reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Dubrownik

dodano: 2021-05-07 15:32 | aktualizacja: 2021-05-14 11:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2021

Dubrownik Dubrownik to główny ośrodek turystyczny Dalmacji w Chorwacji – przemysł turystyczny jest podstawą gospodarczą tego regionu, chociaż niedawna wojna tocząca się na Bałkanach spowodowała kryzys. Nazywany jest perłą Adriatyku. To podobno najpiękniejsze miasto w Chorwacji. Co ciekawe od wieków konkuruje z Wenecją o miano najpiękniejszego miasta śródziemnomorskiego. W Dubrowniku jest duży port handlowy i pasażerski, kursuje tam m.in. prom z Bari we Włoszech. W pobliżu miasta jest też międzynarodowy port lotniczy. Dubrownik został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawe jest to, że Bernard Shaw napisał: „Ci, którzy szukają raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika”. I to prawda – byłem tam aż trzy razy – za każdym razem inaczej, w innych porach, w deszczu lub w słońcu.

Dubrownik


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zabytki i ciekawe miejsca

Mury miejskie – budowane były od XIII do XVII w. dla potrzeb obronności miasta. Mają 1940 m długości i do 25 m wysokości, 4-6 m grubości od strony lądu i 1,5-3 m od morza. Z czterech stron świata chronione są fortyfikacjami.

Wieża Minceta – twierdza po północnej stronie murów miejskich, monumentalna i okrągła, ukończona w 1464 r. Co ciekawe przyczyną budowy wieży była wiadomość o upadku Konstantynopola w 1453 r.

Bokar Tower – twierdza na zachód od murów miejskich, zwana także Zvjezdanem, została zbudowana w latach 1461-1463 według projektu florenckiego budowniczego Michelozza Michelozziego.

Twierdza św. Ivana – twierdza w południowo-wschodniej części murów miejskich z XVI w. Chroniło wejście do starego portu miejskiego. Jest to dzieło budowniczego z Dubrownika Paskoja Miličevicia.
 
Stary port w Dubrowniku

Twierdza Lovrijenac – twierdza, która znajduje się poza Dubrownikiem przy zachodnich murach miasta, 37 m nad poziomem morza. Twierdza znana jest z organizacji koncertów i wesel, a co najważniejsze jako historyczny symbol oporu wobec Republiki Weneckiej. Twierdza nazywana jest również jako Gibraltar Dubrovnik.

Twierdza Revelin – twierdza położona na wschód od murów miejskich. Została zbudowana w 1462 r. przed tureckim zagrożeniem.

Imperial Fortress – twierdza na wzgórzu Srd na północ i nad Dubrownikiem.

Kolumna Rolanda (chorw. Orlandov stup) – średniowieczna kolumna z rycerzem Rolandem, rozsławionym przez francuski epos rycerski „Pieśń o Rolandzie”, stojąca na placu Luža.

Stradun – główna ulica miasta, która liczy 300 m i rozciąga się między bramami miejskimi Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się dwie fontanny oraz dwie dzwonnice.

Brama miejska Pile – zachodnia brama, przez którą wjeżdżano do miasta. Została zbudowana w 1537 r. Był tam zwodzony most, który zamykano co noc.

Wielka i mała fontanna Onufrego – w okolicy Bramy Pile wybudowano w 1438 r. Wielką Fontannę Onufrego, która ma kształt walca z wielką kopułą i maszkaronami, z których ust wychodzą krany. Nazwa fontanny pochodzi od nazwiska jej architekta i jest jednym z dwóch ukończeń akweduktu.

Mała Fontanna Onufrego – znajduje się na placu Luža na końcu ul. Stradun. Wielka Fontanna to miejsce występów ulicznych artystów. Tam też podobno spełniają się życzenia. Aby spełniło się jakieś marzenie, życzenie należy napić wody z jej wszystkich 16 kranów, przy trzeba pamiętać, że magia działa tylko raz, dlatego wcześniej trzeba dobrze zastanowić się nad życzeniem.
 
Zabytkowa dzwonnica

Brama miejska Ploče – wschodnia brama, przez którą wjeżdżano do miasta z XV w.

Wyspa Lokrum – niewielka wysepka położona 600 m od Dubrownika – zwana jest „wyspą miłości” lub ogrodem Dubrownika. To fantastyczne miejsce na ucieczkę od zgiełku Dubrownika – wyspę można obejść w niecałe 2 godziny. Jest tam niezwykły ogród botaniczny oraz francuski fort, z którego rozciągają się fantastyczne widoki na stare miasto, Cavtat i wyspy. Jest tam także malutkie jeziorko nazywane Morzem Martwym. Ma słoną wodę i jest połączone podziemnym odpływem z morzem. Jak głosi legenda, na wyspie Lokrum ciąży klątwa. Wyspa to ulubione miejsce jednodniowego wypoczynku okolicznych mieszkańców – nikt tam nie nocuje! Francuskie wojska kazały opuścić wyspę wszystkim zakonnikom zaraz po zajęciu Dubrownika. Legenda głosi, że gdy przeor opuszczając wyspę przeklął to miejsce: „każdy, kto spędzi na niej noc, stanie się nieszczęśliwy”. Klątwa zaczęła żyć własnym życiem. Lokrum przeszła w ręce Maksymiliana Habsburga, który wzniósł tu pałac na ruinach klasztoru i założył park. Arcyksiążę objął tron jako cesarz Meksyku, ale w 1867 r. zamordowano go. Potem Lokrum przeszła w ręce jego bratanka Rudolfa, który popełnił samobójstwo. Obecnie na wyspie nikt już nie mieszka, bo wszyscy poniekąd boją się klątwy.
 
Przystań wielkich wycieczkowców w porcie w Dubrowniku

Ciekawostki

Z Dubrownikiem związana jest legenda dotycząca oddalonej od niego o 600 m wyspy Lokrum. W 1192 r. przy powrocie z wyprawy krzyżowej u brzegu Lokrum miał rozbić się statek króla Anglii – Ryszarda Lwie Serce (faktycznie rozbił się w Akwilei we Włoszech). Jako podziękowanie za ocalenie obiecał wybudować kościół i wzniesiono go w Dubrowniku w miejscu, gdzie dziś stoi Katedra Wniebowzięcia NMP.

Św. Błażej został patronem Dubrownika w X w. – to wtedy święty przyśnił się księdzu i ostrzegł go przed planowanym atakiem Wenecjan. Dubrownik obronił się – od tej pory był pod opieką św. Błażeja.

W klasztorze franciszkanów jest jedna z najstarszych nadal działających aptek w Europie – uruchomiono ją w 1317 r.
 
Klasztor franciszkanów w Dubrowniku – w „Grze o tron” to był... burdel Little Fingera

W średniowieczu w stolicy Bułgarii, Sofii znajdował się kościół św. Maryi i św. Vlaho, który nazywano „kościołem dubrownickim” i który przez długi czas był jedynym miejscem w Imperium Osmańskim, gdzie chrześcijanie mogli sprawować Eucharystię.

W XVIII w. Republika Dubrownik jako potęga morska miała na świecie ponad 85 konsulatów – możliwe, że także w Polsce, np. w Gdańsku.

Napoleon nadał francuskiemu marszałkowi Marmontowi nowo utworzony tytuł „Księcia Dubrownika” (Duc de Ragusa), a działo się podczas francuskiej okupacji miasta.

W Dubrowniku mieszkał polski kompozytor i pisarz Ludomir Michał Rogowski (1881-1954).

W serialu „Gra o tron” Dubrownik odgrywał rolę Królewskiej Przystani (King’s Landing) – stolicy Westeros. Wyspa Lokrum została pokazana jako miasto Qarth i znajdował się tam królewski tron.

20 lutego 1951 r. w Molunat ok. 40 km od Dubrownika spadł meteoryt o masie 1,9 kg – ma oficjalną nazwę „Dubrownik”.

3 kwietnia 1996 r. w pobliżu Dubrownika rozbił się amerykański samolot USAF CT-43 – zginęło 34 pasażerów, w tym sekretarz handlu USA Ron Brown i dziennikarz New York Timesa – Nathaniel Nash.

Raz na kilka lat w okolicach Dubrownika zdarza się trzęsienie ziemi o magnitudzie 4-6 na głębokości około 10 km. Ostatnio było 8 listopada 2019 r. o 2 w nocy – na szczęście nie było zbyt mocne.

Na wiosnę do nabrzeży wokół Dubrownika często wpływają jachty i statki towarzyszące arabskich szejków, by w okolicy wypoczywać.

Prawe przedramię kolumny Rolanda stojącej na stary mieście służyło jako wzorzec dubrownickiej jednostki miary długości (51,2 cm) – Dubrovački lakat.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2021

10 zł Więcej...