymi zawartymi przed częściowym wejściem do eksploatacji, co ma się odbyć do końca 2021 roku.

W międzyczasie, jak już ogłosiła firma, struktura kapitałowa OneWeb została jeszcze bardziej wzmocniona dzięki dodatkowemu zaangażowaniu Bharti w kwocie 500 mln dol., co zakończyło finansowanie konstelacji pierwszej generacji, i 300 mln dol. zastrzyku kapitałowego od południowokoreańskiej firmy Hanwha.

Po wykonaniu opcji kupna i zakończeniu inwestycji Hanwha, 22,9 proc. udziałów Eutelsat sprawi, że stanie się on drugim co do wielkości akcjonariuszem po Bharti z 30 proc., wzmacniając w ten sposób swoją pozycję kluczowego udziałowca i partnera OneWeb.

Inwestycja Eutelsat następuje po osiągnięciu dobrych wyników w roku obrotowym 2021 pod względem generowania przepływów pieniężnych i redukcji dźwigni finansowej oraz jest zgodna z ramami finansowymi Eutelsat. Na dzień 30 czerwca 2021 roku płynność Eutelsat wyniosła 1,9 mld euro w gotówce i niewykorzystanych liniach kredytowych.
 

- Jesteśmy bardzo podekscytowani skorzystaniem z okazji, aby pogłębić nasze zaangażowanie w OneWeb. Znaczący postęp, jaki poczynił w okresie przygotowań do nieuchronnego wejścia na rynek, wraz z wotum zaufania w postaci zaangażowania zarówno inwestorów, jak i przyszłych klientów, jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że OneWeb będzie liderem w segment konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) - powiedział Rodolphe Belmer, dyrektor generalny Eutelsat.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...