reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak herbata wpływa na ciśnienie krwi?

dodano: 2021-05-02 17:24 | aktualizacja: 2021-05-03 21:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: Celellular Physiology and Biochemistry

Green tea herbata zielona działanie herbaty 2021 360px.jpg Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Danii odkryli, że związki zielonej i czarnej herbaty aktywują białka kanałów jonowych w ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozluźnienia. Tak więc regularne spożywanie herbaty prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Cellular Physiology and Biochemistry.

satkurier.pl
Green tea herbata zielona działanie herbaty 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak herbata wpływa na ciśnienie krwi?
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że 2 związki flawonoidowe typu katechiny: galusan epikatechiny i 3-galusan epigallokatechiny - występujące w herbacie aktywują rodzaj białka kanału jonowego zwanego KCNQ5, który umożliwia jonom potasu dyfundują z naczyń ścian komórkowych krwi, zmniejszając pobudliwość komórkową. Odkrycia opublikowanego w czasopiśmie Cellular Physiology and Biochemistry dokonało laboratorium dr. Geoffreya Abbotta, profesora na Wydziale Fizjologii i Biofizyki w UCI School of Medicine.
 
Związki te znajdują się w liściach Camellia sinensis, z których wytwarzana jest zarówno czarna, jak i zielona herbata, różniące się jedynie stopniem fermentacji.
 
Ponieważ KCNQ5 znajduje się w mięśniach gładkich wyściełających naczynia krwionośne, jego aktywacja przez katechiny herbaty pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i w ten sposób obniżyć ciśnienie krwi. Odkrycie to wyjaśnia przeciwnadciśnieniowe właściwości herbaty.  Zdaniem autorów może doprowadzić do opracowania nowych leków obniżających ciśnienie krwi.

Wcześniejsze badania wykazały, że spożywanie zielonej lub czarnej herbaty może obniżyć ciśnienie krwi o niewielką, ale stałą ilość, i stwierdzono, że przyczyniają się do tego katechiny. Jednak molekularny mechanizm działania tych związków przez kanał KCNQ5 był nadal nieznany.
 
Dzięki badaniom naukowcy odkryli, że pewne katechiny wiążą się z podstawą czujnika napięcia kanału jonowego KCNQ5, co umożliwia otwarcie kanału w odpowiedzi na pobudzenie komórkowe.
 
Według ekspertów nawet 30% dorosłej populacji na świecie cierpi na nadciśnienie, które jest uważane za główne ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmiertelności. 
 
Oprócz roli w kontrolowaniu napięcia naczyniowego, KCNQ5 jest aktywny w różnych częściach mózgu, gdzie reguluje aktywność elektryczną i sygnalizację między neuronami. Zakłócenie kanału KCNQ5 może powodować napady padaczkowe, encefalopatię i zaburzenia rozwojowe. Ponieważ katechiny przekraczają barierę krew - mózg, odkrycie ich zdolności do aktywacji KCNQ5 może, zdaniem autorów, w przyszłości doprowadzić do stworzenia leków do leczenia dysfunkcji mózgu związanych z pobudliwością.
 
Naukowcy odkryli również za pomocą spektrometrii mas, że podgrzanie zielonej herbaty do 35°C zmienia jej skład chemiczny w sposób, który sprawia, że ​​aktywacja KCNQ5 jest bardziej wydajna. Ale to nie znaczy, że herbatę należy pić natychmiast i na gorąco. Co ciekawe, nie powinno się pić czarnej herbaty z mlekiem, co uwielbiają Anglicy, bo działanie KCNQ5 jest hamowane przez mleko.
 
Chiński sposób parzenia herbaty - jest ich wiele w zależności od herbaty

 
Picie herbaty jest dobre niezależnie od tego, czy pije się herbatę na zimno, czy na gorąco, bo ten próg jest osiągany, ponieważ temperatura ludzkiego ciała przekracza 36°C. 

Normalne picie herbaty uaktywnia jej korzystne właściwości antynadciśnieniowe.

Źródło: cellphysiolbiochem.com  sciencedaily.com  nih.gov

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

719 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...