reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hakerskie ataki na konto Profilu Zaufanego

dodano: 2021-08-11 20:32
autor: Dr. Hack | źródło: policja.pl

Haker policja profil zaufany 2021 360px.jpg 27-latek z Podkarpacia włamał się na konto Profilu Zaufanego aż 239 użytkowników Systemu Dostawcy Tożsamości. Mężczyzna został zatrzymany w swoim domu w Woli Krzywieckiej na Podkarpaciu. Odpowie za to, że bez uprawnienia, omijając zabezpieczenia dokonał włamania na konto Profilu Zaufanego 239 osób bez ich wiedzy i zgody oraz za udostępnienie innym osobom pozyskanych nieprawnie danych do logowań na stworzonej przez siebie platformie.

policja.pl
Hakerski atak policja profil zaufany 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji wspólnie z CERT Polska, czyli zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet ustalili, że mieszkający w Woli Krzywieckiej na Podkarpaciu 27-letni mężczyzna włamał się do Systemu Dostawcy Tożsamości na konto co najmniej 27 użytkowników Profilu Zaufanego.

Mężczyzna został zatrzymany w swoim domu, gdzie podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli laptop, z którego został przeprowadzony atak hakerski, twarde dyski, pendrive, modem, router oraz kartę SIM. W trakcie dokładnego sprawdzenia komputera funkcjonariusze ujawnili liczne bazy danych loginów i haseł oraz oprogramowanie służące jako tzw. narzędzie hakerskie.
 
Foto: asp. sztab. Małgorzata Wersocka


W trakcie przesłuchania 27-latek przyznał się do ataku na Profil Zaufany.

Podczas przeprowadzonych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna jest również odpowiedzialny za podobny atak hakerski na konta 212 użytkowników Profilu Zaufanego, do którego doszło w dniach od 2 do 4 sierpnia. Informacja ta została potwierdzona w Wydziale Nadzoru nad Systemami Legalizacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

27-letniemu mężczyźnie został przedstawiony zarzut za to, że bez uprawnienia, omijając zabezpieczenia włamał  się na konto Profilu Zaufanego 239 osób bez ich wiedzy i zgody oraz za udostępnienie innym osobom pozyskanych nieprawnie danych do logowań na stworzonej przez siebie platformie.

Mężczyzna na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące.
Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

UWAGA!
Policjanci podkreślają, że sytuacja taka nie miałaby miejsca, gdyby użytkownicy serwisów internetowych stosowali różne hasła dostępowe do różnych kont. W tym przypadku we wszystkich usługach były wykorzystywane te same poświadczenia. Bezpieczeństwo kont w serwisach internetowych można również poprawić, stosując weryfikację wieloskładnikową dodatkowo potwierdzającą tożsamość osoby logującej się w serwisie.

Foto: asp. sztab. Małgorzata Wersocka

Źródło: policja.waw.pl  interia.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...