reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Agora: Zbigniew Rokita laureatem „Nike 2021”

dodano: 2021-10-04 04:09
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike” W niedzielę, 3 października br. poznaliśmy werdykt jury „Nagrody literackiej Nike” - tegorocznym zwycięzcą został za książkę „Kajś” Zbigniew Rokita. Wcześniej otrzymał on „Nike Czytelników”, przyznawaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Gazeta Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na „Nike 25-lecia”, w którym zwyciężyła książka „Nie ma” Mariusza Szczygła, nagrodzona „Nagrodą literacką Nike” w 2019 roku. Gala podsumowująca 25. edycję „Nagrody literackiej Nike” odbyła się w Warszawie i była transmitowana na stronie internetowej wyborcza.pl i w telewizji TVN24. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W finale „Nike 2021” znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O nagrodę rywalizowały dwie kobiety i pięciu mężczyzn. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna „Nagroda literacka Nike” trafiła do Zbigniewa Rokity za reportaż „Kajś” (Wydawnictwo Czarne) 

- Nagradzajmy „Kajś”, książkę pomagającą zrozumieć przemocy charakter oficjalnej historii i podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazującą, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocnej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę

- mówiła w laudacji na cześć laureata Inga Iwasiow, przewodnicząca jury „Nagrody literackiej Nike”.


Wyboru dokonało jury „Nagrody literackiej Nike”, w którym zasiedli: Inga Iwasiów (przewodnicząca), Teresa Bogucka, Maryla Hopfinger, Iwona Kurz, Magdalena Piekara, Dariusz Kosiński, Tadeusz Nyczek, Przemysław Czapliński i Szymon Rudnicki. Zwycięzca „Nike 2021” otrzymał otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.  

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do „Nike 2021” na stronie internetowej wyborcza.pl. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymał reportaż „Kajś” Zbigniewa Rokity, zdobywając nagrodę „Nike Czytelników”. Więcej o zwycięzcy „Nike 2021” można przeczytać na wyborcza.pl, a w poniedziałek, 4 października br. na łamach „Gazety Wyborczej”. 

Prócz laureata w finale tegorocznej „Nike” znaleźli się:  

1. Kasper Bajon - „Fuerte”, Czarne, Wołowiec (reportaż) 
2. Krzysztof Fedorowicz - „Zaświaty”, Wysoki Zamek, Kraków (powieść) 
3. Aleksandra Lipczak - „Lajla znaczy noc”, Karakter, Kraków (reportaż) 
4. Grzegorz Piątek - „Najlepsze miasto świata”, WAB, Warszawa (reportaż) 
5. Jacek Podsiadło - „Podwójne wahadło”, WBPiCAK, Poznań (poezja)
6. Monika Śliwińska - „Panny z Wesela”, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia) 

Gala wręczenia „Nike 2021” odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na antenie TVN24 oraz w serwisie wyborcza.pl. 

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na „Nike 25-lecia”. Czytelnicy wyłonili w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję dziennika. Zwycięskim tytułem okazało się „Nie ma” Mariusza Szczygła, książka nagrodzona „Nagrodą literacką Nike” oraz „Nike Czytelników” w 2019 roku. 

25. edycję „Nagrody literackiej Nike” wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.

„Nagroda literacka Nike” przyznawana jest za „Najlepszą książkę roku”. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju - zwykle na „Warszawskich Targach Książki”, 7 finalistów - na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia „Nagrody literackiej Nike”, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. 

Laureatem „Nagrody literackiej Nike” w 2020 roku został Radosław Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. W całej historii nagrody jedenaście razy wyróżniano powieść, sześć razy poezję i książki poetyckie, dwa razy reportaż, dwa razy eseje, dwa razy książki autobiograficzne lub opisujące historię rodziny i raz dramat (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...