reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wyciek danych z warszawskiego ratusza

dodano: 2021-07-02 07:11
autor: Łukasz Knapik | źródło: Urząd m.st. Warszawy/satkurier.pl

Urząd m.st. Warszawy Prezydent miasta stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że doszło do „incydentu bezpieczeństwa danych osobowych, polegającego na udostępnieniu osobom nieuprawnionym numerów ksiąg wieczystych, zawartych w Rejestrach Cen Nieruchomości”. - Omyłkowo przesłaliśmy w wiadomości elektronicznej do osób nieuprawnionych numery ksiąg wieczystych, które są zawarte w „Rejestrach cen nieruchomości” - czytamy w komunikacie prezydenta stolicy Polski.

Urząd m.st. Warszawy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Incydent bezpieczeństwa polegał na tym, że: system informatyczny działał nieprawidłowo i wygenerował zestawienie, w którym znalazły się niepotrzebne, nadmiarowe informacje - numery ksiąg wieczystych; rejestry zostały wysłane do czterech odbiorców - 27 maja oraz 2, 7 i 9 czerwca 2021 roku.

- Co zrobiliśmy, by chronić dane? Natychmiast po odkryciu błędu wysłaliśmy do nieuprawnionych odbiorców prośbę, by usunęli wykazy. W niej: zobowiązaliśmy odbiorców do zachowania poufności wszelkich danych, z którymi mogli się zapoznać; zobowiązaliśmy ich, by nie udostępniali danych nikomu innemu; pouczyliśmy ich o konsekwencjach prawnych ewentualnego nieuprawnionego przetwarzania i wykorzystania danych. W piątek, 11 czerwca 2021 roku poinformowaliśmy prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych - czytamy w komunikacie.

Jakie mogą być konsekwencje ujawnienia danych? W księgach wieczystych znajdują się dane osób, które mają obecnie lub w miały w przeszłości prawo własności nieruchomości. Jeśli ktoś ma numer księgi wieczystej, może poznać dane osobowe, np. imię, nazwisko, imiona rodziców czy numer PESEL. - Jeżeli dokument trafi do nieuczciwej osoby, może ona wykorzystać dane np. do wzięcia na państwa konto pożyczki w instytucjach pozabankowych (np. przez internet lub telefonicznie), zawarcia na państwa szkodę umów cywilno-prawnych (np. najmu nieruchomości) lub tak zwanej kradzieży tożsamości (np. podrobienia dokumentów). Nie mamy żadnych sygnałów, by dane osobowe trafiły do nieuczciwych osób, zostały upublicznione lub w jakikolwiek sposób wykorzystane lub upublicznione przez osobę niepowołaną. Zachęcamy jednak do podjęcia działań zabezpieczających przed ewentualnym nieuczciwym wykorzystaniem państwa danych - czytamy w komunikacie.

- Co możecie państwo zrobić? Możecie państwo założyć konto w systemie informacji kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), by monitorować, czy ktoś nie próbuje uzyskać kredytu używając państwa danych. Jeżeli dowiedzą się państwo o upublicznieniu lub wykorzystaniu państwa danych przez osobę nieuprawnioną, prosimy o natychmiastowe zawiadomienie policji. Prosimy też o przekazanie tej informacji inspektorowi ochrony danych osobowych w Urzędzie m.st. Warszawy - Katarzynie Kretkiewicz, adres poczty elektronicznej: [email protected]., telefon 22 443 30 00. Jednocześnie bardzo prosimy państwa o przekazanie informacji o naruszeniu osobom, których dane mogą znajdować się w księgach wieczystych, jeżeli mają państwo z nimi kontakt. Przepraszamy państwa za tę nieprzyjemną sytuację - czytamy w komunikacie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Urzędy i samorządy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...