reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Gdzie spadnie chińska rakieta?

dodano: 2021-05-04 13:01 | aktualizacja: 2021-05-04 14:19
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Harvard-Smithsonian Center

Long March 5B rakieta chiny start 360px.jpg Elementy chińskiej rakiety Long March 5B mogą spaść na ziemię - padł strach przed deszczem kosmicznego gruzu. Po ostatnim wystrzeleniu podstawowego modułu Tianhe nowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong szczątki z głównego stopnia rakiety nośnej grożą upadkiem na ziemię w ciągu najbliższych kilku dni. Najgorsze jest, że nie wiadomo gdzie to nastąpi.

CGTN
Long March 5B rakieta chiny start 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obserwatorzy kosmosu ostrzegli we wtorek 4 maja przed „niekontrolowanym” wejściem 20-tonowego stopnia chińskiej rakiety do atmosfery ziemskiej. Powodem jest konstrukcja rakiety Long March 5B. Po starcie i odłączeniu się po wykorzystaniu nie można sterować tak, aby np. wpadł do oceanu we wcześniej określonym miejscu.

Eksperci na razie nie są w stanie określić miejsca upadku. Należy podejrzewać, że ten stopień Long March 5B jest pilnie obserwowany przez armię amerykańską, a także chińską. W najgorszym przypadku będzie to jak katastrofa małego samolotu, ale rozłożona na setki kilometrów. Ponieważ 1. stopień rakiety bardzo szybko okrąża Ziemię, to na razie nie jest pewne, kiedy i gdzie dokładnie dostanie się do atmosfery. Pojawiają się stwierdzenia, że w atmosferze spali się tylko częściowo i na pewno upadnie na ziemię.

Mówi się, że obiekt może spaść na ziemię 10 maja +/- 2 dni. Tu jest link do śledzenia obiektu CZ-5B / 48275 / 2021-035B (jest duży ruch na stronie i może się nie otwierać!).

Wracając do pierwszego lotu nowej, ciężkiej chińskiej rakiety Long March 5B w maju 2020 r. przypomnieć warto, że jej szczątki spadły na zachodnioafrykańskie Wybrzeże Kości Słoniowej i uszkodziły kilka domów w kilku wioskach.

Chińskie misje tej rakiety mające na celu zbudowanie stacji kosmicznej w przyszłości też mogą zagrażać obiektom i ludziom na ziemi. Tych misji będzie jeszcze 12, więc co kilka miesięcy będzie ten sam problem i w końcu może skończyć większą katastrofą, gdyby 1. stopień upadł na gęsto zabudowany teren. Chiński projekt jest mocno krytykowany, jako niedbały o takie sprawy.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

660 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...