reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Nagroda literacka Nike 2021” w TVN24

dodano: 2021-09-08 07:42
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike” W niedzielę, 3 października br. poznamy laureata 25. edycji „Nagrody literackiej Nike”. Finałową galę konkursu, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, będzie można oglądać „na żywo” od godz. 20:00 w telewizji TVN24 oraz online na stronie internetowej wyborcza.pl. Jury konkursu dokona wyboru w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

„Gazeta Wyborcza” Fundacja Agory wyborcza.pl  „Nagroda literacka Nike”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W piątek, 3 września 2021 roku „Gazeta Wyborcza” i wyborcza.pl zaprezentowały finałową siódemkę tegorocznej „Nagrody literackiej Nike”. W gronie książek finalistek jubileuszowej, 25. edycji „Nike” są 4 reportaże, biografia, powieść i tom poezji. Laureata „Nagrody literackiej Nike” poznamy w niedzielę, 3 października br. Na swoich faworytów z tegorocznej edycji mogą głosować również odbiorcy „Gazety Wyborczej” oraz wyborcza.pl w plebiscycie „Nike Czytelników” i dodatkowo wziąć udział w konkursie na najciekawszą recenzję. Oprócz tego, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na „Nike 25-lecia”.

W finale „Nike 2021” znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O nagrodę zawalczą dwie kobiety i pięciu mężczyzn.  Oto tegoroczni finaliści „Nagrody literackiej Nike”:

1. Kasper Bajon - „Fuerte”, Czarne, Wołowiec (reportaż)
2. Krzysztof Fedorowicz - „Zaświaty”, Wysoki Zamek, Kraków (powieść)
3. Aleksandra Lipczak - „Lajla znaczy noc”, Karakter, Kraków (reportaż)
4. Grzegorz Piątek - „Najlepsze miasto świata”, WAB, Warszawa (reportaż)
5. Jacek Podsiadło - „Podwójne wahadło”, WBPiCAK, Poznań (poezja)
6. Zbigniew Rokita - „Kajś” Czarne, Wołowiec (reportaż)
7. Monika Śliwińska - „Panny z Wesela”, Wydawnictwo Literackie, Kraków (biografia)

Wyboru dokonało jury „Nagrody literackiej Nike”, w którym zasiedli: Inga Iwasiów (przewodnicząca), Teresa Bogucka, Maryla Hopfinger, Iwona Kurz, Magdalena Piekara, Dariusz Kosiński, Tadeusz Nyczek, Przemysław Czapliński i Szymon Rudnicki.

Decyzję o laureacie „Nike” jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody - w niedzielę, 3 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Gala wręczenia „Nike 2021” odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie i będzie transmitowana na antenie kanału TVN24 oraz w serwisie wyborcza.pl.

Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i wyborcza.pl w plebiscycie na „Nike Czytelników 2021”. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek finalistek „Nike 2021” w serwisie wyborcza.pl poprzez specjalny formularz. Dodatkowo uczestnicy głosowania mogą przesłać też swoją recenzję książki, którą wskazali w plebiscycie. Recenzja może przyjąć dowolną formę literacką, ale jej objętość nie może przekraczać 2 tys. znaków ze spacjami.

Głosowanie potrwa do niedzieli, 26 września br. do końca dnia. 

Wyniki „Nike Czytelników 2021” zostaną ogłoszone na łamach „Gazety Wyborczej” oraz w serwisie wyborcza.pl w sobotę, 2 października br. - w przeddzień finałowej gali. Redakcyjne jury wybierze zwycięską recenzję, a jej publikacja nastąpi w „Gazety Wyborczej” i na wyborcza.pl w poniedziałek, 4 października br.. Laureat otrzyma voucher na wyjazd turystyczny o wartości 5 tys. zł. 

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na „Nike 25-lecia”. Czytelnicy wyłonią w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję „Gazety Wyborczej”. Listę można znaleźć na stronie internetowej wyborcza.pl. Plebiscyt na „Nike 25-lecia również potrwa do niedzieli, 26 września 2021 roku do końca dnia. Wyniki głosowania poznamy najpóźniej w niedzielę, 3 października br. dzięki ogłoszeniu na wyborcza.pl i w „Gazecie Wyborczej”.

Rezultaty obu plebiscytów „Gazety Wyborczej” i wyborcza.pl - „Nike Czytelników 2021” oraz „Nike 25-lecia” zostaną też zaprezentowane podczas finałowej gali „Nike” w niedzielę, 3 października br.

25. edycję „Nagrody literackiej Nike” wspierają działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.
 
„Nagroda literacka Nike” przyznawana jest za „Najlepszą książkę roku”. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju - zwykle na „Warszawskich Targach Książki”, 7 finalistów - na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia „Nagrody Nike”, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Laureatem „Nagrody Nike” w 2020 roku został Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (więcej tutaj).

„Nagroda literacka Nike 2021” - transmisja w niedzielę, 3 października 2020 roku  w TVN24.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

469 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

129 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...