reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Piecza” 2 w Radiu Tok FM

dodano: 2021-06-02 02:46
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora

Radio Tok FM We wtorek, 1 czerwca br., czyli w Dniu Dziecka, nastąpiła premiera 2. odsłony radiowego serialu dokumentalnego Radia Tok FM (Agora) pod tytułem „Piecza”. Michał Janczura wraca w nim do budowli na odludziu, która jest metaforą systemu pieczy zastępczej, by opowiedzieć o kolejnych zakamarkach, ale i o drogach, które do niej prowadzą. 4 odcinków serialu będzie można słuchać na platformie podcastowej Tok FM - na stronie internetowej tokfm.pl i w aplikacji Tok FM, a także na antenie stacji w audycji „Mikrofon Tok FM”.

Radio Tok FM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Marta o pomoc starała się właściwie przez całą ciążę. Chciała, by zamknięto ją w szpitalu, na odwyku - bo teraz, kiedy spodziewa się dziecka, nie może pić, nie może dać się nałogowi. I choć szpital początkowo zgodził się ją leczyć, finalnie Marta na oddział nie trafiła. W październiku 2020 roku na świat przyszła jej córka, u której stwierdzono FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

W kolejnym odcinku „Pieczy” - pod tytułem „FASolki”, otwierającym drugi sezon serialu, Michał Janczura śledzi walkę Marty o odzyskanie córki. Premiera odbyła się we wtorek, 1 czerwca br. w samo południe na stronie internetowej tokfm.pl i w aplikacji Tok FM. Emisja na antenie Radia Tok FM nastąpiła o godzinie 20:00 w audycji „Mikrofon Tok FM” (więcej tutaj). Kolejne odcinki dostępne będą we wtorki zawsze w samo południe na platformie podcastowej i wieczorem w eterze.  

Pierwszy sezon radiowego serialu dokumentalnego „Piecza” opowiadał - jak informuje nadawca, o pełnym absurdów, niedoróbek i nielogiczności systemie, w którym dziecko nie jest podmiotem, ale przedmiotem. Przez pryzmat historii konkretnych dzieci i konkretnych rodzin Michał Janczura wyjaśniał, jak skonstruowany jest system, do którego trafiają dzieci opuszczające rodziny biologiczne. A także jak bardzo, nieraz za wszelką cenę i wbrew wszystkiemu, system stara się ich do siebie nie przyjąć (więcej tutaj).

Jak zapowiada nadawca, sezon drugi serialu podąża śladami znanych już słuchaczom bohaterów, ale też prezentuje zupełnie nowe historie, a przez ich pryzmat - kolejne zjawiska. Pokazuje, jak bardzo losy pojedynczych dzieci czy rodzin zależne są z jednej strony od systemu, z drugiej - często od arbitralnych decyzji pojedynczych urzędników. I znów w wielu momentach trudno jest uwierzyć, że wydarzenia, o których opowiada Michał Janczura, miały miejsce naprawdę.

Pierwsza odsłona serialu „Piecza” skłoniła do interwencji rzecznika praw obywatelskich. Adam Bodnar, w piśmie do minister rodziny Marleny Maląg, zwrócił uwagę na kwestie dotyczące pieczy zastępczej, które wymagają pilnej zmiany - w jego opinii zawodzą m.in. samorządy, które nie radzą sobie organizacyjnie. - Poza współdziałaniem między powiatami ważnym zagadnieniem kładącym się cieniem na funkcjonowaniu systemu pieczy zastępczej jest wciąż niedostateczna współpraca instytucji ze szczebla powiatu i gminy - można przeczytać w piśmie.

„Piecza” - sezon 2., emisja we wtorki o godz. 20:00 w Radiu Tok FM.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD Sloth Combo Plus Mini

Odbiornik cyfrowy HD Combo (DVB-S2 + DVB-T/T2/C) PVR Ready marki...

239 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

479 zł Więcej...

Konwerter Quad Televes

Poczwórny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

109 zł Więcej...